کد اقتصادی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی

کد اقتصادی

کد اقتصادی چیست؟ چه کاربردی دارد؟ مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی

کد اقتصادی را می توان یکی از مهم ترین مباحثی دانست که در خصوص کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد و ما می توانیم از کد اقتصادی استفاده داشته باشیم. در واقع این کد دوازده رقمی که توسط سازمان امور مالیاتی ارائه می شود می تواند به عنوان یک کد ملی برداشت شود که برای تمامی کسب و کارهایی که به نوعی مراودات اقتصادی دارند ارائه می شود.

اما کاربرد این کد چیست و اصولا چطور می توانیم نسبت به دریافت این کد اقدام کنیم؟
این سوالی است که شاید برای شما هم پیش آمده‌باشد درادامه این مقاله با شما در این خصوص صحبت کنیم.
این کد اقتصادی به عنوان شماره اقتصادی نیز شناخته می شود و یک واحد اقتصادی می تواند تمامی فعالیت های خود اعم از خرید و فروش را در قراردادها با این کد اقتصادی ارائه کند. با توجه به این که با کد اقتصادی آشنا شدیم، در ادامه به بررسی برخی دیگر از موارد می پردازیم که می تواند برای شما بسیار مفید واقع شود و به خصوص اگر شما به عنوان یک کسب و کار رسمی شناخته می شوید، آشنایی با این مسئله می تواند برای شما بسیار مهم باشد.

مراحل ثبت نام جهت دریافت کد اقتصادی

  1. در مرحله اول برای ثبت نام الکترونیکی باید وارد سایت نظام مالیاتی کشور شوید. برای پیدا کردن این سایت می توانید عبارت ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی را در Google سرچ کنید تا به بهترین سایت دسترسی پیدا کنید. سپس باید ثبت نام خود را وارد کرده و شماره تلفن همراه خود را تایید کنید تا سایر مراحل برای شما باز شود و شما بتوانید ثبت نام را انجام دهید.
  2. در این مرحله که به عنوان صحت سنجی اطلاعات نیز شناخته می شود، شما مرحله پیش ثبت نام را پشت سر گذاشته اید و از طریق پیامک دریافتی، ورود به این مرحله برای شما امکان پذیر شده است که می توانید آن را انجام دهید. در صورتی که اطلاعات وارد شده شما که در پیامک برای شما ارسال می شود مغایرت با موارد صحیح داشت لازم است که یک بار دیگر مراحل پیش ثبت نام را پشت سر بگذارید تا بتوانید به بهترین مراحل دسترسی پیدا کند.
  3. اطلاعات کاربری خود را باید پس از اولین ورود تغییر دهید. همچنین باید در نظر داشته باشید که این اطلاعات تکمیلی در مورد بنگاه یا واحد اقتصادی شما که در مرحله ثبت نام ثبت شده است را ویرایش کنید و پس از آن باید کلید ثبت نهایی که در دسترس شماست را کلیک کنید تا به مراحل بعدی دسترسی پیدا کنید.
  4. در این مرحله لازم است که اعتبارسنجی ستادی و میدانی اطلاعات انجام شود و سپس برای شما پیامکی در خصوص رد یا قبول شدن درخواست ارائه خواهد شد که این مراحل می تواند برای شما بسیار مفید واقع شود. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید می توانید با کارشناسان این حوزه در ارتباط باشید و سوالات خود را در این خصوص انجام دهید. ثبت نام الکترونیک در نظام مالیاتی کار سختی نبوده و شما می توانید به راحتی و در چند مرحله کوتاه نسبت به ثبت نام دائم خود اقدام کنید. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید نیز می توانید با اپراتورهای این سازمان در ارتباط باشید.

کد اقتصادی شرکت چیست؟

کد اقتصادی به عنوان یک شماره 12 رقمی شناخته می‌شود که برای ثبت فاکتورها و غیره مورد استفاده است.
در واقع تمامی شرکت ها برای این که بتوانند در سیستم مالی کشور به رسمیت شناخته شوند، خرید و فروش شرکتی داشته باشند و از مزایای سیستم مالی کشور برخوردار شوند، باید نسبت به دریافت کد اقتصادی شرکت اقدام کنند که فرآیند بسیار مهمی به شمار می رود و باید با دقت بسیار بالایی پیاده سازی شود.

مراحل دریافت کد اقتصادی شرکتی نیز در این مقاله بیان شده است.
شما می توانید به عنوان مدیر یک شرکت نسبت به دریافت شماره اقتصادی اقدام کنید.
برای دریافت این کد تمامی شرکا باید اطلاعات خود را وارد کنند و باید در نظر داشته باشید که دریافت این کد برای ورود به سیستم مالی و مالیاتی کشور دارای اهمیت بسیار زیادی است. پس اگر قصد دارید که یک شرکت داشته باشید که بالطبع جوانب اقتصادی برای شما دارد، دریافت کد اقتصادی برای ثبت تمامی فاکتورها دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.

با کد اقتصادی اشخاص حقیقی بیشتر آشنا شوید

در صورتی که برای انجام فعالیت‌های اقتصادی می‌خواهید وارد بازار شوید، باید نسبت به دریافت کد اقتصادی افراد حقیقی اقدام‌کنید.
دریافت این شماره می تواند از بروز مسائل مالیاتی برای شما جلوگیری نماید و همچنین در ارسال اظهارنامه های مالیاتی به شما کمک خواهد کرد. از دیگر مواردی که می تواند برای شما اهمیت بسیار زیادی داشته باشد و شاید به این دلیل نیازمند دریافت شماره اقتصادی باشید را می توان اخذ کارت بازرگانی برای واردات و صادرات دانست. این کد به سادگی در دسترس شما می باشد و با خیال راحت می توانید تمامی کارهای مربوط به مراودات اقتصادی خود را انجام دهید.

چه اشخاصی الزام به دریافت شماره اقتصادی دارند؟

  • کسانی که در زمینه تولید، مونتاژ و یا توزیع در حال فعالیت هستند.
  • کسانی که در زمینه ارائه خدمات در حال فعالیت می باشند.
  • کسانی که می خواهند نسبت به دریافت جواز کسب اقدام کنند.
  • کسانی که یک ملک دارند.

باید توجه داشته باشید که افرادی که در زمینه خودرو در حال فعالیت هستند نیازمند دریافت شماره اقتصادی نیستند.

با کد اقتصادی اشخاص حقوقی بیشتر آشنا شوید

کد اقتصادی اشخاص حقوقی در واقع همان شماره اقتصادی است که برای شرکت ها صادر می شود.
در واقع از کد اقتصادی برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده استفاده می شود.
در واقع شناسه ملی که به این اشخاص تعلق می گیرد دارای دوازده رقم بوده و برای انواع کارهای مربوط به خرید و فروش و واردات یا صادرات مورد استفاده قرار خواهد گرفت. پس در صورتی که قصد ورود به بازار در این زمینه را داشته باشید و یا به عنوان نماینده یک شرکت و کسب و کار شناخته می شوید، باید نسبت به دریافت کد اقتصادی خود اقدام کنید.

استعلام کد اقتصادی چطور انجام می شود؟

شماره اقتصادی و شناسه ملی را می توان به عنوان دو موضوع بسیار مهم برای شرکت ها دانست و سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به ارائه خدمات الکترونیک برای استعلام این شماره ها در حال فعالیت می باشد. پس در صورتی که می خواهید نسبت به دریافت کد اقتصادی و یا استعلام آن اقدام کنید باید حتما به سایت مربوطه مراجعه کنید. لازم به ذکر است که برای پیگیری کد اقتصادی نیز می توانید از این روش استفاده کنید و نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت. پس می توانید با خیال راحت از این خدمات استفاده داشته باشید و مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان این حوزه و اپراتورهای این سازمان در تماس باشید و سوالات خود را در این زمینه بپرسید.

سخن پایانی

کد اقتصادی در کنار شناسه ملی از مهم ترین نیازهای تمامی کسب و کارها به شمار می رود.
در صورتی که قصد دارید نسبت به دریافت این کد اقدام کنید می توانید این مقاله را مطالعه کنید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید و به سوالات خود در این زمینه پاسخ دهید. این خدمات به صورت حرفه ای ارائه می شود و تمامی کسانی که می خواهند در زمینه های مختلف اقتصادی در فعالیت باشند می توانند از آن استفاده داشته باشند. به طور کلی می توان گفت که کد اقتصادی یکی از موارد بسیار لازم برای تمامی شرکت ها و صنایع فعال و در کل تمامی حوزه های اقتصادی کشور و حتی اشخاص حقیقی فعال در زمینه های مختلف اقتصادی می باشد.

به پایان مقاله معرفی کد اقتصادی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.