حسابداری مالی

حسابداری مالی

حسابداری مالی شاخه‌ای از حسابداری است که اطلاعات مالی یا همان داده‌های مالی را طبق اصول حسابداری در قالب ترازنامه و صورت سود و زیان در اختیار استفاده‌کنندگان داخلی و خارجی قرار می‌دهد.
درواقع هدف اصلی حسابداری مالی تأمین نیازهای استفاده‌کنندگان داخلی و خارجی اطلاعات بنگاه‌های تجاری می‌باشد.
استفاده‌کنندگان خارجی شامل سهامداران، سرمایه‌گذاران بالقوه و بالفعل و همچنین اعتبار دهندگان آنان و استفاده‌کنندگان داخلی شامل کارکنان بنگاه، مدیریت و… می‌باشند.
می‌توان نتیجه گرفت که در حسابداری مالی، با استفاده صورت‌های مالی که شامل درآمدها، هزینه‌ها، دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه‌ها هستند گزارشات مالی تهیه می‌شوند و این گزارشات را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهند. در واقع هدف اصلی از حسابداری مالی تهیه اطلاعات کافی و مفید برای دیگران است تا بتوانند تحلیل و بررسی‌های لازم در ارزش‌گذاری سازمان مربوطه انجام دهند.

در این محتوا تلاش بر این است حسابداری مالی که یکی از زیرشاخه‌های علم حسابداری است را مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا برای درک بهتر حسابداری مالی و وظایف آن، علم حسابداری را با توجه به مقاله اصول حسابداری تعریف کرده‌ایم.
با ما همراه باشید.

حسابداری چیست؟

حسابداری سیستم ،علم یا فنی است که رویداد های مالی یک شرکت که شامل خرید کالا و اموال ،دریافت وجه از مشتریان ،پرداخت حقوق و … می‌شود را شناسایی و ثبت کرده و اطلاعاتی را که قابل اعتماد ،قابل مقایسه و مرتبط هستند را گزارش می کند تا به استفاده کنندگان در گرفتن بهترین تصمیم کمک کند. استفاده کنندگان از اطلاعات مالی شرکت شامل استفاده کنندگان داخلی و خارجی است که منظور از استفاده کنندگان داخلی اعضای هیئت مدیره، بخش فروش شرکت و …و منظور از استفاده کنندگان خارجی دولت، بانک ها و … می‌باشد .

اطلاعات در علم حسابداری قابل اطمینان هستند زیرا بر اساس مدارک ثبت شده گزارش شده اند.
هم چنین این اطلاعات با اطلاعات دیگر موجود در همان شرکت یا شرکت‌های دیگر قابل مقایسه هستند.

حسابداری مالی چیست؟


حسابداری مالی شاخه‌ای از علم حسابداری است که می‌تواند برای افراد خارج از یک واحد تجاری اطلاعاتی را فراهم آورد. در واقع حسابداری مالی سیستمی برای ثبت، خلاصه‌نویسی و جمع آوری تعداد زیادی از گزارشات در یک بنگاه تجاری است. هدف اصلی این نوع از حسابداری، اصل تفکیک شخصیت می‌باشد، در واقع این اصل امکان مشارکت صاحبان سرمایه‌ای را که به تجارت نمی‌پرداختند ممکن ساخت و به این ترتیب باعث رشد و توسعه بنگاه‌های تجاری شد.
در نتیجه این نوع مشارکت بازار بورس و سهام پدید آمد.

از دیگر موضوعاتی که در آن‌ها از گزارشات مالی تهیه شده استفاده می‌‌شود پرداخت مالیات است.
تعیین مالیات بر درآمد مستلزم شناخت دقیق سود و زیان خالص می‌باشد، به این ترتیب نیاز است تا از حساب‌ها و دفاتر به طور منظم نگهداری شود و صورت‌های مالی را به طور درست و دقیق تهیه شود.
به همین دلیل دولت‌ها یکی از اصلی‌ترین استفاده کنندگان از صورت‌های مالی موسسات هستند.

پس از تهیه صورت‌های مالی استفاده‌کنندگان خارجی از اطلاعات شرکت مثل سرمایه‌گذاران، بانک‌ها و دولت می‌توانند از آن‌ها برای تصمیم‌گیری‌های خود استفاده کنند.
مخاطبین گزارشات مالی حاصل از حسابداری مالی اغلب سرمایه گذاران هستند.
سرمایه‌گذاری همواره یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین موارد در فرایند رشد و توسعه هر کشوری است و سرمایه‌گذاران هم سعی دارند تا سرمایه خود را به سمت منابع مالی سوق دهند که بیشترین بازده و کم‌ترین ریسک را داشته باشند.
به همین دلیل به گزارشات مالی که توسط حسابداری مالی ارائه می‌شود نیاز خواهند داشت.

محدودیت‌های حسابداری مالی

همانطور که گفته شد حسابداری مالی اطلاعاتی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد و هدف از ارائه این اطلاعات ارزیابی بنگاه تجاری برای ارزش‌گذاری آن می‌باشد. اما نکته مهمی که در این موضوع باید به آن توجه داشته باشید این است که به علت محدودیت‌هایی که وجود دارند گزارشات مالی که قابل اتکا، قابل مقایسه و قابل فهم باشند را به ندرت می‌توان یافت.
تعدادی محدودیت هایی که برای حسابداری مالی وجود دارد مشمول موارد زیر می‌باشد.

 • به موقع بودن
  اگر حسابداران برای تهیه گزارشات مالی تاخیر داشته باشند ممکن است داده‌ها خصوصیات خود را از دست بدهند و تغییر کنند. برای ارائه به موقع اطلاعات باید قبل از مشخص شدن تمام جنبه‌های یک معامله، اطلاعات موجود گزارش شود زیرا در غیر این صورت از قابلیت اتکای گزارشات کاسته می‌شود.
  به این علت بیشتر استفاده‌کنندگان خواستار صورت‌های مالی میان‌دوره و به‌روز هستند.
 • سود و هزینه
  آنطور که بنظر می‌رسد منافع اطلاعاتی برای استفاده‌کنندگان از صورت‌های مالی از هزینه آن بیشتر است، نکته قابل توجه در این مورد این است که سود حاصل از داده‌ها و اطلاعات باید بیشتر از هزینه تهیه و ارائه آن باشد.
 • خصوصیات صنعت
  برخی از صنایع دارای ویژگی‌ها و خصوصیاتی هستند که باید شیوه و روش‌های خاصی برای انجام امور حسابداری آن‌ها در نظر گرفته شود. اما بعضی از مواقع روش‌های مورد استفاده در بعضی صنایع با استانداردهایی که باید سازگار نیست و باعث گزارش اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده خواهد بود.
  از این‌رو لازم است برای تهیه گزارشات درست و قابل اتکا رویه‌های حسابداری مناسب با هر صنعت، مورد استفاده قرار بگیرد.

صورت‌ مالی چیست و شامل چه چیزهایی است؟

 •  ترازنامه
 •  صورت سود و زیان
 • صورت سود و زیان جامع
 • صورت جریان وجوه نقد

صورت‌های مالی خلاصه‌ای از عملیات مالی و فعالیت‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها هستند.

از آنجایی که هدف از تشکیل هر واحد تجاری کسب سود و منفعت مورد نظر مؤسسین و سهامداران است، سنجش این سوددهی عامل مهمی برای تصمیم‌گیری خواهد بود. یکی از مهم‌ترین معیارهای سنجش وضعیت مالی و سوددهی شرکت‌ها ارزیابی صورت‌های مالی آن‌ها است که منعکس‌کننده اطلاعات مالی و شرایط دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت خواهد بود.
بنابراین برای بررسی وضعیت مالی موسسات و شرکت‌ها شناخت عناصر و اجزای تشکیل دهنده صورت‌های مالی ضروری است.

این گزارش‌ها حاصل فعالیت حسابداران در دوره‌های زمانی مشخص است که براساس استانداردهای مشخص حسابداری تهیه می‌شود.

ترازنامه

جزو صورت‌های مالی اساسی که منعکس‌کننده اقلام دائمی واحد تجاری در پایان یک دوره زمانی مشخص است.
این گزارش دارای سه جزء اصلی دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه و حقوق صاحبان سهام می‌باشد.

صورت سود و زیان

خلاصه‌ای از درآمدها و هزینه‌های واحد تجاری برای یک دوره زمانی مشخص است.
این صورت، نتیجه سود یا زیان‌دهی شرکت را که نتیجه عملیات و تصمیمات مالی شرکت در طول یک دوره زمانی مشخص است را نشان می‌دهد.
به صورت سود و زیان صورت حساب درآمد یا صورت عملیات نیز گفته می‌شود.

صورت سود و زیان جامع

این صورت نشان دهنده تغییرات افزایشی یا کاهشی ناشی از درآمدها یا هزینه‌ها اعم از تحقق یافته یا نیافته در طی دوره مالی است. در این گزارش تمام اقلامی که حقوق صاحبان سرمایه‌ را تغییر می‌دهد به غیر از آورده و ستانده صاحبان سرمایه‌ نمایش داده می‌شود.

صورت جریان وجوه نقد

نشان‌دهنده خلاصه جریانات نقدی در طول دوره زمانی مشخص که در نتیجه‌ی عملیات، سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های تامین مالی است را به صورت مجزا بیان می‌کند. در محتوای استاندارد‌های حسابداری برای تهیه صورت‌های مالی به طور مفصل به بررسی هر یک از آنان پرداخته‌ایم.

گزارشات مالی هر چند وقت یکبار ارائه می‌شوند؟

گزارشات مالی را می‌توان برای بررسی تبادلات مالی شرکت‌ها در همه ابعاد مورد استفاده قرار داد.
لازم است که حسابداران بنگاه‌های تجاری کوچک و بزرگ به صورت سالیانه این گزارشات را به مدیران ارشد خود ارائه کنند.

توجه داشته باشید که:

_گزارشات مالی حتما باید شامل سطح درآمد، میزان دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت و میزان هزینه‌های آن باشد.
_هم چنین با استفاده و بررسی سرمایه نهایی از طریق گزارشات مالی می‌توان دریافت که میزان بودجه خالص نهایی برای ادامه کار شرکت چه میزان است.

تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت

در کل وظیفه حسابداری مدیریت و حسابداری مالی یکسان است و آن ارائه اطلاعات می‌باشد.
وظیفه حسابداری مالی ارائه اطلاعات و گزارشات برای افراد استفاده کننده خارجی می‌باشد اما بر خلاف آن، حسابداری مدیریتی ارائه اطلاعات و گزارشات برای کمک به مدیران و استفاده کنندگان درون سازمانی برای تصمیم گیری بهتر می باشد. اطلاعات حسابداری مدیریتی برای تصمیم گیری‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که آن‌ها ملزم به رعایت قوانین ثبت شده توسط نهاد‌های خارجی نیستند.

در حسابداری مالی حسابدار با اطلاعات واقعی مربوط به عملکرد گذشته بنگاه اقتصادی کار می‌کند و بهای تمام شده کالاها و خدمات تاریخی است، اما در حسابداری مدیریتی اطلاعات بر حسب حدس و برآورد می‌باشد و رویکرد به آینده دارد.

استفاده از روشهای جدید برای ایجاد گزارشات

شما باید گزارشات مالی را به صورت کامل با ذکر جزئیات ریز آن مثل ساعت، تاریخ و مبلغ دقیق تراکنش‌ها تهیه نمایید.

چندی پیش و قبل از به وجود آمدن نرم‌افزار‌های حسابداری این کارها به صورت دستی و توسط افراد انجام می‌شد اما امروزه شما می‌توانید تهیه گزارشات را با استفاده از نرم‌افزار‌های ساخته شده با سرعت و دقت بسیار بالاتر بدون نیاز به نیروی انسانی با تعداد بالا انجام دهید. نرم افزار حسابداری سپیدار محصول شرکت همکاران سیستم یکی از اولین و بهترین‌های موجود در بازار است که شما با اطمینان خاطر می‌توانید آن را برای ثبت امور مالی و تهیه گزارشات مالی خود تنها با چند کلیک استفاده کنید.

به پایان مقاله حسابداری مالی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابدار‌‌ی و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :


2 دیدگاه برای “حسابداری مالی

عالی بود

دی 10, 1399 در 9:45 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  خواهش می کنم ..ممنون از توجه شما

  دی 11, 1399 در 6:03 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.