اخباراخبار مالیات

مالیات بر خانه‌های خالی وتبصره‌های مرتبط به آن ؟!

مالیات بر خانه‌های خالی چگونه است؟
طبق اعلام نمایندگان، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، خانه خالی شناسایی شوند اگر بیش از ۱۲ ماه پس از پایان عملیات ساخت برای واحدهای نوساز و همچنین بیش از ۶ ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت برای واحدهای غیر نوساز گذشته باشد.
در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاری ماهانه ملک می‌شود.
این مالیات در سال‌های بعد ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت و از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها خواهد شد.

تبصره‌های مرتبط با مالیات بر خانه‌های خالی :

تبصره ۱

تعیین ارزش جاری ماهانه املاک بر اساس موضوع ماده ۵۴ این قانون به این صورت است که سازمان امور مالیاتی مکلف است حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون و در سنوات آتی هر سال، ارزش اجاری املاک را به روز رسانی نماید که موضوع مالیات این ماده شامل هزینه‌ها و اصطلاحات ذکر شده در ماده ۵۳ و همچنین معافیت‌های موضوع تبصره ۱۱ ماده ۵۳ نخواهد شد.

تبصره ۲

این قانون وزیر راه و شهرسازی مکلف است حداکثر یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، امکان برقراری پیوند بین کد ملی اشخاص و کدپستی واحدهای مسکونی را در سامانه ملی املاک و اسکان به صورت خود اظهاری برای کلیه املاک فراهم نماید.
همچنین اشخاص وظیفه دارند ظرف دو ماه اطلاعات کد ملی و کد پستی واحد مسکونی خود را در سامانه وارد نمایند تا مشمول مالیات بر خانه‌های خالی نشوند و آن واحد مسکونی که سرپرست خانوار کد ملی افراد تحت تکلف خود را نیز در آن ذکر می‌کند سکونتگاه اصلی برای خانوار به شمار می‌آید.

تبصره ۳

طبق تبصره شماره ۳ سرپرست خانوار به ازای همسر و هر فرد تحت تکفل بالای ۱۸ سال خود می‌تواند یک کد پستی دیگر نیز به عنوان سکونتگاه فرعی معرفی نماید که از مالیات موضوع این ماده معاف خواهد بود.

نوشته های مشابه

تبصره ۴

بر اساس تبصره ۴، واحدهای مسکونی که به حکم مراجع قانونی امکان فروش و اجاره را ندارند یا قابل سکونت نیستند، تا زمان اعلام حل و فصل دعاوی یا قابل سکونت شدن، مشمول مالیات این موضوع ماده نمی‌شوند.

تبصره ۵

طبق تبصره ۵ درخصوص املاک مسکونی مشاع، حسب مورد میزان سهم الشرکه مالکان مشمول مالیات موضوع این ماده خواهند شد.

تبصره ۶

بر اساس تبصره ۶ این ماده اشخاص مشمول این قانون وظیفه دارند تغییر محل سکونت یا تغییر مالکیت واحد مسکونی خود را حداکثر ظرف ۱۵ روز در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نمایند و در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات در سامانه یا عدم مراعات مفاد این تبصره، اشخاص مشمول جریمه معادل دو برابر مالیات بر خانه‌های خالی در سال اول خواهند شد.

تبصره ۷

طبق تبصره ۷ داده‌های اظهار شده در سامانه ملی املاک و اسکان به معنای مالکیت افراد نخواهد بود و مبنای مالکیت جهت استفاده در دستگاه‌های اجرایی یا محاکم قضایی نمی‌باشد.

تبصره ۸

بر اساس تبصره ۸ این ماده درگاه‌هایی که ارائه خدمات می‌کنند مکلفند ظرف سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون برای ارائه خدمات به متقاضیان، محل سکونت ثبت شده آن‌ها را از سامانه املاک و اسکان استعلام نموده و آن را ملاک ارائه خدمات قرار دهند.

تبصره ۹

طبق تبصره ۹، وزارتخانه‌های نیرو و نفت باید سه ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون برای اعلام نسبت به تخصیص یارانه مصرف برق و گاز صرفاً به سکونتگاه اصلی ثبت شده در سامانه ملی اقدام نمایند و در مورد سایر اشخاص یا سکونتگاه غیر اصلی، بالاترین پلکان قیمت این حامل‌ها را مبنا قرار دهند.

تبصره ۱۰

بر اساس تبصره ۱۰ قانون، وزارت راه و شهرسازی مکلف است اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص واحدهای مشمول مالیات این ماده را به صورت برخط در اختیار این سازمان قرار دهد.
همچنین سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مطابق فصل هشتم این قانون، مالیات متعلقه را به مالک واحد ابلاغ کند و مالک واحد وظیفه دارد تا ۳ ماه پس از ابلاغ، مالیات را به نحوی که سازمان امور مالیاتی تعیین می‌کند پرداخت نماید.
تأخیر در پرداخت این مالیات، هر ماه مشمول ۴ درصد جریمه مالیات متعلق خواهد بود.

تبصره ۱۱

در تبصره ۱۱ این قانون گفته شده که وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حداکثر یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون دستورالعمل نحوه پیشبرد سامانه، ثبت و صحت سنجی اطلاعات اظهار شده و شیوه دسترسی به سایر دستگاه‌ها را به این سامانه ابلاغ نماید.
همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مورد نیاز جهت تکمیل و به روز رسانی را در اختیار سامانه ملی املاک و اسکان کشور قرار دهند.

ممنون از همراهی شما .
برای اطلاع از به روزترین اخبار مالیات  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا