قیمت ساخت یک واحد ٨٠ متری در تهران چقدر است؟

واحد

قیمت ساخت یک واحد ٨٠ متری در تهران چقدر است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، قیمت زمین بخش عمده‌ای از هزینه مسکن را در بر می‌گیرد که مطابق آخرین اعلام مرکز آمار از تابستان سال ۱۳۹۹، قیمت هر متر زمین کلنگی در تهران ۳۴ میلیون و ۷۹۳ هزار تومان بوده که نسبت به بهار امسال ۳۶ درصد و در مقایسه با تابستان سال گذشته ۸۶ درصد رشد داشته است.
میانگین مساحت خانه‌های کلنگی معامله شده در تهران نیز ۲۱۰ متر است، همچنین تعداد واحد مسکونی در پروانه‌های ساختمانی در بهار امسال ۷.۶ واحد بوده است که میانگین مساحت هر واحد مسکونی معامله شده در تابستان امسال ۸۸ متر بود.

بدین ترتیب :

طبق اطلاعات موجود اگر بخواهیم برآوردی از هزینه زمین برای هر واحد مسکونی در تهران داشته باشیم، باید میانگین مساحت زمین هر پروژه یعنی ۲۱۰ متر را در متوسط قیمت زمین ساختمان کلنگی، یعنی ۳۴ میلیون و ۷۹۳ هزار تومان ضرب کنیم و رقم به دست آورده را در ۷.۶ تقسیم کنیم. سهم هر واحد ۸۸ متری از هزینه زمین با توجه به میانگین مساحت معاملات مسکن، مساحت معاملات زمین، هزینه فروش زمین و میانگین تعداد واحدها در پروژه ۹۶۱ میلیون تومان می شود.

درمورد هزینه‌های ساخت هم به گفته سازندگان، بدون در نظر گرفتن قیمت زمین، هزینه ساخت یک آپارتمان معمولی متری ۸ تا ۱۰ میلیون تومان تمام می‌شود و باتوجه به این نکته یعنی نرخ ساخت یک آپارتمان ۸۸ متری حداقل ۷۰۴ میلیون تومان خواهد بود. حدود ۱۰ درصد هم شامل هزینه‌های صدور پروانه، تراکم و نظام مهندسی می‌شود که هزینه ساخت را به ۷۷۸ میلیون تومان می‌رساند.

با این حساب می‌توان گفت هزینه تمام شده ساخت یک واحد ۸۸ متری در تهران یک میلیارد و ۷۳۹ میلیون تومان می‌باشد. البته قابل ذکر است که این جمع بندی با توجه به آماری که از میانگین کل به دست آمده محاسبه شده و طبیعتا با توجه به قیمت‌های متفاوت زمین و هزینه‌های متفاوت ساخت در نقاط مختلف شهر تهران، قیمت نهایی مسکن و ساختمان در همه مناطق به یک اندازه نخواهد بود.

برای اطلاع از به روزترین اخبار مالی و اقتصادی  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :

2 دیدگاه برای “قیمت ساخت یک واحد ٨٠ متری در تهران چقدر است؟

دیگه خرید یه خونه در تهران رویا شده ????

دی 15, 1399 در 10:32 ب.ظ

    مریم چوپانی

    ارسال پاسخ

    به امید روزهای بهتر ????????

    دی 17, 1399 در 7:51 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.