رشته حسابداری صنعتی در دانشگاه را بیشتر بشناسیم

حسابداری صنعتی

رشته حسابداری صنعتی در دانشگاه را بیشتر بشناسیم

دانشجویانی که برای اولین بار در رشته حسابداری وارد دانشگاه می شوند، شاید از سایر دانشجویان ترم های بالاتر از نام حسابداری صنعتی برای خود یک غول بسازند! در حالی که اینطور نبوده و باید بدانیم که حسابداری صنعتی در واقع تنها یک بخش بسیار مهم و حیاتی برای حسابداری است. این شاخه از علم حسابداری برای محاسبه بهای تمام شده محصولات مورد استفاده است.
در این مقاله به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت :

 • حسابداری صنعتی چیست؟
 • بازار کار حسابداری صنعتی
 • مقطع ارشد حسابداری صنعتی

همچنین برای بررسی برخی جزوه‌ها و بهترین منابع حسابداری صنعتی ارشد با شما همراه خواهیم بود.
حسابداری در دنیای امروز بسیار پیچیده شده است و به خصوص در شرکت های فعال در حوزه تولید، حسابداری صنعتی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. در واقع حسابداری صحیح صنعتی می تواند باعث پویا شدن کسب و کار یک واحد تولیدی باشد و در صورت عدم درک صحیح حسابداری صنعتی، نمی توانیم انتظار رشد کسب و کاری را داشته باشیم.

حسابداری صنعتی چیست؟

به علمی در حسابداری که برای محاسبه بهای تمام شده یک محصول (کالا) که توسط یک کارخانه یا واحد صنعتی تولید شده است مورد استفاده قرار می گیرد، حسابداری صنعتی می گویند. این علم در واقع به اندازه گیری دقیق بهای تولید یک کالا گفته می شود و می تواند برای علم مدیریت تولید و مدیریت کلی یک مجتمع تولیدی یا واحد صنعتی بسیار مهم باشد.

چرا باید از علم حسابداری صنعتی استفاده کنیم؟
این علم به واحد صنعتی می‌تواند کمک کند تا بهترین تصمیم‌گیری را برای تولید یا عدم تولید محصولی را بگیرد.
از دیگر دلایلی که باعث می شود حسابداری‌صنعتی مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از این علم برای درک بهتر شیوه های تولید کم هزینه مورد استفاده است.

حتما می دانید که علم بازار و بازاریابی یک واحد صنعتی، وابستگی بسیار شدیدی به میزان هزینه ها دارد.
زمانی که بتوانیم فاکتورهای قیمت را کاهش دهیم، بیشتر می توانیم به پیروزی در رقابت بازار فکر کنیم و این گرایش حسابداری می تواند تا حد زیادی به ما کمک کند. حال باید توجه داشته باشیم که اگر شخصی بتواند از این علم استفاده کند، نه تنها برای بخش حسابداری یک واحد تولیدی کار با اهمیتی را انجام می دهد، بلکه می تواند در قسمت مدیریت و تصمیم گیری کلان یک واحد صنعتی نیز تاثیرگذار باشد.

بازار کار حسابداری صنعتی

موارد بیان شده در خصوص حسابداری صنعتی نشان دهنده آن است که این حوزه حسابداری از اهمیت حیاتی برای واحدهای صنعتی و تولیدی برخوردار می باشد و حتما باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. در حالت کلی رشته حسابداری به این دلیل پر طرفدار است که متقاضیان به بازار کار گسترده آن فکر می کنند ولی باید بدانید که بازار کار حسابداری‌صنعتی به دلیل اهمیت حیاتی برای کسب و کارها دارای اهمیت بسیار بیشتری می باشد.

دانشجویان و اشخاصی که علاقمند هستند یا فکرمی‌کنند که در پس ورود به این رشته، موفقیت در انتظار آن‌ها است.
باید پیش نیازهای علمی خود را در نظر بگیرند.
بازار کار این گرایش از حسابداری برای کسانی که بهتر می توانند با آمار کار کنند، مشکلی با محاسبه های ریز و اعداد و ارقام ندارند و همچنین ریاضیات را به عنوان درسی محبوب می دانند، می تواند پر بار تر باشد. در نهایت بازار کار به علم، تخصصی و در کنار آن مدرک دانشگاهی نگاه می کند و تنها مدرک دانشگاهی برای شما ایجاد شغل نمی کند.
پس باید به صورت کاملا حساب شده وارد دنیای حسابداری صنعتی شوید.
در ادامه این مقاله شما را بیشتر با مواردی آشنا خواهیم کرد که قطعا می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

مقطع ارشد حسابداری صنعتی

در مقطع ارشد نیز شما باید درس حسابداری صنعتی را پشت سر بگذارید.
این درس برای هر دو گرایش حسابداری و حسابرسی مورد نیاز بوده و دانشجویان باید مهارت خود را در زمینه حسابداری افزایش دهند. یکی از مهم ترین عوامل هراس دانشجو از این درس به خصوص برای مقطع ارشد را می توان نیاز به محاسبات دقیق دانست که با آموزش بهتر می تواند بهتر شود.

حسابداری‌صنعتی درس سختی نیست ولی تلاش زیادی نیاز دارد.
در واقع وجود مفاهیم بیشتر نسبت به دروس دیگر و همچنین پیچیدگی در برخی از محاسبات را نمی توان گزینه ای دانست که برای سخت تر شدن حسابداری دانست و دانشجو می تواند با دوره های دانشگاهی به سادگی این دوره را پشت سر بگذارد. این در حالی است که به دلیل وجود آموزش های مختلف و منابع در دنیای اینترنت، هیچ نگرانی بابت یادگیری نباید داشت و شما می توانید با استفاده از جزوه های آموزشی نسبت به یادگیری بهتر این درس اقدام کنید.
همچنین اساتید جزوه ها و منابع خوبی را برای دانشجویان فراهم می آورد.

در کنار تمامی این موارد شما می توانید جزوه حسابداری صنعتی PDF را دانلود کرده و به صورت خود خوان در کنار سایر دروس دانشگاهی، آن را تمرین کنید تا در نهایت بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. کلاس ها و همچنین منابع مختلف دیگر (فیلم های آموزشی، پادکست ها و انجمن های رفع اشکال) شما می توانید با استفاده از این ابزار استفاده داشته باشید. در صورتی که قصد دارید حسابداری‌صنعتی را بهتر بیاموزید، باید خارج از کلاس های دانشگاهی نیز فعالیت داشته باشید.

بهترین منابع برای قبولی ارشد حسابداری صنعتی

دانشجویان کارشناسی که قصد دارند در مقطع ارشد نیز حسابداری بخوانند، می توانند منابع ارشد حسابداری صنعتی را از ناشران مختلف تهیه کنند. توصیه می شود که دو منبع به صورت همزمان خریداری شود. برای مثال اگر کتاب ارشد حسابداری صنعتی مدرسان شریف را خریداری می کنید، خرید سایر منابع نیز دارای ارزش بسیار زیادی برای شما می باشد و باید با دقت بسیار زیادی نسبت به خرید این منابع اقدام کنید.

دریافت منابع از مشاورین و اساتید راه دیگر قبولی تضمینی در رشته حسابداری برای مقطع ارشد به شمار می‌رود.
نباید از یاد برد که اهمیت حسابداری صنعتی برای مقطع ارشد بسیار مهم است و نباید آن را دست‌کم بشمارید.
شما می توانید با مطالعه دقیق، تست زنی و همچنین زمان بندی مناسب برای مقطع ارشد و تست زنی مناسب در حسابداری صنعتی به راحتی در بهترین دانشگاه های کشور برای ادامه تحصیل قبول شده و وارد دانشگاه شوید. با توجه به این مسائل می توان گفت که حسابداری صنعتی دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و باید با دقت بسیار زیادی نسبت به تست زنی در این درس برای قبولی در مقطع ارشد اقدام کنید.

حسابداری صنعتی با اکسل انجام می شود؟

اکسل یکی از مهم ترین نرم افزارهای حسابداری است که باید حتما نسبت به آموزش دقیق آن اقدام کنید. در مورد حسابداری صنعتی نیز باید گفت که این برنامه می تواند تا حدودی مورد استفاده باشد ولی به دلیل وقت گیر بودن و وجود نرم افزارهای دیگر در بازار برای این که بتوانیم از خدمات حسابداری صنعتی استفاده داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان حرفه ای در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید.

اکسل می تواند ابزارهای مختلفی را در اختیار شما قرار دهد و شما می توانید از این ابزار استفاده داشته باشید. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان ما در تماس باشی. آشنایی با قوانین حسابداری صنعتی در اکسل دارای اهمیت بسیار زیادی برای دانشجویان و کسانی دارد که به هر حال علاقمند به استفاده از این نرم افزار می باشند. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان حرفه ای در این خصوص در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

نتیجه گیری نهایی

حسابداری صنعتی یکی از مهم ترین دروس مربوط به حسابداری به شمار می رود و شما باید در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد این درس را پشت سر بگذارید. تعریف این روش از حسابداری برابر می شود با روشی از حسابداری که برای یافتن بهای تمام شده تولید محصولات به شمار می رود. از این روی باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.

در این مقاله شما را با ویژگی های حسابداری صنعتی آشنا کردیم و اطلاعاتی را در این خصوص با شما به اشتراک گذاشتیم. بازار کار این حوزه کاری بسیار مناسب است و تقریبا تمامی واحد های صنعتی، تولیدی و خدماتی از این روش حسابداری استفاده می کنند. این حوزه حسابداری همچنین در نهایت می تواند برای شما گزینه ای مناسب به شمار رود تا بتوانید بهترین نتیجه گیری را داشته باشید. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و سوالات خود را در این زمینه بپرسید. این خدمات به صورت حرفه ای ارائه می شود و شما می توانید برای حسابداری صنعتی از این شیوه حسابداری استفاده داشته باشید.

به پایان مقاله حسابداری صنعتی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

4 دیدگاه برای “رشته حسابداری صنعتی در دانشگاه را بیشتر بشناسیم

سلام
حسابداری صنعتی در دانگاه چند واحد است؟

آذر 24, 1399 در 6:03 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  سلام ، 2 درس 3 واحدی می باشد ..به طور کلی 6 واحد

  آذر 25, 1399 در 1:50 ب.ظ

ممنون از مطالب مفیدتون
بازار کار کدوم رشته حسابداری بهتره؟

آذر 24, 1399 در 6:05 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  شاخه های حسابداری متفاوت است شما باید بدانید چه چیزی برای شما بهتر می باشد???? محتوای در آمد حسابداران موجود در سایت را مطالعه بفرمایید.

  آذر 25, 1399 در 1:48 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.