کارمزد و بررسی انواع آن

کارمزد

کارمزد و بررسی انواع آن

کارمزد یا بهره هزینه‌ای است که در قبال انجام خدماتی مانند مشاوره سرمایه‌گذاری، کارگذاری، مدیریت خرید و فروش، برای انجام تراکنشات بانکی و…پرداخت می‌شود.
کارمزد دارای انواع مختلفی است و بسته به اینکه در چه زمینه‌ای آن را پرداخت می‌کنید نرخ و میزان آن متفاوت است.
در این محتوا پس از ارائه تعریف و مفهوم کارمزد، انواع کارمزد را در موارد مختلف بررسی خواهیم کرد.
کارمزد پولی است که شما به افرادی که در زمینه‌های مختلف به شما خدمات ارائه می‌کنند پرداخت می‌کنید.

به کارمزد در زبان فارسی بهره هم گفته می‌شود.
هزینه‌ای که شما به کارگزاری‌های بورس پرداخت می‌کنید، هزینه‌ای که مشاورین املاک پس از یافتن فایل مورد نظر شما دریافت می‌کنند، هزینه‌ای که پس از انجام تراکنشات بانکی از حساب شما کسر می‌شود و … کارمزد محسوب می‌شود.
توجه داشته باشید که کارمزد همان مزد کار است و به طور مثال برای دریافت وام از یک بانک فرقی نمی‌کند که شما وام یک میلیون تومانی دریافت می‌کنید یا وام ده میلیون تومانیt زیرا مراحل و زحمات انجام کار یکسان است، اما اگر مرحله‌ای به این کار اضافه شود به طور مثال ضامن بیشتری برای دریافت وام نیاز باشد مقدار آن ممکن است متفاوت باشد زیرا کار انجام شده بیشتر می‌شود.

کارمزد بانکی

کارمزدی که به بانک پرداخت می‌شود درواقع هزینه‌ای است که افراد بابت تنظیم و نگهداری حساب‌ها و خدماتی که بانک‌ها ارائه می‌دهند پرداخت می‌کنند.
در اقتصاد جهانی دو مفهوم نزدیک به کارمزد وجود دارد، یکی از این کلمات ربا است که طبق قوانین جمهوری اسلامی عیر منطقی و حرام محسوب می‌شود، اما بهره جهانی پذیرفته شده و منطقی شناخته شده است.
طبق قانون امروز جامعه سود تا ۴٪ قرض الحسنه محسوب می‌شود اما بیشتر آن ربا است و قرض الحسنه نیست.

جالب است بدانید کارمزدی که در ایران دریافت می‌شود از ارزان ترین کارمزد‌های موجود در جهان است.
در ایران حدود ۲۸٪ از درآمد بانک‌ها از طریق دریافت کارمزد به دست می‌آید در صورتی که در بانک‌های خارجی این مقدار به ۳۳٪ می‌رسد.
اما باز هم به دلیل اینکه کارمزد خدمات حضوری کم‌تر از خدمات غیر حضوری است در ایران بسیاری‌ از افراد هم چنان از خدمات حضوری استفاده می‌کنند.
هم چنین همواره تلاش بانک‌ها بر این است تا برای خدمات غیر حضوری خود مزد کار کم‌تری را در نظر بگیرند تا تشویقی برای انجام غیر حضوری خدمات باشد.

در جدول زیر تعدادی از کارمزدهای دریافتی توسط دستگاه‌های خودپرداز و بانک‌ها برای انتقال وجه و انواع امور بانکی را ذکر کرده ایم.

انتقال تا یک میلیون۵,۰۰۰ ریال
انتقال از یک تا دو میلیون۷,۰۰۰ ریال
انتقال از دو تا سه میلیون۹,۰۰۰ ریال
انتقال از سه تا چهار میلیون۱,۱۰۰ ریال
انتقال از پنج تا شش میلیون۱,۵۰۰ ریال
انتقال از هفت تا هشت میلیون۱۹,۰۰۰ ریال
انتقال از هشت تا نه میلیون۲۱,۰۰۰ ریال
انتقال از نه تا ده میلیون۲۳,۰۰۰ ریال
انتقال از ده تا یازده میلیون۲۵,۰۰۰ ریال
انتقال از یازده تا دوازده میلیون۲۷,۰۰۰ ریال
نوع خدمات بانکیمبلغ کارمزد (به ریال)
اعلام موجودی حساب از طریقATM برای تراکنش های شتابی۱۰۰۰ ریال
اعلام موجودی حساب از طریق ATM برای تراکنش های غیر شتابیبدون کارمزد
صدور کارت مغناطیسی۲۳۰۰۰ ریال
صدور کارت هوشمند و مغناطیسی و صدور کارت جدید۵۰۰۰۰ ریال
اعلام مفقودی و یا سرقت کارت و صدور کارت جدید۲۳۰۰۰ ریال
تغییر رمز کارتبدون کارمزد
مانده حساب از طریق خودپرداز برای تراکنش شتابی۱۰۰۰ ریال


توجه داشته باشید که نحوه محاسبه کارمزد وام‌های قرض الحسنه نسبت به خدمات دیگر در بانک‌ها متفاوت است.

نحوه‌ی محاسبه کارمزد وام‌های قرض الحسنه

  • کارمزد سال اول (از قسط ۱)
    (تعداد ماه‌های سال)*(درصد کارمزد وام‌های قرض الحسنه)*(مبلغ وام قرض الحسنه)
  • کارمزد سال دوم(از قسط ۱۳)
    (تعداد ماه‌های سال)*(درصد کارمزد وام‌های قرض الحسنه)*(مانده سال دوم وام قرض الحسنه)
  • کارمزد سال سوم(از قسط ۲۵)
    (تعداد ماه‌های سال)*(درصد کارمزد وام‌های قرض الحسنه)*(مانده سال سوم وام قرض الحسنه)

کارمزد در بورس و کارگزاری‌ها

جالب است بدانید که معاملات و خرید و فروش در بورس هم شامل کارمزد است و شما باید هنگام خرید و فروش سهام کارمزد پرداخت کنید. البته کارمزد هنگام خرید و فروش سهام با یکدیگر متفاوت هستند و در هنگام فروش سهام مالیات آن هم باید پرداخت شود.

* خرید سهام

کارمزدخرید سهام حدود ۴۹ صدم درصد است که مبلغ بسیار اندکی است.

* فروش سهام

کارمزد فروش سهام مقدار ۵۳ صدم درصد مبلغ معامله شده را شامل می‌شود و البته پس از فروش سهام باید ۵۰ صدم درصد هم مالیات پرداخت شود. توجه داشته باشید، درصورتی که فرد درآمد یا هزینه‌ای دارد که با خرید و فروش سهام در ارتباط است این اطلاعات (کارمزد پرداختی در هنگام خرید و فروش سهام ) باید در دفاتر قانونی‌ و گزارشات فصلی ثبت گردد.

* کارگزاری‌ها

کارگزاری ها در واقع مانند یک واسطه عمل می‌کنند و کار‌های مربوط به خرید و فروش سهام را با سرعت بیشتر و هزینه کم‌تری‌ برای افراد انجام می‌دهند. کارگزاری‌ها در واقع یک نماینده حقوقی هستند و موظف به رعایت حقوق مشتری‌ و خریدار هستند.

مبلغی که کارگزاران در قبال انجام این امور از سرمایه گذاران دریافت می‌کنند کارمزد آنان محسوب می‌شود و واضح است که اگر معاملات انجام شده در مقیاس بزرگتری باشند، مبلغ دریافتی توسط کارگزاری‌‌ها هم بیشتر خواهد‌ بود. برای پرداخت کارمزد به کارگزاران بورس شما نیازی به واریز مبلغ به حساب کارگزاری نخواهید داشت بلکه این مبلغ مستقیما از حسابی که نزد کارگزاری دارید کسر می‌شود.

و جالب است بدانید همانطور که شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در پایان دوره مالی هستند، افرادی که از اجاره ملک درآمد دریافت می‌کنند نیز باید اظهارنامه مالیاتی را به صورت دوره‌ای تکمیل کنند اما فعالیت در بازار بورس نیازی به این گونه فعالیت‌ها ندارد.

کارگزاری چیست و کارگزار چه کسی است؟

کارگزاری مانند یک وکیل و مشاور مالی در انجام امور مربوط به سرمایه‌گذاری می‌باشد، کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که از طرف مشتریان و بنا به درخواست آنان آمپری مانند خرید و فروش اوراق بهادار، اوراق مبتنی بر کالا و…را انجام می‌دهند.
کارگزاری‌ها نیز محل فعالیت کارگزاران است و بنگاه‌های معاملات هستند که خرید فروش سهام را انجام می‌دهند، درواقع کارگزاران به نمایندگی از مشتریان خود به انجام معاملات می‌پردازند و در مقابل آن از مشتریان حق‌العمل کاری دریافت می‌کنند.
کارگزاری ها باید دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار باشند و همچنین باید عضویت آنان در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار نیز ثبت شود.

کارمزد خرید و فروش اوراق مشارکت

علاوه بر موارد گفته شده کارمزد به خرید و فروس اوراق مشارکت و اجاره هم تعلق می‌گیرد. که از کارمزدی که در بازار بورس و فرابورس پرداخت می‌شود بسیار کم‌تر است.
این مقدار حدود ۷ صدم درصد مبلغ معامله شده است و جالب تر اینکه برخلاف فروش سهام به فروش این اوراق مالیات تعلق نمی‌گیرد.

کارمزد خرید و فروش سهام متعلق به کیست؟

کارمزد خرید و فروش سهام برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند کارمزد دریافتی از آنان تماما از آن کارگزاران است باید گفت که این کارمزد پس از کسر مالیات به چند بخش تقسیم می‌شود و هریک از سازمان‌های وابسته به بورس سهمی از کارمزد دریافتی در معاملات دارند و طبق اطلاعات موجود این مبلغ بین ۵ شرکت وابسته به بورس تقسیم می‌شود.

کارمزد اوراق تسهیلات مسکن

شما با خرید این اوراق می‌توانید برای دریافت وام مسکن الویت پیدا کنید.
برای خرید این اوراق باید به شعب بانک مسکن مراجعه کرده و یا از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری اقدام کنید. میزان کارمزد، خرید این گونه اوراق ۴۹ صدم درصد قیمت خرید و فروش این اوراق برابر با ۲۴ صدم درصد مبلغ فروخته شده می‌باشد.

سخن پایانی

سخن آخر اینکه اکثرا برای پرداخت کارمزد برای مشتریان طرح‌های تشویقی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند کمکی برای کنترل و صرفه جویی در هزینه‌ها باشد.
امروزه با انجام غیر حضوری امور بانکی و مالی و کسر کارمزد از حساب پس از انجام امور، کنترل و نظارت در کارمزدهای دریافتی و پرداختی در بسیاری از معاملات بسیار مهم است که شما با کمک نرم افزارهای حسابداری می‌توانید کاملا بر آن‌ها مدیریت داشته باشید.

به پایان مقاله کارمزد، رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مالیات و مباحث مالی با ما همرا باشید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.