حسابداری : آینده شغلی رشته حسابداری و اصول اولیه آن

حسابداری

حسابداری : آینده شغلی رشته حسابداری و اصول اولیه آن

حسابداری را به شیوه های گوناگونی تعریف کرد. در واقع از زمانی که فرآیند حسابداری و انجام روش های آن در جامعه مرسوم شده، تعاریف گوناگونی را برای آن در نظر گرفته اند. در ادامه چندین مورد از بهترین تعاریف را پیوست کرده ایم:

  • سیستم پردازنده ی اطلاعات خام، پردازش آن ها و ارائه ی گزارش
  • بررسی فعالیت های اقتصادی افراد و کارخانه ها
  • تنظیم همه جانبه ی تجارت های مالی و کمک به تصمیم گیری افراد

در تعریف حسابداری به اختصار و ساده می توان گفت تمام فعالیت های مالی یک مجموعه بررسی می شود و گزارشی کامل جهت افزایش بازدهی، حفظ سود و پیشگیری از ضرر ارائه می شود. البته شایان ذکر است که حسابداری را نمی توان به شکل کامل در یک جمله وصف نمود چرا که وسعت و گستردگی بسیار زیادی دارد و در حیطه های متنوعی می تواند مفید واقع شود.

رشته حسابداری چجوریه؟

در چند سال اخیر که در جامعه های مختلف انجام فعالیت های مالی افزایش یافته است، اهمیت افرادی که بتوانند به شکل دقیق اطلاعات اقتصادی یک مجموعه را بررسی کنند، مشهودتر شده است. از این رو شغل حسابدا‌ری هم تبدیل به یکی از رشته های پر مخاطب شده است.
اما پیش از ورود به این رشته باید به این سوال پاسخ دهید که رشته حسابدار‌ی چجوریه؟
چه مباحثی در این رشته وجود دارد؟
و این که چگونه می توان وارد این رشته شد؟

رشته حسابداری یکی از رشته های محبوب در بین رشته های دانشگاهی به حساب می آید.
این رشته به شکلی است که برای افراد علاقه‌مند به فعالیت در کسب و کارهای تجاری بهترین انتخاب خواهد بود.
در ضمن بهتر است افرادی که به این رشته وارد می شوند به تحلیل مسائل اقتصادی هم علاقه داشته باشند.
در این صورت تحصیل در لذت بخش تر خواهد بود. چرا که علاوه بر توجه به بازار کار، وجود علاقه می تواند ترغیب کننده باشد.

خوشبختانه تحصیل در رشته حسابدار‌ی نیاز به نمرات عالی در دوران دبیرستان ندارد!!! یعنی حتی اگر نمرات بالایی هم نداشته اید و در کنکور سراسری در دوره های روزانه پذیرفته نشده اید، راه ورود به رشته حسابداری برای شما هم باز است. چرا که دانشگاه های آزاد و مراکز آموزش عالی بسیاری در رشته حسابداری دانشجو می پذیرند. معدل لازم برای رشته حسابداری،  به گونه ای است که فرد توانسته باشد مرحله دبیرستان را پشت سر گذاشته باشد.در واقع میزان عددی معدل بهتر است از 12 به بالا باشد تا فرد بتواند راحت تر با مفاهیم و عملیات های مختلف انجام گرفته در این رشته آشنا شود.

آینده شغلی رشته حسابداری

ورود به هر رشته ای نیازمند بررسی آینده ی شغلی آن است.
کسانی که وارد رشته حسابداری می شوند، همیشه سوالاتی پیرامون آینده شغلی این رشته دارند.
در پاسخ باید گفت این روزها همه ی شرکت های بزرگ و کوچک، شخصی یا دولتی نیاز دارند تا افراد متخصص در حیطه ی حسابدار‌ی بتوانند اطلاعات مالی را پردازش کرده و به رشد هر چه بیشتر آن مجموعه در جهت اهداف مورد نظر کمک کنند. خوشبختانه ورود به شغل حسابداری و فعالیت در این رشته به دلیل گستردگی هایی که دارد، تقریبا برای همه  فارغ التحصیلان این رشته امکان‌پذیر خواهد بود. به بیان دیگر حسابدار‌ی یک نام کلی بر تعداد کثیری از فعالیت ها به حساب می آید.
وجود همین گستردگی ها باعث شده تا فارغ التحصیلان بتوانند در حیطه های مختلفی مشغول بکار شوند.

برای مثال افرادی که در زمینه حسابداری دولتی اطلاعاتی کسب کرده اند، می توانند در سازمان ها و شرکت های دولتی شروع به کار کنند. همچنین تحصیل در رشته دانشگاهی حسابداری مدیریت هم در اجازه فعالیت به عنوان حسابدار مخصوص مدیریت را می دهد. میزان درآمد افرادی که در این حوزه مشغول هستند هم بسته به میزان مهارت، مدرک تحصیلی و نیز ساعات کاری آن ها می تواند متفاوت باشد. یعنی امکان رشد و ترقی در این حیطه وجود دارد و حسابداران موفق و باتجربه، طبیعتا حقوق و مزایای ارزشمندتری را دریافت خواهند نمود.

اصول اولیه حسابداری

در هر حوزه ای که وارد شوید، نیاز به وجود اصول و قواعدی برای برقراری ارتباط وجود دارد.
همانطور که انسان ها برای آن که منظور یکدیگر را متوجه شوند، نیاز به استفاده از زبان مشترک دارند، حسابداری هم همچون زبانی خاص به بررسی اطلاعات مالی و ارائه گزارش هایی بر این اساس می پردازد.

به همین سبب لازم است تا پیش از ورود به این حیطه با اصول اولیه حسابداری آشنا باشید.
ندانستن این اصول برای یک حسابدار مانند ندانستن حروف الفبا برای یک دانش آموز کلاس پنجم می‌باشد.

اصول حسابداری را شاید بتوان از طریق معنای عامه ی آن نیز متوجه شد.
زمانی که می گویند به حساب ها رسیدگی می شود، یعنی میزان دارایی ها، حجم بدهی های احتمالی و نیز جزئیات معامله های انجام شده با طرف دوم به شکل واضحی ارائه شود. همچنین بهتر است در این بین از هزینه های اضافی که ممکن است در قراردادها و معامله ها هم وجود داشته باشد، نباید چشم پوشی شود.
و طبیعی است که میزان درآمد نقدی وغیر نقدی موسسه مورد نظرباید به شکل شفاف و مستند در نظر گرفته‌شود.

اطلاعات پایه ای حسابداری چندین بخش را شامل می شود. از ترازنامه هایی که تعیین می کنند یک موسسه یا شرکت تجاری چقدر بدهکار و یا بستانکار است گرفته تا میزان درآمد در بازه های مختلف ماهانه، فصلی و یا سالانه همگی در بین اطلاعات پایه ای حسابداری به حساب می آیند. برای یادگیری اصول اولیه حسابداری، علاوه بر تحصیلات آکادمیک در دانشگاه ها، می توان از روش های متنوع دیگر نیز استفاده کرد. از کلاس های آزاد در آموزشگاه ها گرفته تا دوره های آنلاین حسابداری همگی می توانند در یادگیری اصول اولیه و همچنین مباحث پیشرفته تر به افراد کمک نمایند.

نکاتی درباره اصول حسابداری که کمتر کسی می داند

علم حسابداری متشکل از تعدادی مفروضات و اصول مشخص و معین شده است که افراد این مفروضات و قوانین را با نام اصول حسابداری می‌شناسند.
این اصول و مفروضات در تمام بخش‌های مرتبط با حسابداری نقش دارند و از آن‌ها استفاده می‌شود.
علاوه بر اصول شناخته شده که به آن‌ها اشاره شد اصول مهم دیگری نیز در حسابداری وجود دارند که در کمتر محتوایی به آن‌ها اشاره شده است.

اصل ثبات یا یکسانی رویه

این اصل بیان کننده این است که اگر شما یک اصل یا روش حسابداری را پذیرفته‌اید باید تا زمانی که یک روش یا اصل بهتر از آن نیامده ‌است به استفاده از آن ادامه دهید، عدم پیروی از این اصل به این معناست که یک کسب و کار به صورت مداوم بین شیوه‌های حسابداری مختلف نسبت به تراکنش‌های آن در نوسان است و این باعث می‌شود درک نتایج مالی در بلندمدت دشوار باشد.

اصل شخصیت اقتصاد

این اصل نشان‌دهنده این است که باید تراکنش‌های یک کسب و کار از تراکنش‌های مال آن و دیگر کسب و کارها جدا شود. رعایت این اصل باعث می‌شود از آمیخته شدن دارایی‌ها و بدهی‌های بین شخصیت‌های مختلف جلوگیری می‌کند و از ایجاد دشواری در زمان حسابرسی جلوگیری می‌کند.

اصل تداوم فعالیت

مطابق این اصل یک کسب و کار برای یک مدت قابل پیش‌بینی به فعالیت خود ادامه خواهد داد و این بدان معنی است که کسب و کار افراد در به تعویق انداختن بازشناسی برخی از مخارج مثل استهلاک تا دوره‌های مواجه است.
اما در غیر این صورت شما مجبورید تمام هزینه‌ها را به یکباره شناسایی کرده و آن‌ها را به زمان‌های دیگر موکول نکنید.

اصل اهمیت

هدف از این اصل این اشت که افراد تراکنش‌هایی را در اسناد حسابداری ثبت کنند که نبود آن‌ها صورت‌های مالی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
این اصل باعث شده است که حسابداران به ثبت کوچکترین تراکنش‌های مالی نیز بپردازند.

اصل واحد پولی

طبق این اصل باید باید تراکنش‌هایی ثبت شود که بتوان آن‌ها را به عنوان واحد پولی بیان کرد و این اصل مانع از این است که یک کسب و کار برآورد اغراق آمیزی از ارزش دارایی‌های و بدهی‌های خود داشته باشد.

اصل اتکاپذیری

براساس این اصل باید تنها گزارشاتی ثبت شوند که تایید شده‌اند، این اصل به حسابدارانی کمک می‌کند که دائما در جستجوی شواهد پشتیبان تراکنش‌ها هستند.

اصل دوره زمانی

طبق این اصل باید یک کسب‌وکار نتایج عملیات‌های خود را در دوره زمانی استانداردی گزارش کند، این اصل یکی از مشخص‌ترین اصول حسابداری است که برای ایجاد مجموعه استانداردی از دوره‌های قابل مقایسه هدف‌گذاری شده‌است

بهترین نرم افزار حسابداری

برای یادگیری اصول حسابداری و همچنین خبره شدن حوزه های مختلف حسابداری، استفاده از نرم افزارها رواج زیادی پیدا کرده است. نرم افزار حسابداری برای بهتر انجام شدن بررسی های مالی و اقتصادی یک شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.
هر نوع نرم افزار حسابداری امکان دارد برای برطرف کردن نیازهای خاصی تولید شده باشد.
پس بهترین نرم افزار حسابداری را باید به طور کلی بسته به نیاز مجموعه ی مورد نظر انتخاب کرد.

در واقع هر نوع نرم‌افزارحسابداری چندین وظیفه را می‌توانند بر طبق اصول خاصی که برای آن‌ها تعریف شده، انجام دهند.
این اصول یا همان ماژول ها در پنج مورد مهم برای اغلب نرم افزار حسابداری تعبیه می شوند.
این موارد عبارتند از میزان دریافتی‌ها، حجم بدهکاری‌ها، دستمزدها و میزان فعالیت‌های انجام شده در شرکت یا موسسه مورد نظر.

نرم افزار حسابداری ممکن است تنها جهت مدیریت میزان نقدینگی و یا به شکل پروژه محور طراحی شوند.
هر کدام از این موارد می توانند در جهت بالاتر بردن میزان سود واقعی و به حداقل رساندن ضررهای احتمالی در کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. همانطور که اشاره نمودیم، انواع مدل های نرم افزار حسابداری برای اهداف خاصی تعریف می شوند و ممکن است هر کس یکی از آن ها را به عنوان بهترین نرم افزار حسابداری بشناسد. در بین نرم افزارهای حسابداری، برخی از آن ها از محبوبیت بیشتری در بین کاربران مختلف برخوردار هستند. نرم افزار حسابداری هلو، سپیدار، کاوش و محک نمونه هایی از محبوب ترین انواع نرم افزار حسابداری می باشند که در بیشتر شرکت ها و  موسسات مورد استفاده قرار می گیرند.

سخن پایانی

به خاطر داشته باشید، فرد زمانی که وارد رشته حسابداری می شود، می آموزد که پس از بررسی اطلاعات مالی و اقتصادی یک شرکت یا یک مجموعه، گزارشاتی را برای استفاده درون سازمانی و یا برون سازمانی آماده کند. همه جانبه بودن این اطلاعات باعث می شوند کسانی که در آن مجموعه فعالیت می کنند، بتوانند برنامه ریزی های دقیق تری برای افزایش بهره وری کارهای اقتصادی و مالی داشته باشند. در واقع با این کار پرسنل و مدیریت مجموعه می توانند عملکرد خود را بررسی کرده و طبق گزارشات تصمیم بر تصحیح یا تغییر روند کاری خود بگیرند.

به پایان مقاله حسابداری رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابدار‌‌ی و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.