حسابرسی چیست و چه تفاوتی با حسابداری دارد؟

حسابرسی

حسابرسی چیست و چه تفاوتی با حسابداری دارد؟

حسابرسی را می توان به عنوان یک علم در زمینه بازرسی حسابداری دانست که برای کشف اشتباهات و تقلب ها مورد استفاده است و حسابرسی به کشی گفته می شود که این کار را انجام می دهد.
در واقع حسابرس باید بتواند صحت اسناد مربوط به حسابداری، مالی و غیره را بر اساس اصول یاد گرفته شده طبق دروس فنی کشف کند و همچنین صحت یا عدم صحت آن را تایید کند.
می‌توان گفت که این دو مقوله شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند و در واقع دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشند.
در صورتی که بخواهید حسابرسی یاد بگیرید و یا علاقمند به آن هستید که در این رشته تحصیل کنید، این مقاله می تواند برای شما مفید واقع شود.شما می توانید بر اساس تعاریف و بررسی های این مقاله به سادگی در این زمینه اطلاعات لازم و کافی را دریافت کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف حسابرسی چیست؟

کشف تقلب در اسناد حسابداری و بررسی صحت اسناد مالی در یک کسب و کار از مهم ترین تعاریفی است که برای حسابرسی گفته می شود و در واقع دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.
از حسابرسی در تمامی کسب و کارها و به خصوص موسسه های مالی و بانک ها استفاده می شود و این علم به صورت گسترده ای مورد استفاده می باشد.
حسابرسی اما به کسب و کارها محدود نمی‌شود و در واقع در هر رویداد اقتصادی نیاز به حسابرسی می‌باشد.

کار حسابرس و حسابدار تا حدود بسیار زیادی شباهت به یکدیگر دارد ولی در عمل می توان گفت که حسابرس به عنوان یک مامور عمل می کند تا بتواند صحت اسناد مالی را بررسی کند ولی حسابدار وظیفه اصلی ثبت اسناد حسابداری را بر عهده دارد.
در صورتی که قصد داشته باشید در این خصوص فعالیت داشته باشید و سوالی در زمینه حسابرسی داشته باشید در ادامه به بررسی بیشتر شغل حسابرسی می پردازیم و همچنین مراحل انجام کار حسابرس را برای شما بیان خواهیم کرد.
همچنین در ادامه در زمینه حسابرسی سیستم های حسابداری کامپیوتری با شما صحبت خواهیم داشت و حسابرسی و حسابداری مالیاتی را مورد بررسی قرار می دهیم که در نهایت می تواند برای شما بسیار مفید واقع شود.
حسابرس را می‌توان یکی از مهم‌ترین وظایف شغلی فعال در زمینه‌های مالی دانست که از اهمیت بسیاربرخوردار می‌باشد.

حسابرسی یا حسابداری، کدام یک بهتر است؟

حسابرسی به علمی بالاتر و در زمینه بررسی اسناد حسابداری گفته می‌شود ومی‌توان گفت که وظایف سنگینی را درپی خواهد‌داشت.
این در حالی است که برای حسابداری باید نسبت به ثبت اسناد حسابداری به صورت دقیق و منظم اقدام کنید.
در میان علوم حسابداری و حسابرسی شخص باید بر اساس علاقه و توانایی‌ها تصمیم گیری داشته باشد.
حسابدار مکلف به جمع آوری اطلاعات می باشد.ولی حسابرس باید بتواند به بهترین شکل نسبت به بررسی داده های جمع آوری شده و منظم شده اقدام کند.

در کل حسابداری و حسابرسی به هم نزدیک هستند ولی نمی توان در یک دسته بندی قرار داد.
در واقع شما باید بر اساس این اطلاعات نسبت به انتخاب رشته مورد نظر خود اقدام کنید.
همچنین شما اگر علاقمند به مدیریت هستید باید به عنوان یک حسابرس در یک مجموعه شناخته شوید.
حسابرس در کنار تمامی این مزایا می‌توان گفت که می تواند نسبت به راه اندازی یک کسب و کار مستقل تحت عنوان موسسه حسابرسی اقدام کند و از این روی بسیار مورد توجه دانشجویان علاقمند به حسابداری قرار گرفته است.

به طور کلی نمی توان گفت که یکی از مشاغل حسابداری یا حسابرس می‌تواند بهتر از دیگری باشد و از این روی باید در نظر داشته باشید که این مسئله می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

در صورتی که می‌خواهید نسبت به انتخاب رشته اقدام کنید، بهتر است که با مشاوران این امر در ارتباط باشید.
همچنین ما در ادامه این مقاله در خصوص مراحل حسابرسی و همچنین آشنایی با این شغل با شما صحبت خواهیم داشت که قطعا می‌تواند برای شما مفید واقع شود. این مسائل دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد و همه علاقمندان به این رشته باید با این مباحث آشنایی لازم و کافی را داشته‌باشند.

آشنایی با شغل حسابرسی و وظایف این شغل

حسابرس کیست؟
به شخصی گفته می شود که بررسی صحت اسناد مالی که از سوی بخش حسابداری یک کسب و کار یا بنگاه اقتصادی را دریافت کرده است را بر عهده دارد و باید انجام دهد. باید در نظر داشته باشید که در این زمینه حسابرس و حسابدار دارای مشاغل بسیار مشابه می باشند. یک حسابرس می تواند نتیجه کار خود را به هیات مدیره، سهامداران یک شرکت، بانک ها و سازمان های نظارتی و قانونی دولتی ارائه دهد.

مهارت هایی که یک حسابرس باید داشته باشد چیست؟
به طور کلی می توان گفت که مهارت بالا در تحلیل و محاسبات اطلاعاتی یکی از مهم ترین مهارت های لازمی است که هر شخص برای حسابرسی باید در نظر داشته باشد. همچنین باید با نرم افزارهای حسابداری بتواند کار کند و همچنین فنون لازم را در این حوزه داشته باشد. داشتن مهارت در برقراری ارتباط و کار تیمی و همچنین مدیریت زمان و مدیریت و داشتن مهارت نوشتاری از دیگر مواردی است که به عنوان مهارت های یک حسابرس شناخته می شود.

مراحل حسابرسی چیست؟

دانستن مراحل حسابرسی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد تا در نهایت بتوانیم در این شغل پیروز باشیم.
برای این که پیش زمینه ذهنی بیشتری با این شغل داشته باشید، در این بخش قصد داریم اطلاعاتی را در این خصوص با شما در میان بگذاریم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

می‌توان گفت که جمع‌آوری اطلاعات مربوط به حسابداری از اولین مراحلی است که یک حسابرس باید در نظر داشته‌باشد.
همچنین باید بدانید که عملیات حسابرسی به صورت تشکیل پرونده به صورت جاری و دائم بر اساس سیستم عطف هر موسسه مالی و یا کسب و کار از دیگر مراحلی است که یک حسابرس برای انجام کار باید در نظر داشته باشد. سپس تشکیل پرونده انجام می شود و در زونکن تهیه شده برای یک سیستم حسابرسی، دیوایدر برای هر سرفصل حسابرسی قرار داده می شود.

داشتن برنامه برای رسیدگی و همچنین اخذ تراز آزمایشی از یک شرکت را می توان از دیگر مواردی دانست که دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.
تهیه کاربرگ ها و بررسی اطلاعات نیز از موارد بعدی مراحلی است که یک حسابرس باید پشت سر بگذارد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در واقع می توان گفت که یک حسابرس باید بتواند تمامی این موارد را به درستی انجام دهد تا در نهایت نتیجه کار به خوبی در بیاید.
دانشجویان باید واحد های متعددی را پشت سر بگذارند تا در نهایت بتوانند این کار را به درستی انجام دهند.
همچنین داشتن مهارت های دیگری مانند مهارت کار با نرم افزارهای حسابداری دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند.
در ادامه بیشتر در زمینه استانداردهای این رشته با شما صحبت خواهیم داشت و اطلاعات بیشتری را در این خصوص در اختیار شما قرار می دهیم.

استانداردهای حسابرسی که یک حسابرس باید در نظر داشته باشد

استانداردهای کار یک حسابرس در سازمان های نهادی و دولتی تعیین می شود و هر حسابرس باید هر سال نسبت به بروز رسانی اطلاعات خود اقدام کند.
برای مثال استاندارد 610 در زمینه ارزیابی کار واحد حسابرسی داخلی به شما کمک می کند.
استاندارد 620 را می‌توانیم برای استفاده از نتایج کار کارشناسان مورد استفاده قرار دهیم.
ملاحظات خاص در این زمینه نیز در زیر گروه استاندارد 600 حسابرسی قرار داده می شود.
بیان تمامی این استانداردها از حوصله این متن خارج است.
ولی شما می توانید به عنوان یک علاقمند به این رشته به سادگی به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

ارتباط حسابرسی و حسابداری مالیاتی و سیستم های حسابداری کامپیوتری

بخش بسیار مهمی از کار حسابرسی برای یک سازمان باید برای اعلام به سازمان ها و نهادهای دولتی باشد.
در این خصوص باید بدانید که این اطلاعات باید به صورت حرفه ای در دسترس شما قرار داده شوند.

در صورتی که می خواهید در دنیای امروز و مدرن وارد دنیای حسابرسی وارد شوید باید بدانید که داشتن اطلاعاتی در این خصوص می تواند برای شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد و از این روی باید با دقت بسیار زیادی در این زمینه اقدام کنید. داشتن اطلاعات لازم در زمینه حسابداری به وسیله کامپیوتر را می توان از دیگر مواردی دانست که در زمینه حسابرسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.

در این مقاله شما را بیشتر با رشته حسابرسی آشنا کردیم .
در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید این مقاله می تواند برای شما مفید واقع شود.

به پایان مقاله حسابرسی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.