آیا یارانه ٣ برابر خواهد شد؟

یارانه

آیا یارانه ٣ برابر خواهد شد؟

3 برابر شدن یارانه‌‌ها
به گفته اقتصاد نیوز، پس از گذشت ده سال از آغاز طرح هدفمند سازی یارانه‌ها در اقتصاد ایران، رئیس مجلس شورای اسلامی به نقل از رییس سازمان برنامه و بودجه، میزان سوبسید پنهان توزیعی در رهگذر لایحه بودجه ١۴٠٠ کشور را بیش از ١۴٠٠ میلیارد تومان عنوان کرد.
این در حالی است که پرداخت چنین یارانه پنهانی در شرایطی انجام می‌شود که کسری تراز عملیاتی بودجه از محدوده ١۵٠ هزار میلیارد تومان سال جاری به حدود ٣٢٠ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ١۴٠٠ افزایش یافته است.

نظر کارشناسان اقتصادی

طبق نظر کارشناسان اقتصادی، اغلب یارانه و سوبسید پنهان کشور را بنگاه‌های انرژی خوار و سهامداران شرکت‌ها مصرف می‌کنند و جالب است که صاحبان صنایع طی این سال‌ها به دلیل اینکه فکر می‌کنند انرژی و نیروی کار ارزان است به اصلاح خط تولید خود نپرداخته‌اند.
این اعتقاد در بین کارشناسان شکل گرفته است که باید در نحوه توزیع یارانه‌های غیرنقدی در ایران تغییر ایجاد شود.
تا به این ترتیب، افرادی که از امکانات بیشتری در جامعه استفاده می‌کنند باید مالیات بیشتری بپردازند و این یارانه بین افراد فقیر تقسیم شود و هزینه‌های کشور از محل پرداخت مالیات‌ها تأمین شود.
در غیر اینصورت اگر قرار باشد هزینه‌ها از محل‌هایی مثل سرمایه فروشی، چون نفت و گاز و استقراض و آینده فروشی مثل فروش اوراق بدهی تأمین شود، کشور با کسری تراز عملیاتی ٣٢٠ هزار میلیارد تومان روبه‌رو می‌شود.

در بودجه‌ای که گفته می‌شود دارای بیش از ٣٠٠ هزار میلیارد است و صدها هزار میلیارد تومان از هزینه‌ها از فروش سرمایه و دارایی تأمین می‌شود، به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی، بیش از ١۴٠٠ میلیارد تومان یارانه پنهان توزیع می‌شود.
برای اینکه فضای عمومی اقتصاد این کشور تغییر کند باید بودجه و بانکداری در سال ١۴٠٠ تغییر کند، در غیر اینصورت با مشکلات زیادی تا اجرای بودجه سنواتی رو به رو خواهیم بود.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت، ١۶ هزار میلیارد برای رفع فقر در نظرگرفته شده است.
محمد باقر نوبخت در شبکه خبر با اشاره به این که افزایش یارانه معیشتی در بودجه درنظر گرفته شده‌است گفت:
یارانه ۴۵ هزار تومانی در سال ١۴٠٠ نیز پرداخت خواهد شد و دلار ۴٢٠٠ تومان برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است، اما اگر شرایط طوری باشد که این ارز حذف شود یارانه‌ها دو تا سه برابر خواهد شد.

برای اطلاع از به روزترین اخبار مالی و اقتصادی  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :

One thought on “آیا یارانه ٣ برابر خواهد شد؟

واقعنا ????

آذر 15, 1399 در 8:57 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.