اخباراخبار مالی و اقتصادی

مشخصات چک‌های جدید چیست؟

طبق گزارش ایسنا برای اجرای قانون جدید چک، تا الان به دلیل عدم فرهنگ سازی مناسب و محیا نبودن شرایط، ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد عملیاتی شده است و از ابتدای سال آینده چک‌های جدید در بازار توزیع خواهند شد.
نادعلی زاده معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی درباره مشخصات ظاهری چک‌های جدید گفت، هر بانکی چک را با لوگوی خودش چاپ کرده و در اختیار مشتریان قرار می‌دهد اما چک‌ها از لحاظ رنگ و محتوا یکسان‌سازی شده‌اند.

او افزود روی چک‌های جدید لوگوی بانک مرکزی را مشاهده نمی‌کنید و فقط آرم سامانه صیاد را مشاهد‌ خواهید کرد، همچنین لوگوی بانک مربوطه هم در قسمت فوقانی چک قرار دارد.
رنگ چک‌های صیاد صورتی و بنفش خواهند بود و در کنار داشتن شناسه ۱۶ رقمی یک عبارت تاکیدی «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» روی آن وجود دارد، همینطور در ظهر چک یک بارکد دو بعدی تعبیه شده تا بتوان وضعیت اعتباری چک را در سامانه صیاد مورد ارزیابی قرار داد.

نادعلی زاده تاکید داشت که اگر چکی در این سامانه ثبت نشود، بانک نمی‌تواند وجه آن را پرداخت کند.
همچنین توجه داشته باشید که صادرکننده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چک فرد را صادر کرده و با استفاده از سیم‌کارت متعلق به خود از طریق برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک شده و اطلاعات چک صادره خود شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع را وارد کند.

برای اطلاع از به روزترین اخبار مالی و اقتصادی  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا