نداشتن کد رهگیری = عدم رسیدگی چک‌های برگشتی

کد رهگیری

نداشتن کد رهگیری = عدم رسیدگی چک‌های برگشتی

طبق گفته مدیر اطلاعات بانکی بانک مرکزی اگر چکی برگشت بخورد و کد رهگیری نداشته باشد، قوه قضاییه به پرونده آن رسیدگی نخواهد کرد.
او در تاریخ ٢٣ آذرماه سال ١٣٩٩، در یک نشست خبری در رابطه با قانون جدید چک، گفت که اگر بخواهیم قانون را ملاک قرار دهیم، از سال ٩٧ یک سری از موضوعات حاضر در قانون لازم‌الاجرا بود اما مدت زمانی برای آن در نظر گرفته نشده بود و از طرف دیگر اموری بود که برای آن‌ها مهلت زمانی در نظر گرفته شده بود.
همچنین افزود از جمله مواردی که برای آن مهلت در نظر گرفته نشده بود، موضوع ثبت آنی برگشت چک بود که وقتی شخصی برای نقد کردن چک به بانک مراجعه می‌کند و حساب فرد دارای موجودی کافی نیست می‌تواند آن را برگشت بزند.

او همچنین تصریح کرد طی چندماه اخیر اگر موعد چک می‌رسید و فرد نمی‌توانست حسابش را پر کند، بانک به او ده روز مهلت می‌داد اما دیگر اینطور نخواهد بود.
او افزود اکنون اگر چکی برگشت بخورد و کد رهگیری نداشته باشد به معنای عدم تأیید بانک است و قوه قضائیه هم به پرونده آن چک رسیدگی نخواهد کرد.
او افزود طی رابطه‌ای که با قوه قضائیه برقرار شده پس از این قضات می‌توانند کدهای رهگیری صادره از بانک را استعلام کنند که این امر رفت و آمدهای مشتریان را بسیار کاهش می‌دهد.

همچنین بیان مرد موضوع دیگری که در قانون لحاظ شده، ایجاد پایگاه داده است یعنی به طوری که وقتی یک چک برگشت می‌خورد اطلاعات آن در سامانه ثبت شود تا بانک‌های دیگر هم به آن دسترسی داشته باشند.
و قابل توجه است اگر چکی برگشت بخورد تمام محدودیت‌ها برای آن یعنی عدم دریافت دوباره تسهیلات، عدم صدور ضمانت نامه و دیگر موارد برای آن اجرا خواهد شد.

آخرین مطالب مرتبط :

3 دیدگاه برای “نداشتن کد رهگیری = عدم رسیدگی چک‌های برگشتی

ساناز عزیزی

ارسال پاسخ

یعنی بدون کد رهگیری چک های برگشتی پیگیری نمیشن؟

آذر 26, 1399 در 11:14 ق.ظ

    مریم چوپانی

    ارسال پاسخ

    طبق خبر فوق خیر دوست عربر

    آذر 27, 1399 در 11:33 ق.ظ

ممنون از اطلاع رسانیتون

آذر 26, 1399 در 11:15 ق.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.