همه آن چیزی که باید در مورد فاکتور رسمی بدانید

فاکتور رسمی

همه آن چیزی که باید در مورد فاکتور رسمی بدانید

زمانی که یک سند با مهر و امضا در یک معامله داشته باشیم، به این سند یک فاکتور رسمی می‌گویند.
در صورتی که این فاکتور به وسیله یکی از طرفین معامله یعنی خریدار و یا فروشنده به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه شود، این فاکتور رسمیت پیدا می کند و می تواند به عنوان یک سند مکتوب و مورد تایید باشد.
در دنیای امروز، حسابداری به امری بسیار مهم تبدیل شده است و در واقع پیچیدگی این امر که به دلیل دنیای امروز می باشد، باعث شده است تا بسیاری از شرکت ها به دنبال یک روش جدید و ساده برای حساب و کتاب باشند که در این خصوص نرم افزارهای حسابداری ارائه شده است که می تواند فاکتور رسمی را برای ما ایجاد کند و ما بر این اساس می توانیم روش ساده تری برای داشتن این دسته از فاکتور ها داشته باشیم.

در این مقاله چه خواهیم گفت؟
در این مقاله ما بیشتر در زمینه فاکتور رسمی در حسابداری با شما صحبت خواهیم کرد.

در واقع، مالیات بر ارزش افزوده بر اساس همین فاکتور ها محاسبه می شود و همچنین باید گفت که تخفیف و عوارض از مهم ترین ویژگی های ذکر شده در یک فاکتور رسمی می باشند.
پس در صورتی که می‌خواهید بیشتر در خصوص فاکتور رسمی اطلاعاتی را به دست بیاورید، این مقاله را دنبال کنید.

مشخصات فاکتور رسمی که باید بدانید

برای این که بتوانیم یک فاکتور به صورت رسمی داشته باشیم، باید به موارد زیر دقت داشته باشیم :

 • معمولا نوع کاغذ بسته به انتخاب شرکت ها و اشخاص انجام می شود ولی باید بدانید که بیشتر شرکت ها برای چاپ فاکتور رسمی از کاغذ تحریر 80 گرمی اندونزی استفاده می کنند که این کاغذ برای فاکتورهای رسمی پرینت شده مورد استفاده است و از کاغذ تحریر 60 گرمی نیز برای نوشتن فاکتور رسمی به صورت دستی استفاده می شود.
 • نسخه های یک فاکتور ارائه شده به صورت رسمی دو تا سه نسخه است و باید بدانید که سایز مورد استفاده در این فاکتور ها معمولا با ابعاد کاغذ A4 یا کاغذ A5 می باشد و ما می توانیم از این دو سایز برای نوشتن یک فاکتور ارائه شده به صورت رسمی استفاده کنیم.
 • یکی از مهم ترین ترین مشخصه هایی که در یک فاکتور رسمی باید رعایت کنیم، نوع چاپی است که برای شماره سریال استفاده می شود. این چاپ باید به صورت افست یا ملخی باشد و با رنگ قرمز و برجسته انجام شود تا به راحتی برای ممیز دارایی قابلیت تشخیص داشته باشد. همچنین باید بدانید که با چاپ دستی و شماره زنی به صورت دستی دارای تفاوت های بسیار زیادی می باشد.

یکی از مهم‌ترین قوانینی که برای فاکتو‌رهای رسمی باید در نظر گرفته‌شود، ارائه این فاکتور در صورت درخواست فرد می‌باشد.
در واقع اگر فروشنده تجاری برای ارائه فاکتورهای رسمی امتناع به عمل آورد، شما می توانید به صورت رسمی از این واحد تجاری شکایت به عمل بیاورید و قانون نیز موظف است که جریمه های مربوطه را برای این واحد تجاری اعمال کند.

چطور می توانیم فاکتور رسمی را به صورت آنلاین و یا پرینت شده ارائه کنیم؟

اگر شما به عنوان یک کسب و کار آنلاین شناخته می شوید و در زمینه ارائه خدمات اینترنتی در این حوزه سوالی داشته باشید، باید بدانید که فاکتور رسمی‌را می توانید به صورت آنلاین ارائه دهید و در این زمینه می توانید از نرم افزارهای حسابداری استفاده کنید.

اما آیا می توانیم فاکتور را با هر نرم افزار حسابداری ارائه کنیم؟
باید بگوییم که این فاکتورها تنها باید از سوی نرم‌افزارهای مورد تایید وزارت اقتصاد و امور دارایی به تایید رسیده باشد.تا در نهایت بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید. برخی از نرم افزارهای ایرانی مهم که توانسته اند به این درجه از کیفیت برسند را می توانید خریداری کرده و نسبت به صدور فاکتور آنلاین اقدام کنید. این شیوه به خصوص برای شرکت های فعال در زمینه خرید اینترنتی می تواند بسیار مفید واقع شود و شما می توانید از این خدمات استفاده داشته باشید.

تخفیف و عوارض را در فاکتور رسمی باید درج کنید

یکی از مهم ترین مسائلی که در زمینه فاکتور رسمی باید در نظر داشته باشید، درج کردن قیمت واحد برای هر محصول به فروش رسیده می باشد. همچنین در نهایت باید در صورت ارائه تخفیف، حتما این میزان تخفیف درج شود و در نهایت نیز باید مالیات و عوارض را در فاکتور رسمی خود درج کنید تا از تمامی وجهه های قانونی برخوردار باشد.

همچنین باید بدانید که کسر تخفیف پس از اضافه کردن مالیات و عوارض اشتباه بوده و باید با دقت بسیار زیادی این فاکتور رسمی ارائه شود.همچنین ارائه مهر و امضاء برای یک فاکتور رسمی از الزامات به شمار می رود و همچنین نباید کل فاکتور هیچگونه خط خوردگی داشته باشد.

ارائه فاکتور رسمی وظیفه کدام قسمت از یک کسب و کار می باشد؟

فاکتور رسمی‌دارایی یا همان فاکتور حسابداری باید توسط واحد حسابداری هر مجموعه به تایید برسد.
این مهر در همین قسمت باید در قسمت پایین برگه و در قسمت اعلام شده زده شود.
درصورتی که این قوانین رعایت نشود، واحد تجاری شامل جرائم نقدی شده و همچنین سایر مجازات‌ها نیز در پی‌خواهد بود.

با مفهوم فاکتور صوری بیشترآشنا شوید

یکی از مفاهیمی که در زمینه فاکتور رسمی در نظر گرفته‌می‌شود، انجام حساب سازی به وسیله فاکتور صورتی می‌باشد.
این ابزار غیر قانونی است و بنگاه های تجاری بسیاری بدون در نظر داشتن جرائم و مجازاتی که برای این دسته از فاکتورها ارائه می شود نسبت به ارائه آن اقدام می کنند. اما سازمان امور مالیاتی کشور چطور متوجه می شود که یک فاکتور صوری است؟ کنترل های زیر برای تمامی انواع فاکتور رسمی انجام می شود و این فیلتر ها باعث می شود تا سازمان امور مالیاتی کشور متوجه این امر شده و با خاطیان برخورد خواهد داشت :

 1. ارائه کننده خدمات و کالا کنترل می شود تا متوجه شوند که شرکت ارائه دهنده خدمات صوری نیست.
 2. کنترل می شود که فاکتور رسمی از سوی یک واحد تجاری منحل شده ارائه نشود و یا شرکت غیر فعال نسبت به ارائه فاکتور اقدام نکند.
 3. اعتبار گواهی ارزش افزوده کنترل می شود.
 4. فعالیت‌های مربوط به صادر کننده فاکتور با کالا و خدماتی که در یک فاکتور رسمی ذکر شده‌است را کنترل می‌کنند.
 5. مستندات مربوط به حمل های جاده ای به صورت دقیق چک می شوند.
 6. مستنداتی مانند کپی های چک بانکی چک می شود.

با توجه به تمامی موارد ذکر شده، بهتر است که شرکت‌ها واحدهای تجاری نسبت به ارائه فاکتور صوری خودداری کنند.
ایران یکی از ارزان قیمت ترین کشورهای جهان در زمینه مالیات به شمار می رود.
در واقع ارزش ایجاد یک فاکتور صوری گاها بسیار بیشتر از ارائه مالیات از طریق فاکتور رسمی به شمار می رود و شما باید با دقت بسیار زیادی در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهید.

فاکتور رسمی را جدی بگیرید

یک واحد صنفی، کسب و کار آنلاین و یا یک واحد صنعتی باید در نظر داشته باشد که ارائه فاکتور رسمی از مهم ترین خدماتی است که باید ارائه شود و همچنین واحدهای حسابداری موظف به ارائه این فاکتورها می باشند.

در واقع این فاکتور ها می تواند سازمان های مربوط به مالیات و دارایی را راهنمایی کند تا کار خود را بدون مشکل انجام دهند و این مسئله دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. همچنین شرکت ها می توانند با امنیت خاطر بیشتری نسبت به ارائه کالا و خدمات اقدام کنند.

درخواست فاکتور رسمی و بررسی صحت این فاکتور از سوی خریداران نیز می تواند احتمال کلاهبرداری را به حداقل برساند و از این روی استفاده از این شیوه دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. پس در صورتی که قصد دارید در زمینه خرید و یا فروش یک محصول اقدام کنید، دریافت فاکتور رسمی را فراموش نکنید چرا که این فاکتور می تواند برای دو طرف معامله کاربرد داشته باشد.
ارائه فاکتور رسمی برای شرکت های خصوصی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و در مراودات مالی در میان دو شرکت نیز باید فاکتورهای رسمی ارائه شوند. با توجه به تمامی این مسائل باید توجه کنید که ارائه فاکتور با نرم افزار حسابداری به این دلیل که ساده تر است می تواند عملکرد بسیار زیادی را برای شما داشته باشد و قطعا استفاده از آن برای شما مفید واقع خواهد شد.

سخن پایانی

فاکتور رسمی یکی از مهم‌ترین مباحثی است که در خصوص حسابداری باید با دقت بسیاری در مورد آن اقدام کنید.
باید بدانید که این فاکتورها باید به صورت کاملا حرفه ای ارائه شوند.
ما در این مقاله شما را بیشتر با فاکتور رسمی آشنا کردیم و اطلاعاتی را در این خصوص با شما در میان گذاشتیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

به پایان مقاله فاکتور رسمی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

2 دیدگاه برای “همه آن چیزی که باید در مورد فاکتور رسمی بدانید

فاکتور های رسمی پیگیری فانونی میشن؟

آذر 15, 1399 در 8:37 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  بله به عتوان یک سند قانونب است

  آذر 17, 1399 در 2:05 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.