آموزش مالیات

معافیت مالیاتی و راه‌های تخفیف مالیاتی

چنانچه شما می‌خواهید یک کسب و کار راه اندازی کنید مالیات یکی از مسائل مالی و حقوقی است که که باید آن را در نظر بگیرید لازم است یادآوری کنیم که موضوعات مالیاتی بسته به نوع فعالیت شما و الزامات کسب و کارتان از شرایط خاصی تبعیت می‌کند که بعضا در برخی از فعالیت ها شاهد معافیت مالیتاتی هستیم.

مالیات امروزه دغدغه ی بسیاری از شرکت ها و مؤسسات ،افراد صاحب اموال و دارایی است و یکی از عمده ترین مسائلی است که هر کسب و کاری به هنگام آغاز فعالیت خود آن را در نظر می‌گیرد . قبل از پرداختن به هرچیزی در حیطه ی این مسئله بهتر است بدانیم که در اصل مالیات چیست و چرا افراد و موسسات ملزم به پرداخت آن هستند .

مالیات چیست ؟

مالیات در اصل پولی است که  شامل درآمد های افراد و یا سود حاصل از فعالیت های اقتصادی آنان می باشد ،این پول طبق قوانین حاکم بر کشور ها باید توسط مردم و افراد جامعه جهت تأمین مخارج عمومی به دولت ها پرداخته شود ،علت این پرداخت این است که ابزار و امکانات رسیدن به درآمد ها و سود را دولت ها در اختیار مردم قرار داده اند .مالیات انواع مختلفی دارد و ممکن است به اشخاص ،مؤسسات ،اموال و دارایی و …تعلق بگیرد .

معافیت مالیاتی چیست ؟

معافیت مالیاتی در واقع خروج قانونی و موقت از این پرداخت مالیات است که افراد تحت شرایط خاص می‌توانند شامل این معافیت شوند .معافیت مالیاتی در صورتی به شما تعلق می‌گیرد که شما تکالیف قانونی خود را به صورت کامل انجام داده باشید و‌ اولین قدم برای انجام تکالیف قانونی اظهار نامه مالیاتی است ،که تمام مؤسسات و شرکت ها ملزم به داشتن اظهار نامه مالیاتی هستند .

مالیات ها در کشور ایران به دو دسته مالیات های مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌شوند :

در صورتی که مؤدی مالیات یک نفر باشد به آن مالیات مستقیم گفته می‌شود و در غیر این صورت مالیات غیر مستقیم خواهد بود .

به شخصی که باید مالیات پرداخت کند مؤدی مالیات گفته می‌شود .

معافیت های مالیاتی طبق قانون مالیات های مستقیم تعیین می‌شود که قانون مالیات‌های مستقیم دارای باب ها و ماده های بسیاری است  و بررسی همه آنها بسیار زمان گیر خواهد بود اما ما در این مقاله سعی داریم کاربردی ‌ترین های آن ها را در اختیار تان قرار دهیم . با ما همراه باشید .

افراد غیر مشمول یعنی افرادی که معاف از پرداخت مالیات هستند شامل گروه های زیر است :

1- موسسات و شرکت های دولتی

2- مجلس شورای اسلامی و نهاد هایی که بودجه آن ها توسط دولت تأمین می‌شود .

3- شهرداری ها

4- بنیاد ها و نهاد های انقلاب اسلامی مثل کمیته امام خمینی

 • کلیه هزینه هایی که فرد برای درمان خود و خانواده و افراد تحت تکفل خود می نماید از درآمد کم می‌شود و مشمول مالیات نمی شود مثلا اگر شخصی به طور ماهیانه ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشد و یک میلیون تومان آن را برای درمان خود و خانواده خود هزینه کند این یک میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف میشود .
 • معافیت مالیاتی جوایز علمی و پژوهشی : جوایز علمی و پژوهشی و بورس های تحصیلی از مالیات معاف می‌باشد ، همچنین درآمدهای حاصل از این فعالیت‌ها برای مراکزی که دارای پروانه تحقیق از این مراجع هستند از مالیات معاف می باشند .
 • درآمد کارگاه های تولیدی فرش دستباف و صنایع دستی شامل پرداخت مالیات نمی شود و از پرداخت مالیات معاف است .
 • سپرده‌های بانکی هم دارای معافیت می‌باشند

موارد زیر از پرداخت مالیات معاف می باشند :

 •  سود سپرده های مربوط به بازنشستگی و پس انداز کارمندان و کارگران در بانک‌های ایرانی
 •  سود یا جوایز متعلق به حساب‌های پس‌انداز و سپرده های مختلف نزد بانک‌های ایرانی و   موسسات غیر بانکی مجاز
 • جوایز متعلق به اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه
 •  سود پرداختی بانک‌های ایرانی و بانک های خارج از ایران بابت اضافه برداشت و سپرده ثابت به  شرکت معامله متقابل
 • معافیت جهیزیه و مهریه از پرداخت مالیات : چنانچه زنی مهریه و جهیزیه خود را از همسرش دریافت کند برای آن نیاز به پرداخت مالیات به دولت نمی باشد .
 • معافیت فعالیت‌های کشاورزی : درآمد حاصل فعالیت های کشاورزی نظیر دامپروری ،دامداری ،پرورش ماهی ،زنبور عسل ، پرورش طیور و ماهی گیری ومراتع جنگل ها شامل پرداخت مالیات نیستند .
 • معافیت فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد : طبق قانون افراد حقیقی و یا حقوقی که در مناطق آزاد به فعالیت‌های اقتصادی می‌پردازند تا ۱۵ سال بعد از تاریخ مندرج در مجوز خود از پرداخت مالیات معاف هستند و پس از اتمام ۱۵ سال طبق قانون به وضعیت آنها رسیدگی خواهد شد .
 • معافیت مالیات عبور ترانزیت کالاها : درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به صورت عبوری و ترانزیت وارد کشور می‌شود و بدون انجام تغییر در آنها صادر می‌شوند مشمول پرداخت مالیات نمی شوند و مالیات آنها صفر میباشد .
 • شرکت های تعاونی روستایی ،عشایری ،کشاورزی ،صیادان ،کارگری ،کارمندان ،دانشجویان ،دانش آموزان و اتحادیه های آنان به طور کامل از پرداخت مالیات معاف هستند .
 • درآمد حاصل از مدارس غیر انتفاعی و هم چنین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ،موسسات نگهداری از معلولین ذهنی و حرکتی که دارای پروانه فعالیت هستند مشمول مالیات نمی‌شود .
 • مبالغ پرداختی بابت بیمه عمر از طرف موسسات بیمه شامل پرداخت مالیاتی نمی‌شود.

راه های تخفیف مالیاتی کدام اند ؟

افراد حقیقی و حقوقی در جایگاهی که باشند همیشه تمایل دارند مالیات کمتری بپردازند. و نکته قابل توجه این است که راه های بسیاری وجود دارند که شما می‌توانید از طریق آن ها تخفیف مالیاتی بگیرید و میزان مالیات کم تری بپردازید .

 • در صورت پرداخت به موقع مالیات می توانید از تخفیف مالیاتی برخوردار شوید و اگر به مدت سه سال پشت‌سر هم در زمان مقرر و خواسته شده اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنید و مالیات مشخص شده را پرداخت کنید به میزان ۵ درصد از کل مالیات این سه سال تخفیف شامل مالیات قابل پرداختتان می شود .
 • نکته دیگری که برای گرفتن تخفیف در هنگام پرداخت مالیات می توان از آن استفاده کرد ثبت و تسلیم دقیق اسناد هزینه ها می باشد . اگر افراد اسناد و مدارک هزینه های خود را به صورت کامل و درست ارائه کنند مقدار هزینه های آن ها از مقدار مالیات تعلق گرفته به هزینه‌ها کسر می‌شود و می‌تواند مقدار قابل توجهی تخفیف در مالیات‌ها ایجاد کند .
 • روش سومی که برای گرفتن تخفیف در پرداخت مالیات می توان از آن استفاده کرد ارائه اسناد و مدارک در خصوص استهلاک دارایی ها می باشد به طور مثال ارزش افزوده دارایی ها مثل ابزارها و ماشین‌آلات پس از گذشت زمان پایین می آید و اگر مدارک درستی برای آن ها ارائه شود مالیات آن ها می‌تواند شامل تخفیف شود .
 • بهتر است که هنگام پرداخت مالیات میزان مالیات پرداختی سال گذشته خود را در اظهارنامه مالیاتی خود به طور دقیق به عنوان مالیات امسل خود ذکر کنید .اگر مقدار را کم تر اعلام کنید ممکن است بازرسان به بررسی دقیق حساب های شما بپردازند و مقدار  مالیات بالاتری را به شما اعلام کنند .
 • جالب است بدانید که اگر به مراکز خیریه و عام المنفعه کمک نماید و رسید ها و فاکتور های مربوط به آن را نگهداری کنید و در هنگام ارائه اظهارنامه مالیاتی خود آن ها را نیز ارائه دهید می توانید برای پرداخت مالیات از تخفیف برخوردار شوید.

و در آخر اگر برایتان امکان دارد از منزل خود و یا قسمتی از منزل خود به عنوان دفتر کار خود استفاده کنید تا بخشی از هزینه های شما کاهش پیدا کند و یا اینکه در این صورت می توانید از تخفیف کسب و کارهای خانگی بهره‌مند شوید .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا