متقاضیان بیمه بیکاری کرونا افزایش یافت

متقاضیان بیمه بیکاری

متقاضیان بیمه بیکاری کرونا افزایش یافت

طبق گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از مشاغل قرار شد بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماه‌های اوج شیوع ویروس بود، به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت شود. دولت برای حمایت از اصناف و کارگران آسیب دیده از کرونا مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاه‌های مربوطه، روند واریز بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.
وزارت کار از کسانی که در سه ماهه مذکور دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد با مراجعه به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir درخواست بیمه بیکاری خود را به ثبت کنند.

بر اساس گزارشات :

بر اساس گزارشات موجود در موج اول کرونا حداقل ١ میلیون و ۶۰۰ هزار شغل آسیب دیدند و ١ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم از کار بیکار شدند. در حالی که فرایند پرداخت بیمه بیکاری به متقاضیان و افراد بیکار شده در حال اجرا بود، شیوع کرونا باعث شد تا بیشتر کارگاه‌ها، کسب و کارهای خرد و کوچک، مشاغل و اصناف خدماتی تحت تاثیر کرونا به شدت آسیب ببینند، فعالیت آن‌ها متوقف شود و در نتیجه تعداد بیکاران بیشتری به متقاضیان بیمه بیکاری افزوده شود.

طبق گفته مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، تنها در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت، ۷۵۰ هزار نفر برای بیمه بیکاری کرونا درخواست داشته‌اند که تا اسفند ۱۳۹۸ جمعا ۲۲۶ هزار متقاضی بیمه بیکاری در حال دریافت مقرری بودند اما با گسترش ویروس و آسیب دیدن بسیاری از مشاغل که باعث تعطیل یا نیمه تعطیل شدن آن‌ها و همچنین عدم تمدید قراردادهای کار و تعدیل نیروها شد، آمار بیکاران افزایش پیدا کرد.

به گفته شکوری :

طبق قانون بیمه بیکاری، در صورت وقوع حوادثی مثل سیل، طوفان، زلزله و آتش‌سوزی سازمان تامین اجتماعی به کسانی که دچار آسیب شده‌اند یا شغل خود را از دست داده اند به طور موقت بیمه بیکاری پرداخت خواهد کرد، اما وقتی با ویروسی به نام کرونا روبه رو می‌شویم که نه تنها کشور ما بلکه تمام دنیا به آن دچار می شوند، طبیعتاً دولت‌ها پای کار می آیند و برنامه های حمایتی را در این زمینه پیش‌بینی می‌کنند.

به گفته مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی از مجموع ۱۴ میلیون بیمه شده اصلی، ۷ میلیون نفر مشمول قانون کار هستند که با توجه به اینکه ٣ درصد حق بیمه‌ای که کارفرمایان به حساب صندوق بیمه بیکاری واریز می کنند برای تعداد بیکاران کافی نیست، دولت ساز و کار حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده را تعریف کرده و با اختصاص منابع مورد نیاز، زمینه بهره‌مندی متقاضیان از مزایای بیمه بیکاری کرونا را فراهم آورده است.

برای اطلاع از به روزترین اخبار بیمه  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :


6 دیدگاه برای “متقاضیان بیمه بیکاری کرونا افزایش یافت

اکبر پور

ارسال پاسخ

اطلاعات بسیار جامع و مفیدی بود????

دی 15, 1399 در 10:28 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  خواهش می کنم ..ممنون از حضور سبز شما

  دی 17, 1399 در 7:52 ب.ظ

کرونا 1 میلیون و 600 هزار شغل از بین برده ????خدا رحم کنه

دی 15, 1399 در 10:30 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  انشالله اوضاع درست میشه

  دی 17, 1399 در 7:52 ب.ظ

خیلی اوضاع بده متاسفانه ☹️

دی 15, 1399 در 10:30 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  بله متاسفانه، به امید روزهای بهتر

  دی 17, 1399 در 7:51 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.