سیر تا پیازه حسابداری مدیریت : ویژگی ها و اهداف آن

حسابداری مدیریت

سیر تا پیازه حسابداری مدیریت : ویژگی ها و اهداف آن

در این مقاله قصد داریم درباره ی حسابداری مدیریت، رشته حسابداری مدیریت و وظایف آن صحبت کنیم.
بدین منظور ابتدا به تعریف و مفهوم حسابداری مدیریت می پردازیم.

حسابداری مدیریت چیست؟

حسابداری مدیریت فرایندی می باشد که شامل تعریف، پردازش، بررسی و در نهایت تجزیه و تحلیل و تهیه ی گزارش های مدیریتی است. این اطلاعات و گزارشات آمارهایی دقیق را به مدیران می دهد تا مدیران بتوانند با استفاده از آنها برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های به موقع را در جهت رسیدن به اهداف مجموعه اتخاذ نمایند. همانگونه که میدانید این تصمیمات هستند که سرنوشت یک واحد اقتصادی را تعیین میکنند و پیشرفت و عدم پیشرفت یک مجموعه بستگی به تصمیمات مدیران دارد.
مبنای تصمیم گیری در حسابداری نیز اطلاعات هستند.
حسابداری مدیریت تامین کننده ی این اطلاعات می باشد. به همین علت حسابداری مدیریت از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایای حسابداری مدیریت چیست؟

به کارگیری از این شاخه از حسابداری در یک بنگاه اقتصادی دارای مزیت هایی به شرح زیر می باشد:

 • بالا رفتن برنامه ریزی در عملیات یک واحد تجاری
 • تصمیم گیری های بهتر و هوشمندانه تر
 • مدیریت استراتژیک
 • پیش بینی و تعیین سود حاصل از یک پروژه
 • شناسایی زیان های آینده و مشکلات و در نتیجه جلوگیری از آنها و ارائه ی راهکار های مناسب
 • تجزیه و تحلیل برای تولیدات جدید و پیش بینی هزینه های آن
 • ارزیابی نمودن سهام و هزینه های آن
 • تجزیه و تحلیل نمودن واریانی و بودجه بندی سرمایه

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد از مزایای حسابداری مدیریت بود.  تمامی اطلاعاتی که این حسابداری به مدیران می دهد؛ در نهایت کمک شایانی به تهیه ی صورت های مالی واحد تجاری می نماید.

حسابداری مدیریت چه تفاوتی با حسابداری مالی دارد؟

همانگونه که در قسمت های قبل نیز گفته شد؛ حسابداری مدیریت اطلاعات را به منظور اتخاذ تصمیم های مدیریتی به مدیران ارائه می دهد. این نوع حسابداری تفاوت های زیادی را با حسابداری مالی دارد که در این قسمت قصد داریم به آن بپردازیم.

این تفاوت ها به شرح زیر هستند:

 1. مهم ترین و بارز تری تفاوتی که بین حسابداری مدیریت و حسابداری مالی وجود دارد؛ تفاوت بین اطلاعات آنهاست. اطلاعات حسابداری مدیریت ویژگی هایی مانند: محرمانه بودن، محاسبه بر حسب نیاز های مدیران و نه استاندارد های حسابداری، استفاده توسط افراد و مدیران درون سازمان و داشتن نگاه رو به جلو را دارا می باشد. در صورتی که اطلاعات حسابداری مالی برعکس است و هیچ یک از این ویژگی ها را دارا نیست.
 2. در حسابداری مدیریت با استفاده از احتمال ها و فرضیات به مسائل توجه می شود. در مقابل در حوزه ی حسابداری مالی به صورت تک تک و موردی به تمام فعالین های تجاری و مالی توجه می شود.
 3. در حسابداری مالی نحوه ی گزارش دهی تنها در صورت های مالی است در مقابل در حسابداری مدیریت به نیاز های مدیران هر زمانی که لازم بود گزارش دهی صورت می گیرد.
 4. توجه و تمرکز حسابداری مدیریت به آینده ی فعالیت های مجموعه است اما در حسابداری مالی تمرکز بر روی رویداد های گذشته است.
 5. اطلاعاتی که توسط تیم حسابداری مدیریت تهیه میشود تنها مورد استفاده ی مدیران داخلی واحد تجاری قرار میگیرد و برای مدیران خارجی و سهامداران اهمیتی نخواهد داشت.

هدف حسابداری مدیریت چیست؟

 • تعیین نمودن اطلاعات هایی که مدیران برای برنامه ریزی و رسیدن به اهداف به آنها نیاز دارند.
 • کمک نمودن به مدیران جهت اجرای و رهبری در فعالیت های عملیاتی واحد تجاری
 • ایجاد انگیزه در مدیران و کارکنان به منظور انجام فعالیت ها برای رسیدن به هدف های سازمان
 • ارزیابی نمودن و سنجش عملکرد مدیران و کارکنان واحد تجاری

رشته حسابداری مدیریت چیست؟ و حسابدار مدیریت کیست؟

رشته ی حسابداری دارای شاخه های متعدد و متنوعی می باشد که یکی از آنها حسابداری مدیریت است.
این شاخه از رشته ی حسابداری دارای طرفداران زیادی است و افراد زیادی این رشته را برای تحصیل بر می گزینند.
در این قسمت قصد داریم شما را با این رشته و حسابداران مدیریت آشنا کنیم.

حسابداری مدیریت در یک کسب و کار بسیار حائز اهمیت است و افرادی که در این سمت مشغول به کار هستند در آینده مدیران مالی قدرتمندی خواهند شد که مدیریت یک واحد اقتصادی را بر عهده دارند. زیرا تحصیل در این رشته توانایی های لازم را به فرد برای مدیریت یک مجموعه خواهد داد. حسابداران مدیریت با استفاده از اطلاعات حسابدار‌ی برای بهبود عملکرد واحد تجاری راهکارهایی را پیشنهاد و ارائه می دهند.
همچنین گزارش‌هایی را صادر می‌کنند که در اتخاذ تصمیم‌های مهم و تجاری شرکت ها تاثیر بسیار بالایی دارد.

سازمان حسابداران خبره مدیریت تعریفی را از رشته ی حسابداری مدیریت دارد که بیان می کند که این رشته دارای یک پروسه ای است که در آن ابتدا اطلاعات مهم در یک واحد تجاری تعریف شده و سپس اندازه گیری می نمایند. در مرحله ی بعد این اطلاعات که از بخش های مختلف جمع آوری شده اند مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت. در نهایت نتیجه ی این ارزیابی ها و تجزیه و تحلیل ها برای برنامه ریزی های مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همچنین لازم به ذکر است؛ این شاخه از حسابدار‌ی تنها شاخه ای است که آینده ی مشاغل را بررسی می کند.
در حالی که سایر شاخه های حسابداری رویداد ها و اتفاقات گذشته را بررسی می نماید.

افرادی که در رشته ی حسابداری مدیریت تحصیل می نمایند مهارت های زیادی را کسب خواهند کرد. تعدادی از این مهارت ها به شرح زیر می باشند:
 • حسابداری مدیریت و تصمیم گیری رابطه ی زیادی با یکدیگر دارند و افرادی که در این رشته تحصیل می نمایند، مهارت بالایی را در تصمیم گیری کسب خواهند کرد.
 • فردی که در این رشته به تحصیل می پردازند اطلاعات های کافی را به صاحبان شغل ها برای کنترل سازمان می دهند.
 • فردی که در رشته ی حسابداری مدیریتی به تحصیل می پردازند توانایی حل مسائل را پیدا خواهد کرد.

حسابداری مدیریت بهتر است یا حسابداری؟

یکی از پرطرفدار ترین  و پر جمعیت ترین رشته ها در بین رشته های دانشگاهی رشته ی حسابداری است.
دلایل زیادی برای محبوبیت این رشته وجود دارد که یکی از مهمترین دلایل برای پرطرفدار بودن این رشته، بازار کار عالی برای این رشته است. یکی از نکاتی که درباره ی این رشته وجود دارد شاخه های متعدد و متنوع این رشته است. از شاخه های حسابدار‌ی می توان به مواردی مانند: حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری مدیریت ، حسابداری مالیاتی و حسابداری دولتی اشاره کرد.

هرکدام از این رشته ها دارای ویژگی های خاص خود هستند و فردی که به عنوان حسابدار مالی و یا حسابدار مدیریت در یک مجموعه مشغول به کار می شود دارای وظیفه های خاص خود می باشد. همانطور که گفته شد یکی از شاخه های حسابداری، حسابداری مدیریت می باشد. این شاخه از حسابداری بسیار حائز اهمیت می باشد. دلیل این اهمیت رابطه ی مستقیم این بخش از حسابدار‌ی با اهداف و برنامه ریزی های واحد تجاری است. یعنی فردی به عنوان حسابدار مدیریت در یک سازمان مشغول به کار باشد می تواند بخشی از تیم مدیریتی  آن سازمان باشد که آینده ی آن کسب و کار را برنامه ریزی می نماید.

همچنین لازم به ذکر است حسابدار مدیریت می تواند در آینده مدیر مالی یک سازمان نیز باشد. بنابراین در صورتی که بلند پرواز هستید و قصد رسیدن به سطوح بالای مدیریت را در یک سازمان دارید؛ رشته ی حسابداری مدیریت برای شما مناسب خواهد بود. از دیگر مزایای تحصیل در این رشته میتوان به حقوق و مزایای بالای آن اشاره کرد.

فرد در صورت فارغ التحصیلی از رشته ی حسابدار‌ی مدیریت و استخدام به عنوان حسابدار مدیریت در یک سازمان وظایفی نظیر: مدیریت پروژه ها، مدیریت هزینه ها، پیش بینی نمودن درآمد ها و هزینه ها و مدیریت جریان های نقدی  خواهد داشت.

وظایف حسابداری مدیریت چیست؟

همانطور که میدانید حسابداری مدیریتی یکی از مهم ترین حسابداری ها در هر واحد اقتصادی می باشد. و شخصی که به عنوان حسابدار مدیریت در این سمت مشغول به کار می شود دارای وظایف و مسئولیت هایی می باشد. این مسئولیت ها به شرح زیر می باشد:

 1. تهیه نمودن تمامی گزارشات مربوط به خرید ها و فروش ها
 2. ارائه دادن به موقع گزارش ها در رابطه با حساب های دریافتنی یا بدهکاران شرکت
 3. ارائه دادن تمامی گزارش های تهیه شده به مسئولین مورد نیاز
 4. محاسبه نمودن و تعدیل تمامی ذخیره هایی که در واحد تجاری مورد نیاز است و اندازه گیری می شود در پایان سال مالی
 5. ارتباط مستقیم و همکاری نمودن با واحد هایی مانند امور مالی
 6. و در نهایت انجام دادن تمامی وظیفه هایی که در حوزه ی فعالیت او قرار دارد و به او محول شده است.

نرم افزار های حسابداری مدیریت

همانطور که همه ی شما میدانید امروزه با پیشرفت تکنولوژی اکثر کسب و کار ها رو به نرم افزار های متعدد در حسابداری آورده اند و تعداد واحد های اقتصادی که عملیات خود را به صورت سنتی و دستی انجام میدهند بسیار کم و محدود است. در زمینه ی حسابداری مدیریت نیز نرم افزار های متعددی هستند که کار شما را بسیار راحت کرده اند. تعدادی از این نرم افزار ها که در شاخه ی حسابدا‌ری مدیریت هستند به شرح زیر می باشد:

 1. نرم افزار حسابداری مدیریت فروشگاه
 2. نرم افزار حسابداری مدیریت تعمیرگاه
 3. نرم افزار حسابداری مدیریت ساختمان و نرم افزار حسابداری مدیریت ساختمان رایگان

تمامی نرم افزار هایی که در بالا گفته شد از محصولات ارائه شده برای مشاغل مختلف در زمینه ی حسابداری مدیریت بود. هر کسب و کاری بنا به نیاز خود و نوع کسب و کار می تواند از بین نرم افزار هایی که گفته شد یکی را انتخاب و خریداری نمایند. در نتیجه تمامی مسئولیت ها و مراحل کاری که برای حسابداری مدیریت در این مقاله به آن اشاره شد را می توانند از این نرم افزار ها دریافت نمایند و خیالشان از بابت تمامی مراحل راحت باشد.

خرید این نرم افزار ها از طریق فروشگاه اینترنتی امکان پذیر خواهد بود. برای خرید از این فروشگاه در این قسمت کلیک نمایید.

به پایان مقاله حسابدار‌ی مدیریت رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابدار‌‌ی و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.