با دفاتر حسابداری بیشتر آشنا شوید

دفاتر حسابداری

با دفاتر حسابداری بیشتر آشنا شوید

آشنایی با دفاتر حسابداری و نحوه استفاده از آن ها دارای اهمیت بسیار زیادی از لحاظ قانونی و حسابداری یک واحد اقتصادی می باشد و از این روی ما در این مقاله قصد داریم نسبت به تعریف این دفاتر و همچنین بیان اهمیت بالای قانونی استفاده از دفاتر حسابداری با شما صحبت خواهیم کرد. این مقاله می تواند برای تمامی اشخاصی که در زمینه حسابداری در حال تحصیل می باشند و یا مدیر یک واحد صنعتی و یا بنگاه اقتصادی هستند می تواند بسیار مفید واقع شود.

دفاتر حسابداری (دفاتر قانونی) چیست؟

دفاتر حسابداری را می توان از مهم ترین ابزاری دانست که یک حسابدار نیازمند استفاده از آن ها می باشند و همچنین باید بدانید که این دفاتر به عنوان یکی از اصلی ترین موارد برای کسانی است که می خواهند پیش پا افتاده ترین حساب و کتاب های یک واحد کسب و کار را انجام دهند. در واقع اسناد به صورت روزمره در این دفاتر بایگانی و ارجاع می شوند و از لحاظ قانونی هر شرکت ثبت شده موظف است که از این دفاتر استفاده داشته باشد.
اما این دفاتر باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

باید بدانید که این دفاتر توسط قانون هرکشور تعیین می‌شوند و باید ثبت ونگهداری آن‌ها توسط قانون مورد تایید باشد.
در واقع به دفاتر حسابداری رسمی که طبق قانون هر شرکت یا کسب و کار رسمی باید داشته باشد، دفاتر حسابداری گفته می شود و باید با دقت بسیار زیادی نسبت به خرید و نگهداری از این دفاتر اقدام نمود. نگهداری، استفاده و تهیه و تنظیم اسناد مالی در این دفاتر از لحاظ قانونی اجباری می باشند و در کنار دفاتر غیر رسمی که به عنوان دفاتر کمکی نیز شناخته می شوند می توانند کارایی داشته باشند.

دفاتر حسابداری رسمی که هر واحد صنعتی باید به ثبت رویدادها در آن اقدام کند شامل چه دفاتری می‌شود؟
دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و دفتر کپیه را می توان گفت که دفاتر حسابداری رسمی یک شرکت به شمار می روند و در حال حاضر از لیست قانونی بودن، دفتر دارایی و کپیه از لیست موارد اجباری خارج شده اند ولی همچنان دفتر روزنامه و دفتر کل از مهم ترین دفاتر رسمی و اجباری از لحاظ قانون شناخته می شوند که در ادامه بیشتر در این مورد با شما صحبت خواهیم کرد.

انواع دفاتر حسابداری که باید بشناسید

دفاتر حسابداری مختلفی برای یک مرکز حسابداری دارای اهمیت می باشند و شما می توانید نسبت به خرید و استفاده از آن ها اقدام کنید. در واقع می توان گفت که دفاتر حسابداری که مورد نیاز یک شرکت می باشند و باید به صورت اجباری تهیه شوند، دفتر روزنامه و دفتر کل هستند ولی دفتر معین، دفتر دارایی و دفتر کپیه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه شما را با سه مورد از مهم ترین انواع دفاتر حسابداری شامل دفتر روزنامه، کل و معین به طور کامل آشنا خواهیم کرد و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

* دفتر روزنامه

به دفتری گفته می شود که یک واحد اقتصادی، صنعتی، تولیدی، خدماتی و سایر مراکز کسب و کار باید تمامی معاملات و رویدادهای مالی که یک واحد اقتصادی انجام می دهد را به ترتیب تاریخ وقوع در آن ثبت نمایند. در واقع در میان دفاتر حسابداری، این دفتر به عنوان یک دفتر اجباری قانونی شناخته می شود و حسابداران باید به صورت اجباری کار با این دفاتر را بلد باشند. همچنین در صورتی که شما یک مرکز کسب و کار کوچک را اداره می کنید، یادگیری و استفاده از دفتر روزنامه به عنوان یکی از دفاتر حسابداری اجباری برای شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و شما می توانید عملیات روزانه خود از لحاظ اقتصادی را در آن ثبت کنید.

با توجه به تمامی موارد بیان‌شده امید می‌رود که شما اهمیت کار با این دفاتر را به خوبی متوجه شده‌باشید.

* دفتر کل

مانند دفتر روزنامه، این دفتر حسابداری نیز از لحاظ قانونی رسمی و اجباری به شمار می رود و برای طبقه بندی حساب ها از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ما می توانید از این دفتر بر اساس قوانین حسابداری ایران استفاده داشته باشیم که متداول ترین روش استفاده از فرم T می باشد و ما می توانیم با تقسیم بندی آن به چند ستون از آن استفاده داشته باشیم. به طور کلی می توان گفت که قسمت های اصلی در این دفتر شامل مواردی همچون عنوان حساب ( برای مشخص کردن نوع، نام و شماره حساب مذکور) ستون تاریخ (در این ستون تاریخ مربوط به ثبت و رویدادها استفاده می شود) و دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

ستون شرح (شامل شرحی مختصر از رویداد و دلایل می باشد و می توانیم از جمله به شرح دفتر روزنامه نیز از آن استفاده کنیم. ستون عطف (برای شماره صفحه دفتر روزنامه و همچنین امکان ارجاع به این دفتر) و ستون مبلغ می باشد که باید با دقت بسیار زیادی مورد استفاده قرار گیرد و ما می توانیم از این دفتر در میان دفاتر حسابداری برای بهینه سازی روش حسابداری استفاده داشته باشیم.

* دفتر معین

این دفتر به عنوان یک دفتر غیر رسمی شناخته می شود که برای کمک به حسابداری حساب های جزء مورد استفاده قرار می گیرد و ما می توانیم برای حسابداری های خرد در یک واحد صنعتی یا اقتصادی از آن استفاده داشته باشیم. با وجود این که یادگیری و استفاده از این دفتر به صورت قانونی اجباری نیست ولی عملا تمامی حسابدارانی که قصد دارند در حوزه رشته خود وارد بازار کار شوند باید به صورت کامل با این زمینه آشنایی داشته باشند تا در نهایت بتوانند عملکرد بسیار خوبی را داشته باشند. با توجه به تمامی موارد یاد شده می توان گفت که در میان دفاتر حسابداری، این روش از حسابداری دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و شما باید نسبت به یادگیری آن اقدام کنید.

استفاده از دفاتر حسابداری در دنیای مدرن امروزی

با توجه به سایه افکندن تکنولوژی بر تمامی بخش های زندگی بشری، آیا هنوز هم نیازی به دفاتر کاغذی وجود دارد که به عنوان دفاتر حسابداری بتوانیم از آن ها استفاده کنیم؟ در واقع این مسئله شاید برای شما هم به عنوان یک سوال لاینحل به شمار رود و در پاسخ به آن باید گفت که این دفاتر حسابداری می توانند در یک نرم افزار حسابداری رسمی که از سوی دولت و نهاد های قانونی در زمینه حسابداری و مالیات سنجی نیز تایید شده است می تواند قرار داشته باشد و نیازی به استفاده از دفاتر قانونی قدیمی که از برگ های مختلف تشکیل شده بودند و در نهایت عملکرد خوبی هم نداشتند وجود ندارد.

باید بدانید که دفاتر حسابداری دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند و شما می توانید با انتخاب و خرید یک نرم افزار امروزی و حرفه ای تمامی نیازهای خود به دفاتر حسابداری را برطرف کنید. از این روی باید طبق تحقیقات و همچنین بررسی انواع نرم افزار، بهترین محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. این مسئله در مورد دفتر حسابداری شخصی نیز صدق می کند و شما می توانید با انتخاب و دانلود یک نرم افزار حسابداری شخصی، در کوتاه ترین زمان به بهترین نتایج دسترسی داشته باشید و مشکلی از این بابت برای شما پیش نخواهد آمد.

عواقب عدم تنظیم دفاتر قانونی چیست؟

به طور کلی می توان گفت که دفاتر حسابداری رسمی و قانونی که بیان گر میزان درآمد و فعالیت اقتصادی برای یک شرکت به شمار می رود، دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و میزان مالیات هر شرکت بر اساس این دفاتر تعیین می شود. در واقع اگر شما نتوانید این دفاتر را به صورت صحیح تحریر کنید و یا اگر از نرم افزار استفاده می کنید نتوانید کاربرد خود را در این خصوص ثبت کنید، در نهایت امور مالیاتی نخواهد توانست میزان دقیق مالیات را برای شما تعیین کند و همین مسئله می تواند زمینه ساز ایجاد مشکلات قانونی برای کسب و کار شما باشد.

تعلق جرائم بر اساس نوع رد تعیین می‌شود و می تواند شامل حتی پلمپ محیط کسب و کار شما شود.
از این روی باید با دقت بسیار زیادی نسبت به ارائه این دفاتر اقدام شود.

همچنین از حسابداران حرفه ای در این خصوص باید استفاده کرد.
به یاد داشته باشید که دریافت اطلاعات لازم در این زمینه و بررسی قوانین منتشر شده برای هر سال در پر کردن دفاتر حسابداری قانونی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

سخن پایانی

حسابداری را می توان یکی از مهم ترین بخش های هر کسب و کار معرفی نمود که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و باید با دقت بسیار زیادی کارهای مربوط به حسابداری قانونی را انجام دهد تا یک واحد کسب و کار با مشکل مواجه نشود. در این مقاله شما را بیشتر با دفاتر حسابداری آشنا کردیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید، این مقاله می تواند برای شما مفید واقع شود.

به پایان مقاله دفاتر حسابداری رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

2 دیدگاه برای “با دفاتر حسابداری بیشتر آشنا شوید

ممنون از مطلب مفیدتون ????????

آذر 24, 1399 در 7:33 ب.ظ

    مریم چوپانی

    ارسال پاسخ

    ممنون از همراهی گرمتان ????????

    آذر 25, 1399 در 1:36 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.