درآمد حسابداران : بازار کار رشته حسابداری چطوره؟

درآمد حسابداران

درآمد حسابداران : بازار کار رشته حسابداری چطوره؟

به راستی درآمد حسابداران در ایران چه میزانی است ؟
حسابداری یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها است و به دلیل بازار کار خوب آن،افراد تمایل دارند آن را آموزش ببینند.
به یاد د اشته باشید، حسابداری زبان تجارت است.
شما با تسلط به قوانین و اصول آن می‌‌توانید در جنبه‌های اقتصادی و مالی زندگی خود تصمیمات درستی را بگیرید.

بنگاه های اقتصادی در هر زمینه‌ای که فعالیت داشته باشند همیشه یک حسابدار حرفه ای نیاز خواهند داشت و اگر زمینه کاری آن‌ها در مقیاس بزرگتر باشد باید نسبت به انتخاب حسابدار خود حساسیت بیشتری به خرج دهند. حسابداری یکی از رشته هایی است که شما در زمان کارآموزی هم می‌توانید درآمد داشته باشید.
اصلی ترین وظیفه حسابدار مدیریت و نظارت بر امور مالی شرکت است .

همچنین از دیگر وظایف حسابدار می‌توان به رسیدگی به امور مالیاتی، تهیه و پرداخت دستمزد به کارکنان و کارگران، بررسی سود و زیان شرکت و…اشاره کرد.

میزان درآمد حسابداران به چه عواملی بستگی دارد؟

برای حسابداران در هیچ سازمانی مبلغ دریافتی خاصی در نظر گرفته نشده است .
و مبلغ دریافتی و درآمد حساب داران با توجه به جنسیت، کشوری که در آن زندگی می کنند و محلی که در آن مشغول به فعالیت هستند ممکن است متفاوت باشد.

جنسیت یکی از عوامل درآمد حسابداران

درآمد حسابداری برای کارمندان مرد بیشتر از کارمندان زن می‌باشد که در واقع این نشان دهنده یک شکاف جنسیتی است.
علت بیشتر بودن درآمد مردان این است که آن‌ها بیشتر در بخش‌های ارشد و شرکت‌های خصوصی مشغول به کار هستند و این در حالی است که بانوان بیشتر در شرکت‌ها و سازمان‌های غیر انتفاعی مشغول به کار هستند و یا شغل آن‌ها به صورت پاره وقت می‌باشد.
بدیهی است در هر زمینه‌ای سابقه کاری و فعالیت شما بیشتر باشد، میزان درآمد دریافتی شما هم بیشتر خواهد ‌بود.

حسابداران از چه طریق می تواند کسب درآمد کند؟

  • در مرحله اول حسابداران با داشتن یک شغل تمام وقت به صورت ماهانه می توانند به کسب درآمد بپردازند.
  • دریافت درآمد از طریق پاره وقت یکی دیگر از راه های کسب درآمد از طریق حسابداری است که شما با داشتن یک شغل پاره وقت به صورت روزانه یا ماهانه می توانید به کسب درآمد بپردازید.

شغل پاره وقت بیشتر مربوط به فعالیت‌های اقتصادی کوچک می‌باشدکه امور حسابداری کمتری دارند.

  • در مرحله بعد شما میتوانید با گرفتن کار به صورت پروژه ای به کسب درآمد بپردازید، در این حالت شما با انجام امور معوقه یک بنگاه اقتصادی می توانید کسب درآمد کنید.
  • انجام امور بیمه از دیگر راه‌هایی است که حسابداران می‌تواند از طریق آن کسب درآمد کنند، که یکی از ساده‌ترین کارهایی است که شما می توانید از طریق آن به کسب درآمد برسند.
  • برخی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حتی با داشتن حسابدار نیاز به یک فرد دارند تا امور مالیاتی آن‌ها را انجام دهد و شما به عنوان یک حسابدار می‌توانید با ارسال لیست های مالیات حقوق، ارزش افزوده و اظهارنامه مالیاتی و… به کسب درآمد بپردازید.
  • جالب است بدانید حتی افراد دارای علم حسابداری می‌توانند از طریق تحریر دفاتر قانونی به کسب درآمد بپردازند.
  • همچنین با مسلط بودن به امورحسابداری می‌توانید آن‌ها را آموزش دهید و از طریق آموزش حسابداری به کسب درآمد بپردازید.

درامد حسابداران در کشور ایران چقدر است؟

همانطور که گفته شد میزان درآمد دریافتی شما از طریق حسابداری ممکن است متفاوت باشد و بسته به شرایط مختلفی که شما در آن قرار گرفته‌اید تغییر می کند، اما جالب است بدانید که میانگین حقوق حسابداران در ایران از کمترین مقدار یعنی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است تا بیشترین مقدار یعنی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان.

نگاهی به میزان درآمد حسابداران در سال ۹۹ بیاندازیم

  • میزان درآمد یک حسابدار در سطح کارشناسی حداقل یک ونیم میلیون تومانو حداکثر ۳ میلیون تومان بوده است.
  • درآمد یک حسابدار در سطح سرپرستی حداقل ۳ و نیم میلیون تومان و حداکثر ۱۵ میلیون تومان بوده است.
  • درآمد یک حسابدار در سطح مدیریت حداقل ۶ و نیم میلیون تومان و حداکثر ۲۰ میلیون تومان گزارش شده است.

بازار کار رشته حسابداری چطوره؟

پس از بررسی شاخه‌های مختلف علم حسابداری قصد داریم به سوال پرتکرار در رابطه با انتخاب رشته حسابداری و وضعیت بازار کار آن پاسخ دهیم. برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید به این نکته توجه داشت که از آنجایی که فاصله زمانی بین دانش تئوری و دانشگاهی با فعالیت عملی و حقیقی متفاوت است و افراد تنها با داشتن مدرک تحصیلی حسابداری نمی‌توانند وارز بازار کار این رشته شوند.
و یکی از علل بیمار بودن فارغ‌التحصیلان این رشته، عدم داشتن علم و عمل کاربردی است، از این رو توصیه می‌شود در حین تحصیل در رشته حسابداری تلاش داشته باشید اصول آن را به صورت کاربردی بیاموزید.
منظور از آموزش کاربردی این است که برای مثال به عنوان یک کارآموز در شرکت‌های مختلف به انجام و یادگیری در حین کار امور حسابداری بپردازید تا پس از اخذ مدرک تحصیلی به راحتی بتوانید وارد بازار کار حرفه‌ای شوید.

در حسابداری کدام مشاغل درآمد حسابداری بیشتری دارند؟

مدیریت مالیات بین المللی

امروزه تجارت بین المللی در تمام جهان رایج است و کشورها از لحاظ تجاری با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین به یک حسابدار حرفه ای در این زمینه نیاز است. مدیر مالیات بین المللی کسی است که علاوه بر تسلط بر امور و اصول حسابداری به قوانین بین‌المللی نیز واقف است و همچنین از جمله مسئولیت‌های او تجزیه و تحلیل نرخ ارز و تعیین سود و زیان ناشی از تغییرات ارز می باشد.

مدیر مالی

مدیران مالی در واقع حسابدارانی هستند که سال‌های زیادی تجربه شغل حسابداری را داشته اند.
این افراد یعنی مدیران مالی با تسلط کامل تجربی در همه امور حسابداری، دارای قدرت بسیار بالا در تجزیه و تحلیل امور هستند و مسئولیت آن‌ها نظارت بر تمام جنبه های مالی شرکت مثل مالیات، بیمه و بودجه است.

مدیر حسابداری

زمانی که امور تجاری یک شرکت پیچیده شود، شرکت نیاز به یک مدیر حسابداری خواهد داشت.
مدیران حسابداری علاوه بر داشتن درک بالایی از شرایط اقتصادی حاکم بر بازار باید دارای توانایی تحلیل‌گری بسیار بالایی باشد که از جمله وظایف آن‌ها ارجاع گزارش حسابداری به مدیران دیگر و تفسیر هزینه ها برای مدیریت است.
مدیران حسابداری همچنین به سیستم های پرداخت هزینه نظارت دارند و آن‌ها را کنترل می کنند.

مدیر ارشد مالی

مدیر ارشد مالی یکی از بهترین جایگاه‌هایی است که حسابداران می‌توانند در آن فعالیت کنند.
در این حالت حسابداران بالاترین میزان اختیارات را داشته و همچنین باید بالاترین تخصص را در حسابداری و تجربه کافی در این زمینه داشته باشند. در این جایگاه حسابداران بر پول و امور مالی یک شرکت تمرکز کامل داشته و همچنین وظایف آنان بودجه بندی سالانه، نظارت بر مدیران مالی و گزارش به هیات رئیسه در مورد وضعیت مالی شرکت می‌باشد.

تحلیلگر ارشد مالی

زمانی که شرکت به اندازه کافی بزرگ و دارای یک تیم متخصص مالی باشد نیاز به یک تحلیلگر ارشد مالی دارد. وظیفه تحلیلگر ارشد مالی کاهش هزینه‌های یک شرکت و ارائه توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت آن است.
تحلیلگر ارشد مالی هزینه‌ها را در همه زمینه‌های تجارت در نظر می‌گیرد.

مدیریت مالی یا حسابداری؟

بسیاری از هنرجویان پس از بررسی و انتخاب شاخه مورد نظر خود، برای ادامه فعالیت می‌پرسند که بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری؟ برای پاسخ باید گفت همانطور که ممکن است بدانید، رشته حسابداری در دسته رشته‌هایی قرار دارد که تمام کسب و کارها در صدر امور خود باید به آن توجه داشته باشند و به جذب حسابداران خبره و حرفه‌ای بپردازند.
این کسب‌وکارها می‌توانند شاملدموسسات، سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی، فروشگاه‌ها و… باشد.
اما با این وجود مدیریت مالی و مدیر مالی نیز از نیازهای اولیه هر بنگاه تجاری است و نمی‌توان ضرورت آن را انکار کرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت شما در هر رشته‌ای که تحصیل می‌کنید سعی داشته باشید در حین تحصیل، در بنگاه‌های مختلف به عنوان کارآموز شروع به فعالیت کنید و رشته تحصیلی خود را به طور کاربردی بیاموزید.
به این ترتیب شما پس از اخذ مدرک دانشگاهی می‌توانید به راحتی وارد بازار کار شوید.

به پایان مقاله درآمد حسابداران رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابدار‌‌ی و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.