از سوپر مارکت مالی خرید کنید !

سوپر مارکت مالی

از سوپر مارکت مالی خرید کنید !

شاید کمتر کسی از وجود سوپر مارکت مالی اطلاع داشته باشد.
یا اصلا بداند که سوپرمارکت مالی چیست و چه کاری را انجام می‌دهد؟

انواع بازارهای مالی همواره در همه‌ی کشورها جزو مهم‌ترین مواردی است که دولت‌ها باید برای انجام آسان‌تر و بدون دردسر معاملات افراد در آن تدبیرات لازم را در نظر بگیرند. در کشورها انواع شرکت‌های خصوصی، نیمه خصوصی و دولتی در حال فعالیت هستند و یکی از مهم‌ترین اهداف آن‌ها تأمین نیاز جامعه خود و حتی دیگر جوامع می‌باشد.
هر روزه شاهد بزرگ‌تر شدن بازارها در تمام دنیا هستیم که به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری مردم در این بازارها می‌باشد.

از این رو این بنگاه‌های تجاری برای شروع و ادامه فعالیت خود نیازمند سرمایه‌های کلانی می‌باشند.
بازارهای مالی این فرصت را ایجاد کردند که هم افراد مازاد سرمایه بتوانند با سرمایه‌گذاری در این بازارها به کسب سود و درآمد بپردازند و همچنین انواع بخش‌هایی که نیاز به سرمایه برای ادامه فعالیت خود دارند بتوانند از مجموع این سرمایه‌گذاری‌های مردم استفاده کنند.

بازار‌های مالی شامل بازار سهام، پول، سرمایه، املاک، ارز طلا و… می‌باشند.

سوپر مارکت مالی چیست؟

سوپرمارکت مالی در واقع ترکیبی کامل و جامع از تمامی بازارهای مالی است که میتوان آن را به عنوان تحولی بزرگ در نظام مالی کشورها در نظر گرفت. سوپرمارکت‌های مالی در واقع بانک‌ها یا موسساتی هستند که به منظور انجام بهتر و آسان‌تر امور مربوط به بازارهای مالی مانند بازار سهام، اوراق، امور بانکی، بیمه و… همه یا بخشی از آنان را زیر یک سقف انجام می‌دهند.

ما از اصطلاح خرید از سوپر مارکت‌های مالی برای درک بهتر و ساده‌تر این مبحث استفاده کردیم.
اما در واقع هدف این است که شما با وارد شدن به یک سوپر مارکت مالی می‌توانید انواع سرمایه خود را در بازارهای مالی متنوع مدیریت کنید و همچنین امور خود را در ابن بازار به صورت یکجا و با آرامش و هزینه‌های اضافی کمتر برای جابه‌جایی سرمایه، انجام دهید.

شاید برایتان جالب باشد که در ایران هم چندی پیش اولین سوپرمارکت مالی در شهر اصفهان تأسیس شد.

در ادامه محتوا، تاریخچه ایده سوپرمارکت‌های مالی و بازخوردهای مختلف به آن، اولین سوپرمارکت مالی در ایران و هر آنچه که باید درمورد سوپرمارکت‌های مالی بدانید را برایتان ذکر خواهد شد.

تاریخچه سوپر مارکت مالی

حدود ۴۰ سال پیش اولین ایده سوپرمارکت‌ مالی توسط هولدینگ مالی citigroup شکل گرفت و اجرا شد.

توسعه این ایده به نام پدر سوپرمارکت‌های مالی جهان آقای سندی ویل معروف شد.
او از اتحاد چند شرکت و شرکت‌های بیمه، سوپرمارکت غول پیکری را ایجاد کرد.
به دنبال این ایده شرکت‌هایی چون Chase Manhattan، JP Morgan و Wachovia با یکدیگر ترکیب شدند.
و بسیاری از کارگزاران کوچک را نیز تحت پوشش خود قرار دادند.
با گذشت زمان بسیاری از بانک‌های بزرگ کانادا، لندن، هلند، آلمان و سوئیس چنین خدماتی را در شعب خود به مراجعه‌کنندگان ارائه کردند.

در سال ٢٠٠٨جهان با یک بحران مالی بزرگ مواجه شد که شروع با جدی شدن بحران مسکن در آمریکا بود.
طی این اتفاق یکی از بزرگترین بانک‌های آمریکا دچار ورشکستگی شد که فشار سنگینی به اقتصاد آمریکا وارد کرد.
شرح کامل نقش عوامل مختلف در بحران ٢٠٠٨ بسیار مفصل و از حوصله این محتوا خارج است.
اما پس از این اتفاق در آمریکا، با گذشت زمان آسیب آن به تمام شرکت‌های در ارتباط با این کشور و سپس به کشورهای آنان وارد شد که کم‌کم باعث ایجاد یک بحران مالی جهانی در سال ٢٠٠٨ شد.

پس از این بحران انتقادات بسیاری به سوپر مارکت‌های مالی وارد شد و از آن پس سوپر مارکت‌های مالی به عنوان سیستم‌های بزرگی که باعث افزایش ریسک بازار مالی می‌شدند شناخته شدند.
پس از این بحران باعث افزایش هزینه‌های بنگاه‌هایی که تمایل داشتند با بنگاه‌های دیگر ادغام شوند شد.
و همچنین در شرایط بحران افراد ترجیح می‌دادند به جای یکجا بودن خدمات و آسودگی انجام آن به همراه پرداخت کارمزد و هزینه بیشتر، امور خود را به طور جداگانه با پرداخت هزینه کمتر انجام دهند.

در نهایت این اتفاقات باعث تغییر در ایده این سوپرمارکت‌ها شد.

ظهور نسل جدید سوپرمارکت‌های مالی چه زمانی بود؟

به دنبال ایده ویل اسمیت که با شکست مواجه شد.
در سال ٢٠١٠ آقای لندی طرح جدیدی از سوپرمارکت‌های مالی را ارائه داد که طبق این طرح نیازی به ادغام موسسات مختلف با یکدیگر برای ارائه انواع خدمات نبود، بلکه تنها با عقد قرارداد یا توافق نامه‌ای، کارمندان هر بنگاه تجاری می‌توانستند با گذراندن دوره آموزشی کوتاهی خدمات را زمینه‌های متفاوتی به ارباب رجوع ارائه کنند.
ارائه خدمات طبق استانداردهای این طرح نیاز به مهارت‌های فروش متنوع دارند.
همانطور که گفته شد تمام خدمات مالی در زمینه‌های تجاری، سرمایه، بیمه و انواع امور پول محور را در یک موسسه جمع‌آوری نمی‌کند، بلکه باتوجه به موضوع و بدون تملک بر تمام شخصیت‌های حقوقی سعی دارد ارائه خدمات را در شعبه بانک و در قالب قراردادهای مشخصی بین دو طرف انجام دهد.

سوپرمارکت مالی در بورس چگونه است؟

همانطور که گفته شد سوپرمارکت مالی مانند یک ابزار برای تسهیل شرایط ورود افراد به بازارهای مالی تلقی می‌شود که با استفاده از این ابزار دیگر افراد دغدغه‌های ورود به این مسیر پرپیچ وخم را نخواهند داشت، زیرا اکثرا افراد هنگام ورود به بازارهای مالی و انجام سرمایه‌گذاری با سوالات متعددی روبه‌رو می‌شوند و سوپرمارکت مالی در بورس یک پیشخوان برای راهنمایی افراد به شمار می‌رود.

به وسیله سوپرمارکت‌های مالی در بازار بورس سرمایه‌گذاران می‌توانند با صرفه‌جویی در وقت و هزینه به جای استفاده از چندین شرکت تمام خدمات مورد نیازشان را از یک پیشخوان دریافت کنند. سوپرمارکت مالی در بورس خدماتی مثل مدیریت دارایی اختصاصی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مشاوره مالی، مدیریت ریسک و تامین مالی برای اشخاص حقوقی و خدمات کارگزاری‌ و مشاوره برای صدور انواع بیمه نامه را به سرمایه‌گذاران این بازار ارائه می‌کند.

سازوکار سوپر مارکت مالی در ایران

بسط سوپرمارکت‌های مالی در ایران کمی متفاوت و بیشتر شبیه به سیستم جدید سوپرمارکت‌های مالی است.

بانک‌ها در ایران سعی دارند تا خدماتی مثل کارگزاری بورس، بیمه و صرافی را در بانک انجام دهند.
که طبق تقسیم‌بندی‌های انجام‌شده به طور غیرمستقیم این خدمات را ارائه می‌کنند.
این روش در ایران شبیه به سیستم سوپرمارکت‌های مالی مدرن انجام می‌شود، برای مثال بعضی بانک‌ها در داخل شعب خود باجه‌هایی را برای انجام امور بیمه در نظر گرفته‌اند.

عملیات‌های انجام گرفته در ایران برای ایجاد سوپرمارکت‌های مالی برای اولین بار در سال ١٣٨٩ به منظور اتصال ١٢٠٠ شعبه از بانک مسکن به سازمان فرابورس ایران انجام شد که پس از پذیرش اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در شرکت فرابورس ایران، شعب بانک مسکن در تعامل مستقیم با شرکت فرابورس و کارگزاری‌های بورس قرار گرفتند.

دومین گامی که برای این موضوع برداشته شد پذیرش اوراق گواهی سپرده بانک انصار در بازار ابزارهای نوین فرابورس بود.
که پس از آن شعب منتخب این بانک در ارتباط مستقیم با کارگزاری‌های بورس و شرکت فرابورس قرار گرفتند.

اما مهم‌ترین قدمی که در این حوزه در کشورمان ایران برداشته شد، در آذر ماه سال گذشته یعنی سال 1398 در شهر اصفهان بود که اولین سوپرمارکت مالی در این شهر با حضور محمودرضا خواجه نصیری مدیر عامل تأمین سرمایه تمدن تأسیس شد. به گفته خواجه نصیری” برخی از افراد هنگامی که تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌گیرند با پرسش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند که یکی از آن‌ها ما نمی‌دانیم از کجا و چگونه اقدام به سرمایه‌گذاری کنیم؟
یا به دنبال این هستیم که از تمام فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف ارز، سکه، طلا و… استفاده کنیم.

به این ترتیب این گروه از افراد برای اخذ تصمیمات خود در حوزه سرمایه‌گذاری نیاز به یک پیشخوان دارند تا با مراجعه به آن مسیرهای مختلف سرمایه‌گذاری را دریابند.

نخستین سوپرمارکت مالی بورس در شیراز تأسیس شد

از آنجایی که امروزه بورس یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی جامعه به شمار می‌رود و مردم هم به آن توجه بسیاری نشان داده‌اند، باید برای فراهم کردن زیرساخت‌های این بخش به بهترین شکل ممکن تلاش شود.

١٠ آبان ماه امسال اولین شعبه سوپرمارکت مالی در شهر شیراز افتتاح شد و طبق گفته مدیر عامل تأمین سرمایه تمدن، ٨٠ درصد افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند دارای سرمایه‌ای کم‌تر از ۵٠ میلیون تومان هستند و این یعنی تعداد سهامداران خرد بسیار زیاد است و باید برای آموزش آن‌ها اقدامات لازم انجام شود.

سخن پایانی

سوپرمارکت‌های مالی در کشورهای توسعه یافته ارائه دهنده مجموعه‌ای از خدمات مالی و سرمایه‌گذاری هستند که افراد مختلف می‌توانند به صورت آنلاین یا آفلاین از آن‌ها استفاده کنند.

همچنین نکته ممتاز سوپرمارکت‌های مالی ارائه خدمات به صورت یکجا است.
در این پیشخوان افراد می‌توانند به جای مراجعه جداگانه به چندین شرکت در زمان صرفه جویی کنند و با کاهش بروکراسی اداری از تنوع و تحقیقات مالی بهره ببرند. در نهایت می توان گفت هدف از تشکیل سوپرمارکت مالی ارائه سبدی کامل از محصولات و خدمات سرمایه‌گذاری به مشتریان است تا به صورت حرفه‌ای مشکلات مالی خود را برطرف و برنامه مالی خود را برای آینده‌ای امن تنظیم کنند.

به پایان مقاله سوپر مارکت مالی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مالیات و مباحث مالی با ما همرا باشید.

مباحث مرتبط :

2 دیدگاه برای “از سوپر مارکت مالی خرید کنید !

خیلی جالب و جدید بود،ممنون ازتون

آذر 9, 1399 در 1:48 ق.ظ

    مریم چوپانی

    ارسال پاسخ

    ممنون از توجه شما

    آذر 9, 1399 در 4:12 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.