چرا باید از نرم افزار جامع حسابداری استفاده کنیم؟

نرم افزار جامع حسابداری

چرا باید از نرم افزار جامع حسابداری استفاده کنیم؟

پیشرفت هر روز تکنولوژی و علم در هر زمینه‌ای کارآمد و مفید است، به وسیله تکنولوژی می‌توان کارها را آسان‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر انجام داد، علم حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروزه نرم‌افزار‌های حسابداری بسیار زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانند ثبت امور حسابداری را به طور دقیق، بدون هیچگونه خطا و با سرعت بالایی انجام دهند.
شرکت‌های بسیاری به عرضه این گونه نرم‌افزار‌ها پرداخته‌اند.
این نرم‌افزار‌ها شامل نرم‌افزار‌های حسابداری، نرم‌افزار‌های مالی، نرم افزارهای جامع حسابداری و … می‌باشند.

نرم افزار جامع حسابداری چیست؟

نرم افزار جامع حسابداری، دسته‌ای از نرم‌افزار‌های حسابداری هستند که با توجه به نامشان کلیه امور حسابداری مانند ثبت، دسته‌بندی، گزارش گیری و … را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند. نرم افزارهای جامع حسابداری یکی از کاربردی‌ترین و دقیق‌ترین نرم‌افزار‌های مورد استفاده در علوم حسابداری می‌باشند.
نرم‌افزار‌های حسابداری جامع امور حسابداری و مالی شرکت مربوطه، بانک‌ها و ادارات را به طور دقیق و ریز ثبت، سندگذاری و بایگانی می‌کند.

چرا باید از نرم افزار جامع حسابداری استفاده کنیم؟

مدیریت اطلاعات، ثبت ریز  جزئیات آن‌ها، بایگانی اطلاعات و دسترسی آسان به اطلاعات مورد نظر در زمان نیاز امری دشوار اما امکان پذیر است. استفاده از نرم افزارهای جامع حسابداری امروزه در بسیاری از شرکت‌های متوسط و بزرگ رواج دارد، از این‌ رو عدم استفاده از آن‌ها برای شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری هزینه‌های اضافی و هدر رفتن زمان بسیاری را پدید خواهد آورد.

تاثیر نرم‌افزار جامع حسابداری بر بازار کسب و کار چیست؟

به طور کلی استفاده از نرم افزارهای حسابداری باعث ایجاد تغییرات بسیاری در امور واحد‌های تجاری شده که در نهایت باعث رونق و پیشرفت آنان می‌شود. نرم‌افزار‌های حسابداری در بخش‌های نرم‌افزاری انبارداری و دارایی، حساب‌های بانکی و صندوق‌ها و صورت‌های مالی نقش مهمی را ایفا می‌کند و سرعت انجام امور در این بخش‌ها را افزایش می‌دهند.
برای مثال در شرکتی که مدیر مالی باید کاملا سریع و دقیق تمام گزارشات لازم از میزان موجودی کالای آماده فروش، قیمت تمام شده کالای خریداری شده و همچنین قیمت‌های فروش متناسب با شرایط بازار و نقدینگی شرکت را تهیه کرده و آنان را ارائه دهد، طبیعتاً هرچه سرعت و دقت او در انجام اینکار بیشتر باشد و گزارشات را در زمان لازم تهیه کند دارای بازدهی بیشتری است و کارآمدتر است.

مزایای استفاده از نرم افزار جامع حسابداری

 • استفاده از نرم افزارهای حسابداری باعث می‌شود تهیه گزارشات برای استفاده کنندگان داخلی و خارجی با سرعت بیشتری انجام شود.
 • ثبت اطلاعات به طور صحیح و دقیق بدون ایجاد خطا انجام خواهد شد.
 • ثبت رویدادهای مالی و حسابداری توسط نرم افزارها سریع‌تر از نیروی انسانی انجام می‌گیرد.
 • استفاده از نرم افزارهای حسابداری جامع باعث صرفه‌جویی در مصرف هزینه‌های اضافی خواهد شد.
 • گزارشات مالی به استفاده‌کنندگان آن هرچه زودتر تحویل داده خواهد شد.
 • در صورت استفاده از نرم افزارهای حسابداری جامع می‌توان اطلاعات را بدون ایجاد هیچگونه هزینه از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل کرد.
 • توجه داشته باشید که تهیه‌ی صورت‌های مالی دقیق و کامل در کمترین زمان به استفاده کنندگان خارجی از اطلاعات که اغلب سرمایه گذاران هستند این امکان را می‌دهد که بهترین و درست ترین تصمیم را اخذ نمایند.
 • شما با استفاده از نرم افزارهای حسابداری می‌توانید کاربردی‌ترین گزارشات ممکن را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهید.

کاربردهای متنوع نرم افزار جامع حسابداری

 • کنترل بودجه و ارائه گزارشات انحراف از بودجه
 • مدیریت حقوق و دستمزد پرسنل
 • کنترل حساب‌های بانکی و صندوق‌ها
 • کنترل حجم فروش محصولات
 • کنترل مخارج‌ و هزینه‌های پیمانکاری
 • ثبت و کنترل دقیق اقلام خریداری شده از خارج از کشور
 • کنترل انبار و دارایی‌ها

کنترل بودجه و گزارشات انحراف از بودجه

این سیستم هنگام ثبت اسناد مالی از کلیه زیرشاخه‌ها به طور کاملاً خودکار از ثبت سندهای خارج از طیف تعریف شده توسط بودجه جلوگیری می‌کند و در صورت نیاز گزارشات لازم را در این زمینه ارائه می‌دهد.

مدیریت حقوق و دستمزد پرسنل

محاسبه دقیق حقوق پرنسل، پرداخت به موقع آن و پاسخگویی به سازمان‌های مربوطه از دیگر مواردی است که استفاده از نرم افزارهای حسابداری جامع آن را بادقت لازم و به صورت یکپارچه برای شما انجام خواهد داد.

کنترل حساب‌های بانکی و صندوق‌ها

شما می‌توانید بر حساب‌های بانکی مرتبط با شرکت و همچنین امور چک‌های مربوط به حساب‌های تسلط کامل داشته باشید. کنترل دارایی‌ها و خزانه بنگاه تجاری از دیگر اموری است که به وسیله نرم‌افزار‌های حسابداری جامع می‌توانید آن را انجام دهید.

کنترل حجم فروش محصولات

با استفاده از نرم افزارهای حسابداری جامع شما می‌توانید بر مقدار سفارشات و فروش کالاهای خود اشراف داشته باشید.
در واقع به این وسیله شما می‌توانید در مورد نحوه‌ی عملکرد بنگاه تجاری در زمان حال و آینده تصمیمات لازم را برای اعمال سیاست‌های مربوطه بگیرید.

کنترل مخارج‌ و هزینه‌های پیمان‌کاری

اموری مثل ثبت قراردها، کنترل ورود و خروج مصالح، محاسبه حقوق و دستمزد خدمات، محاسبه استهلاک ماشین آلات و همچنین محاسبه دقیق قیمت تمام شده توسط نرم‌افزار‌های حسابداری جامع قابل انجام می‌باشند.

 ثبت و کنترل دقیق اقلام خریداری شده از خارج از کشور

سیستم سفارشات خارجی در نرم‌افزار‌های حسابداری جامع قابلیت ثبت و پردازش اطلاعات خرید و همچنین تأمین موجودی بنگاه تجاری شما از خارج از کشور را داشته و در صورت انجام امور مذکور توسط سیستم، خطاهای احتمالی انسانی کاهش پیدا می‌کند.

کنترل انبار و دارایی‌ها

با استفاده از نرم افزارهای حسابداری جامع شما می‌توانید در هر زمانی از موجودی انواع کالاهای خود در انبار اطلاع داشته باشید. جالب است بدانید یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر بنگاه تجاری موجودی کالا و مواد اوست که اگر تخلفی در این بخش صورت بگیرد بر تمامی بخش ها موثر خواهد بود.

با نرم افزار جامع حسابداری چه امکاناتی در اختیار شما قرار دارد؟

 • شما می‌توانید دوره‌های مالی را در محدوده‌های زمانی مشخص تعریف کرده و درصورت نیاز آن‌ها را اطلاع و ویرایش نمایید.
 • امکان تعریف تعداد بینهایت شعبه را خواهید داشت.
 • می‌توانید گزارشات مالی را با فرمت‌های اکسل، ورد، فایل متنی و پی‌دی‌اف ارسال نمایید.
 • شما قادر به دریافت کدینگ و اسناد حسابداری لازم از سایر حساب‌ها خواهید بود.
 • می‌توانید از کاربران نامحدود‌ی در سیستم حسابداری خود استفاده کنید.
 • در هر زمانی امکان تهیه گزارشات مالی برای شما وجود خواهد داشت.
 • قادر به تهیه گزارشات در سطح شعب و تجمیعی خواهید بود.

ویژگی‌های مهم نرم افزار جامع حسابداری

امروزه به دلیل استفاده آسان‌تر از سیستم‌های حسابداری توسط حسابداران و افراد ذی ربط نرم‌افزار با تمامی قسمت‌های بنگاه تجاری مانند فروش، امور مالی، انبار و … در ارتباط هستند و دسترسی به اطلاعات بسیار راحت است. از این رو مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام انتخاب یک نرم‌افزار جامع حسابداری مناسب باید به آن توجه داشته باشید امنیت آن می‌باشد.
نرم‌افزار‌های حسابداری جامع باید از شرکت‌های معتبر تهیه شوند تا قابل اعتماد و دارای امنیت قابل قبولی باشند.

از دیگر ویژگی‌هایی که به هنگام انتخاب نرم‌افزار‌های حسابداری باید به آن توجه داشت شامل موارد زیر می‌باشد :

 • اطلاعات وارد شده قابلیت تهیه انواع گزارشات را داشته باشد.
 • کاربران از هر قسمت نرم‌افزار بتوانند اطلاعات مورد نیاز خود را تهیه کنند.
 • اطلاعات سیستم‌های مختلف یکسان و یکپارچه باشند و گزارشات دقیقی را ارائه کنند.
 • امکان ورود اطلاعات در سال‌های مختلف به صورت هم‌زمان وجود داشته باشد.
 • امکان تجمیع اطلاعات مختلف با یکدیگر و تهیه گزارشات جامع وجود داشته باشد.
 • امکان تهیه گزارشات مقایسه‌ای سالانه وجود داشته باشد.

آیا اصناف هم می‌توانند از نرم‌افزار حسابداری جامع استفاده کنند؟

بله استفاده از نرم‌افزار حسابداری جامع برای تمام بنگاه‌های تجاری کوچک و بزرگ در بخش‌های مختلف امکان پذیر است و انجام امور را آسان‌تر می‌کند، برای مثال در گذشته که کسب و کارها اکثرا کوچک و شخصی بودند ثبت نهایتا ١٠ یا ٢٠ فاکتور در روز به صورت دستی امری آسان و امکان‌پذیر بود و نیازی به استفاده از نرم افزارهای امروزی نبود.
اما اکنون با رشد جمعیت، گسترش شهرها و روستاها، پرداخت مالیات و دیگر هزینه‌های جانبی و…اصناف کوچک و بزرگ هم مجبور به استفاده از نرم افزارهای حسابداری هستند و دیگر ثبت فاکتورها، موجودی انبار و تهیه گزارشات لازم به صورت دستی و با ماشین حساب امکان‌پذیر نیست و وقت و هزینه زیادی را از افراد خواهد گرفت.
در این حالت است که استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری با انجام سریع و با دقت محاسبات و همچنین تهیه گزارشات مختلف، علاوه بر افزایش کارایی بخش‌های مختلف یک کسب و کار، هزینه و وقت صرف شده برای این امور را به شدت کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

در آخر می‌توان گفت طبق توضیحات ارائه شده، نرم افزارهای حسابداری جامع برای بنگاه های اقتصادی بسیار مهم هستند که علاوه بر توجه به ویژگی های اشاره شده هنگام خرید آن قیمت نرم‌افزار نیز از دیگر موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. نرم افزار حسابداری جامع سپیدار محصول شرکت همکاران سیستم ایده بسیار جالب و کاربردی را برای خریداران محصول خود اجرا کرده است.

اگر شما در ابتدای راه آغاز کسب و کار بنگاه اقتصادی خود هستید قطعا نیازی به تمام بخش‌های نرم‌افزار نخواهید داشت، به همین منظور نرم‌افزار حسابداری جامع سپیدار این امکان را برای شما قرار داده است تا هنگام خرید بتوانید فقط بخش‌هایی را که در ابتدا به آن نیاز دارید را تهیه نمایید و آن‌ها را خریداری کنید. به این ترتیب شما در ابتدا فقط هزینه بخش‌های مورد نیاز خود را پرداخت خواهید کرد و با گذشت زمان در صورت نیاز خود به بخش‌های دیگر می‌توانید آن‌ها را به سیستم خود اضافه کنید.

ممنون از همراهیتان،  امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط:

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.