حسابدار کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

حسابدار

حسابدار کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

حسابداری در زمره یکی از موفق ترین رشته های تحصیلی در ایران از لحاظ آینده شغلی شناخته می شود و متاسفانه بسیاری از افراد بدون داشتن کوچک ترین اطلاعاتی وارد این حوزه تحصیلی می شوند و در واقع نمی دانند که از آینده خود چه می خواهند!
در این مقاله با ما همراه باشید تا به بزرگترین سوال در زمینه رشته حسابداری و شغل حسابداری پاسخ دهیم!
حسابدار کیست؟
در واقع حسابدار به شخصی گفته می شود که در یک کسب و کار، صحت کلیه مسائل، معاملات و مراودات اقتصادی را تایید کند و همچنین از این مسئله اطمینان داشته باشد که تمامی این معادلات در یک کسب و کار به صورت قانونی انجام شده است.
حسابدار همچنین باید بتواند تصمیمات مالی بگیرد و اظهارنامه های مالیاتی را پر کرده و به سازمان مربوطه ارسال کند.

حسابداری می تواند شغلی پاره وقت یا تمام وقت باشد و یا حتی ممکن است که یک کسب و کار یا شرکت نسبت به برون سپاری امور مربوط به حسابداری خود را به شرکت های دیگر که به صورت تخصصی در زمینه حسابداری در حال فعالیت می باشند بسپارد.
با توجه به این پیش‌زمینه ذهنی در ادامه با شما خواهیم بود تا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار‌ دهیم.

با وظایف حسابدار بیشتر آشنا شوید

به طور کلی می توان گفت که حسابدار باید بتواند شماره ها و صورت های اسناد مالی را تایید کند، سلامت مالی را در یک شرکت به وجود بیاورد و یا آن را تایید کند. همچنین مهارت هایی در زمینه ریاضی، حسابداری، قانون و حقوق در زمینه امور مالی داشته باشد و از آن بتواند استفاده کند. از دیگر وظایفی که برای یک حسابدار باید بیان کرد، امکان تجزیه و تحلیل سود و زیان یک شرکت به شمار می رود. در واقع حسابدار باید بتواند اطلاعاتی را به سرمایه گذاران و صاحبان یک شرکت ارائه کند که در نهایت آن ها بتوانند ارزیابی عملکرد خود را داشته باشند و همچنین تشکیل پرونده های مربوط به امور حسابداری به عهده یک حسابدار می باشد.
در ادامه بیشتر در خصوص وظایف یک حسابدار با شما صحبت خواهیم داشت.

  1. الزامات و حقایق در زمینه حقوق ها و دستمزدها را در یک سیستم تعیین کند و همچنین باید بتواند داده های مربوط به حقوق و دستمزد ها را ذخیره سازی کند.
  2. هزینه‌ها، درآمد‌ها، بودجه‌ها، ورودی‌های حقوق و دستمزد، اسناد حسابداری و فاکتورها را بررسی کرده و یا آن‌ها را تهیه کند.
  3. حسابدار باید بتواند صورت‌های مالی تهیه کند که گزارشی از سود و زیان مالی شرکت را تجزیه و تحلیل کرده‌است.
  4. توصیه روند درآمد و هزینه، تجزیه و تحلیل آن‌ها و متناسب‌سازی آن با بودجه از دیگر وظایفی است که حسابدار باید بتواند انجام دهد.

با توجه به تمامی مسائلی که در خصوص وظایف حسابدار برای شما بیان کردیم، در ادامه بیشتر در خصوص این شغل و سطوح شغلی حسابداران با شما صحبت خواهیم کرد تا اطلاعات بیشتری در خصوص این شغل بدانید.

 

یک حسابدار چقدر حقوق و مزایا دارد؟

می‌توان گفت که بسته به سطوح شغلی حسابداری می‌توانیم حقوق و مزایای مختلفی را برای این شغل در نظر داشته‌باشیم.
به طور کلی حسابدار مالیاتی، حسابدار بانکی، انبار و یا حسابداران کل سطوح مختلف درآمدی را دارند که بر اساس وسعت کسب و کار یا سازمانی که در آن کار می کنند این سطح حقوق و مزایا برای آن ها تعیین می شود. باید در نظر داشته باشید که این سطوح درآمدی بالاتر از حداقل حقوق ها بوده و باید بدانیم بر اساس میزان کار و اهمیت شغلی، حسابداران معمولا در امنیت مالی بسیار خوبی به سر می برند.

البته نباید تنها بر اساس میزان حقوق و مزایایی که یک حسابدار دریافت می کند نسبت به انتخاب این شغل اقدام کنیم و بهتر است که پیش از هر کار حتما علاقه سنجی انجام شود و همچنین استعداد شما برای این رشته برآورد شود. در نهایت نیز باید بدانید که این شغل سر و کار زیادی با ریاضیات دارد و شما باید حتما علاقمند به انجام اعمال ریاضیات مسلط باشید تا در این شغل بتوانید موفقیت کسب کنید.

یک حسابدار در چه سطوح شغلی فعالیت می کند؟

به طور کلی می توان گفت که یک حسابدار در سطوح شغلی مانند حسابدار بانک، حسابدار انبار و خزانه در حال فعالیت می باشند که در این زمینه بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

حسابدار بانک :
یکی از مهم ترین سطوح شغلی که یک حسابدار می تواند در آن فعالیت داشته باشد، امور بانکی است و در واقع یکی از مهم ترین حسابداران مورد نیاز جامعه می باشد. این افراد به عنوان باجه دار و یا حسابدار کل یک بانک در حال فعالیت می باشند و می توانند با علم خود به انجام امور بانکی تسریع بخشند و همچنین قوانین بانکی را به طور کامل برای مشتریان بانک توضیح می دهند.
این دسته از حسابداران در صورت پیشرفت شغلی می‌توانند به عنوان تصمیم گیرنده‌های ارشد نیز انتخاب شوند.

حسابدار انبار :
این دسته از حسابداران نیز در واحد های صنعتی و یا در واحدهای تجاری در زمینه فعالیت کار می کنند و این دسته از حسابداران باید بتوانند ثبت وقایع را انجام دهند و همچنین میزان موجودی، دارایی مالی نقدی و غیر نقدی را داشته باشند و همواره تایید صورت حساب ها را باید انجام دهند تا مغایرتی در میزان موجودی نقدی و میزان ارزش اموال نداشته باشد.

حسابدار خزانه :
خزانه را می توان یکی از مهم ترین بخش هایی دانست که برای حسابداری مورد استفاده است. محلی که وجوه نقد و اموال با ارزش نگهداری می شوند و باید در نظر داشته باشید که با حسابداری صحیح می توانید تبیین راهبردی در این زمینه داشته باشید.
این دسته از حسابداران معمولا با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری جذب می شوند.

استخدام حسابدار موفق

مهم ترین مواردی که باید در زمینه استخدام بدانیم، تجربه کاری و همچنین فعالیت حرفه‌ای در حوزه‌های مختلف می باشد.
در واقع ما می توانیم برای داشتن یک شغل خوب، در هنگام ثبت نام و گذراندن دوره تحصیلی در شرکت های خصوصی به صورت کارآموز فعالیت داشته باشیم. این امر باعث می شود که بتوانیم بدون دریافت درآمد، رزومه کاری قوی داشته باشیم و همچنین در نهایت می توان گفت که به عنوان یک حسابدار موفق می توانیم در واحد های صنعتی، دولتی و غیره به کار مشغول شویم.

میزان درخواست های استخدامی برای حسابداران موفق روز به روز در حال افزایش است و ما می توانیم با پشت سر گذاشتن دوره های تحصیلی و همچنین کارآموزی به سادگی در این حوزه به فعالیت بپردازیم. باید بدانیم که یک حسابدار باید بتواند با نرم افزارهای مشهور در این خصوص کار کند و همچنین داشتن علم حسابداری بر پایه کامپیوتر به جذب شما می تواند کمک شایانی نماید. یک واحد حسابداری نیاز به شخصی دارد که علاوه بر تحصیل آکادمیک، در خصوص اطلاعات عمومی حسابداری نیز اطلاعات داشته باشد تا در نهایت می توان گفت که این شیوه از حسابداری به شمار می رود. پس بهتر است برای این که به عنوان یک حسابدار موفق فعالیت داشته باشید، علاوه بر تحصیل، تجربه و همچنین اطلاعات کامپیوتری حسابداری حرفه ای نیز داشته باشید.

کارهای مالیاتی یک حسابدار چیست؟

به طور کلی می توان گفت که یک حسابدار باید بتواند در خصوص ارائه درخواست ها و فرم های مالیاتی تمامی کارهای مربوطه را انجام دهد و توانایی ارائه فاکتور رسمی برای داشتن یک مالیات شفاف را داشته باشد که این امر با تسلط بر نرم افزارهای حسابداری مورد تایید وزارت علوم دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و شما می توانید با آموزش این نرم افزارها در نهایت به درجات بالای حسابداری دست پیدا کنید. دانستن قوانین مالیاتی که سال به سال به روز رسانی می شوند نیز دارای اهمیت بسیار زیادی است و در صورتی که به درستی انجام شود می توانیم عملکرد خود را در زمینه حسابداری بهبود بخشیم.
حسابداری به عنوان یکی از مهم ترین مشاغل مورد نیاز برای جامعه است.
بنابراین یک حسابدار باید بتواند در این خصوص اطلاعات لازم و کافی را داشته باشد.

سخن پایانی

در صورتی که قصد دارید در رشته حسابداری شروع به فعالیت نمایید، باید بدانید که دانستن اطلاعات در این حوزه به شما کمک خواهد کرد تا در نهایت بتوانید عملکرد خود را بهبود بخشید. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید و می خواهید با شغل یک حسابدار بیشتر آشنا شوید این مقاله می تواند برای شما مفید واقع شود و شما می توانید از این اطلاعات برای داشتن تصمیم گیری بهتر در زمینه این شغل استفاده داشته باشید. حسابداران امروزه به عنوان یکی از مهم ترین و رده بالاترین مشاغل شناخته می شوند که در شرکت های خصوصی و دولتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند و در سازمان ها و بانک های دولتی و خصوصی نیز در حال فعالیت می باشند.

به پایان مقاله حسابدار کیست؟ رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابدار‌‌ی و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.