پرطرفدارترین کالاهای صادراتی ایران

کالاهای صادراتی

پرطرفدارترین کالاهای صادراتی ایران

پرطرفدارترین کالاهای صادراتی ایران
به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط اتاق بازرگانی تهران، در ده ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰، با اینکه میزان واردات ایران از اتحادیه اروپا کاهش یافته اما میزان صادرات افزایش محدودی داشته و به این ترتیب وضعیت ایران در تجارت مشترک میان دو طرف، نشان‌دهنده بهبودی نسبی می‌باشد.
بین کشورهای اروپایی واردکننده کالا از ایران، مانند گذشته، آلمان اصلی‌ترین شریک اروپایی به شمار می‌رود و در ۱۰ ماه ابتدایی سال ٢٠٢٠، ۲۳۲ میلیون یورو، معادل ۳۶ درصد از کل صادرات به اروپا را به خود اختصاص داده است.

بعد از آلمان، هلند با ۱۱۰، ایتالیا با ۸۴، اسپانیا با ۴۵ و بلژیک با ۳۰ میلیون یورو واردکنندگان اصلی کالا از ایران به شمار می‌روند.
در میان کالاهای ایرانی صادر شده به اروپا نیز مواد و محصولات غذایی و حیوانات زنده ۴۰ درصد، مواد شیمیایی با ۱۹ درصد، سوخت‌های معدنی با ۱۶ درصد، کالاهای صنعتی با ۱۱ درصد، مواد خام غیر خوراکی با ۱۰ درصد و سایر کالاها با چهار درصد در رده‌های بعدی کالاهای صادراتی قرار دارند.
اتاق بازرگانی تهران آخرین وضعیت تجارت مشترک بین ایران و اورآسیا را نیز بررسی کرد و بر این اساس با وجود افزایش صادرات به برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با شیوع ویروس کرونا، میزان تجارت مشترک در میان همسایه‌های شمالی نیز کاهش یافته است.

به این ترتیب میزان تجارت کالایی ایران و اوراسیا در هشت ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹، حدود ۱.۴ میلیارد دلار بوده و ۲.۸ درصد از کل ارزش تجارت کالایی ایران را تشکیل می‌دهد، اما میزان تجارت نسبت به سال قبل کاهش ۱۱ درصدی را پشت سر گذاشته است.

برای اطلاع از به روزترین اخبار مالی و اقتصادی  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :

2 دیدگاه برای “پرطرفدارترین کالاهای صادراتی ایران

11 درصد کاهش خیلی خوب نیست ????

دی 8, 1399 در 8:59 ب.ظ

    مریم چوپانی

    ارسال پاسخ

    به دلیل جو کرونایی حاکم بر جامعست

    دی 9, 1399 در 12:06 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.