ماجرای افزایش بی‌سابقه حقوق کارمندان

حقوق کارمندان

ماجرای افزایش بی‌سابقه حقوق کارمندان

افزایش بی‌سابقه حقوق کارمندان
لایحه بودجه 841 هزار میلیارد تومانی دولت چندی قبل به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و یکی از نکات مهمی که کمتر به آن پرداخته شده مصارف بودجه دولت است.
بر اساس لایحه بودجه، اعتبار جبران خدمات کارکنان دولت از 119 هزار میلیارد تومان در سال جاری به 209 هزار میلیارد تومان در سال آینده افزایش یافته است که بر این اساس اعتبار مربوطه شاهد رشد بی‌سابقه 76درصدی بوده است.
همچنین هزینه‌های مربوط به رفاه اجتماعی با 189 هزار میلیارد تومان دارای رشد 39 درصدی بوده است و نکته جالب توجه اینکه از این رقم حدود 80 هزار میلیارد تومان برای تأمین اعتبارات صندوق بازنشستگی کارکنان دولت لحاظ شده است.

افزایش 25درصدی حقوق کارمندان

به‌ گفته برخی از کارشناسان نقطه ضعف اساسی لایحه بودجه 1400 در سمت مصارف بودجه است، هرچند که بسیاری از منتقدان بر ابهامات جدی سمت منابع از جمله فروش واهی 2.3 میلیون بشکه نفت، فروش گسترده اوراق از جمله اوراق سلف نفتی، درآمد 95 هزار میلیارد تومانی از بورس، ادامه برداشت‌های گسترده از صندوق توسعه ملی و همچنین کم‌برآوردی منابع حاصل از درآمدهای مالیاتی تأکید کرده‌اند، اما باید توجه داشت که با وجود تأکید دولت بر افزایش 25درصدی حقوق کارمندان اعتبار مربوط به جبران خدمات کارکنان دولت در سال بعد، حدود 76 درصد افزایش خواهد یافت، که این موضوع می‌تواند اثرات تورمی جدی برای اقتصاد ایران به‌همراه داشته باشد.

عادل آذر، رئیس پیشین دیوان محاسبات کشور گفته که به‌نظر می‌رسد دولت دوازدهم در افزایش حقوق‌های سال بعد خیلی دست ‌و دل‌بازی کرده و هر چند که دولت عدد افزایش حقوق در احکام کارمندان در سال 1400 را 25 درصد اعلام کرده است، اما با توجه به قواعدی که در قانون مدیریت خدمات کشوری و دستگاه‌هایی که قانون خاص دارند و همچنین منافذی که در قانون برنامه ششم در خصوص شرکت‌های مختلف وجود دارد توجه کنیم، حساب و کتابی که بر اساس محاسبات سال قبل انجام شده، نشان می‌دهد در سال آینده برخی مدیران ماهیانه تا 60 میلیون تومان دریافتی خواهند داشت و به همین علت به حقوقهای مذکور در سنوات اخیر اطلاق نجومی داده شد و به آن غیرقانونی گفته نشده، زیرا بر اساس ضوابط قانونی این ارقام پرداخت می‌شود می‌شود.

افزایش بی‌سابقه حقوق کارمندان

به گزارش تسنیم، به‌نظر می‌رسد که افزایش بی‌سابقه هزینه‌های بودجه 1400 به‌خصوص در حوزه پرداخت حقوق کارمندان، قرار است از جیب عموم مردم تأمین شود که بر اساس آمارهای مختلف حدود 4 میلیون نفر از جمعیت 24 میلیون نفری شاغلان کشور از بودجه دولت حقوق دریافت می‌کنند، به‌عبارت ساده‌تر هم 20 میلیون نفر در بخش خصوصی کشور فعال هستند که بر اساس آمارها، 14 میلیون نفر نیز عضو سازمان تأمین اجتماعی می‌باشند. به این ترتیب برای تأمین حقوق و مزایای 4 میلیون کارمند و حقوق‌بگیر از منابع بودجه، در صورت ایجاد تنش تورمی ناشی از کسری بودجه فشار به 20 میلیون فعال بخش خصوصی و کارگران و… وارد خواهد شد.

البته قابل ذکر است که در همین رابطه زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه بودجه 1400 با بی‌مسئولیتی تمام بسته شده است گفت: دوران «به‌به و چه‌چه» گذشته است و نمی‌گذاریم دولت پولی در جیب مردم بگذارد و 10 برابرش را بردارد.

برای اطلاع از به روزترین اخبار مالی و اقتصادی  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :


2 دیدگاه برای “ماجرای افزایش بی‌سابقه حقوق کارمندان

رضایی مراد

ارسال پاسخ

واقعا مشخص نیست با چه علم به اقتصادی دارن این تصمیم هارو میگیرن ????????

دی 6, 1399 در 11:18 ب.ظ

    مریم چوپانی

    ارسال پاسخ

    به امید روزهای بهتر

    دی 7, 1399 در 12:23 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.