حسابداری مالیاتی و کاربرد آن

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی و کاربرد آن

از اهداف این محتوا معرفی یکی از مهم ترین زیر شاخه‌های حسابداری یعنی حسابداری مالیاتی است تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا از هرآنچه که باید در رابطه با حسابداری مالیاتی بدانید مطلع شوید.
همانطور که پیش‌تر در مقاله انواع حسابداری به تعریف کامل و بررسی انواع زیرشاخه‌های علم حسابداری پرداختیم.
علم حسابداری امروزه دارای گرایش‌ها و زیرشاخه های متفاوتی است که بر‌خلاف تصور عمومی اهداف و وظایف هر یک از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در کل حسابداری دانش به کارگیری اطلاعات مربوط به معاملات و عملیاتی است که دارای اثر مالی هستند.
در علم حسابداری این اطلاعات شناسایی، جمع آوری، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری، ثبت، طبقه بندی، تجمیع و تلخیص می‌شود.

این رشته پیشرفت روزافزون دارد به طوری که در همه کشور‌ها به عنوان رشته‌ای تخصصی شناخته شده و تیم های بزرگ حسابداری در کسب و کارها‌ی بزرگ تشکیل شده‌اند که هر‌کدام فرایند های مختلف و امور مالی مختلف کسب و کارشان را ارائه می‌دهند. همچنین حساسیت سازمان امور مالیاتی برای پرداخت مالیات بنگاه ها باعث شده که توجه به موضوع حسابداری مالیاتی چندین برابر باشد.

حسابداری مالیاتی چیست؟

همانطور که می‌دانید مالیات و پرداخت به موقع آن در موعد مقرر همواره یکی از مسائلی است که باید در هر کسب و کاری به آن توجه شود. به دلیل اهمیت امور مالیاتی در کسب و کارهای اقتصادی بهتر است که انجام امور مالیاتی توسط یک فرد متخصص انجام شود.
کوچکترین خطا و اشتباه درزمینه مالیات و اطلاعات مالیاتی می‌تواند زیان‌های جبران‌ناپذیر را برای بنگاه اقتصادی شما به وجود آورد.
حسابداران مالیاتی افرادی هستند که با تمام قوانین، ماده و تبصره های امور مالیاتی آشنا باشند.
این افراد زیر نظر سازمان امور مالیاتی فعالیت می‌کنند و فعالیت آن‌ها شامل پر کردن اظهارنامه مالیاتی و ارائه مدارک لازم در زمان ممیزی، کاهش بدهی مالیاتی، محاسبه دقیق مالیات پرداختی و کمک به موسسه ها و بنگاه های اقتصادی برای کاهش مالیات پرداختی خود می باشد.

چه مواردی در حسابرسی مالیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرند؟

 • مقدار درآمد و هزینه
 • صورت تمامی واردات و صادرات
 • دارایی‌های ثابت
 • صورت گردش کالا و مواد اولیه
 • مالیات تکمیلی
 • حقوق
 • تعدیلات سنواتی
 • مبادلات صورت گرفته با اشخاص ثالث
 • هماهنگی تراز حساب‌ها و دفاتر مالی
 • ارزش تمام شده کالا و خدمات

کاربرد حسابداری مالیاتی

اگرچه اهمیت و کاربرد رشته حسابداری مالیاتی تنها چند دهه است که در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است اما رشد و استفاده این رشته در تمام کسب و کارها بسیار سریع اتفاق افتاد به طوری که حتی کسب و کارها‌ی بسیار کوچک و مغازه دارها هم از خدمات حسابداری استفاده و از تاثیرات آن در کسب و کار خود مطلع شدند.
حسابداری مالیاتی   Tax Accounting از زیر شاخه‌های مهم رشته حسابداری است که به کار بردن آن در تمامی کسب و کارها باعث کسب درآمد بیشتر، بهبود معیشت ها و جلوگیری از اشتباهات حسابداری می‌شود.

حساب دار مالیاتی و توانایی های لازم

در ابتدا می‌دانیم که یک حسابدار حرفه‌ای علاوه بر علوم حسابداری لازم است در زمینه‌های مالیاتی نیز تبحر داشته باشد یعنی بر تمام اصول و قوانین مالیات تسلط کامل داشته باشد تا در نتیجه‌ی فعالیت‌ها و اعمال سیاست‌های درست بنگاه‌های اقتصادی را به سمت مسیر رشد حرکت دهد.

یک حسابدار حرفه‌ای به اصول زیر مسلط است.

 • آگاهی لازم درمورد مالیات بر‌ درآمد اجاره و اظهار‌نامه ملک
 • اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر عملکرد
 • آگاهی به قوانین اعتراض، تجدید نظر و مراجع بالاتر
 • مهیا کردن مدارک به شکل صحیح در جهت ارائه به سازمان‌ها‌ی زیربط
 • شناخت تکالیف مالیاتی و چگونگی تشکیل پرونده
 • آموزش ساختار مالیات بر ارزش افزوده

در مجموع به شخصی که تمام اصول و قوانین مالیات را بداند و توانایی استفاده صحیح از آن‌ها را داشته باشد حسابدار مالیاتی می‌گویند.
یک حسابدار مالیاتی با عنوان مشاور نیز فعالیت می‌کند و در‌کل یک حسابدار با تجربه است که توصیه می‌شود برای فعالیت در این زمینه حتما از حسابداران باتجربه و مسلط استفاده شود.

هدف از حسابداری مالیاتی

 • نظارت بر وجوه نقد و غیرنقدی که خارج و یا وارد سازمان می‌شود و با نهاد‌ها و افراد مختلف ارتباط دارد.
 • پیگیری معافیت‌های مالیاتی
 • رسیدگی به مبحث مالیات بر در‌آمد
 • محاسبه‌ی هزینه‌های مالیاتی و استهلاک
 • تشویق‌ها و جریمه‌های مالیاتی و…

اساسا هدف اصلی و مورد توجه در حسابداری مالیاتی انجام فعالیت های لازم برای جلوگیری از بروز جرائم مالیاتی سنگین و تلاش برای معافیت مالیاتی واحد اقتصادی و بهره‌مندی از تشویق‌های مالیاتی است تا از ضرر جلوگیری و سودی نصیب بنگاه اقتصادی شود.
برای آنکه درک بهتری از حسابداری مالیاتی داشته باشیم بهتر است نگاهی به مبحث مالیات و مباحث پیرامون آن داشته باشیم.

مالیات چیست و چرا پرداخت می‌شود؟ چه کسانی را شامل می‌شود؟

مالیات یک هزینه‌ی اجتماعی است که افراد حقیقی و حقوقی مختلف در ازای استفاده و بهره‌برداری از امکانات و منابع کشور پرداخت می‌کنند تا تمام منابع و امکانات مورد استفاده قابل جایگزینی باشند. به بیان دیگر مالیات به اموال، املاک و اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق میگیرد و پولی است از درآمد و یا سود حصل از فعالیت‌های اقتصادی که افراد موظف هستند برای تامین مخارج عمومی آن را به دولت پرداخت کنند.

علت پرداخت مالیات این است که:
منابع و امکانات برای رسیدن به درآمد و سود اقتصادی از طریق دولت در اختیار آحاد جامعه قرار داده شود.
این هزینه می‌تواند به موسسه، دارایی، شخص‌ و… تعلق بگیرد که براساس میزان در‌آمد موارد نام‌ برده متفاوت خواهد بود.

گروه‌های مختلفی مستلزم به پرداخت مالیات

تمامی مالکین (افراد حقیقی و حقوقی) در واقع هر فرد حقیقی ایرانی که در‌آمد کسب کند و هر شخص حقیقی غیر ایرانی که در ایران تحصیل می‌کنند و یا در‌آمد‌های مختلفی که بابت واگذاری تعلیمات، امتیازات و کمک ها دریافت می‌شود هم مستلزم پرداخت مالیات می‌شود.

مراحل انجام حسابرسی مالیاتی

در ابتدا بازرس تحقیق می‌کند که آیا انجام فعالیت حسابرسی از طریق دفتر‌های روزانه، دفتر دارایی و همچنین دفتر کل امکان پذیر است یا خیر؟ سپس با‌توجه به حجم و مقدار معاملات بنگاه و حساب‌ها بررسی می‌شود که چند نفر نیروی کار و چه مدت زمان برای انجام این کار احتیاج است.
پس از این مراحل نتایج به دست آمده از بررسی دفتر‌‌های قانونی به همراه توضیح شرایط ثبت می‌گردد.
در هنگام رسیدگی به دفاترافراد بازرس به این سوال پاسخ می‌دهند که:
آیا موارد ذکر شده در دفاتر صحیح است یا لازم است برای تعیین حساب ها از راه دیگری اقدام شود.

در نهایت نتیجه‌ی تمامی فعالیت ها به مدیر شرکت ارائه شده و بعداز آن گزارش پایانی تنظیم می‌شود، در مرحله‌ی پایانی تمامی ساعت های صرف شده و همه‌ی هزینه‌ها جمع‌بندی می‌شوند.

نت گفته نماند، که بخشی از سازمان ها و نهاد‌های مختلف مالیات پرداخت نمی‌کنند از جمله سازمان‌های این دسته:

 • موسسات دولتی
 • وزارت خانه ها و سازمان‌هایی که بودجه آن‌هارا دولت تعیین می‌کند
 • و همچنین شهرداری

در خصوص حسابرسی مالیاتی به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • کلیه مالکین که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی هستند نسبت به دارایی‌ها و اموال خود در ایران طبق مقررات مشمول پرداخت مالیات می‌باشند.
 • هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران، نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران به دست می‌آورد مشمول پرداخت مالیات می‌باشد.
 • همچنین هرشخص غیرایرانی نسبت به درآمدهایی که در ایران به دست می‌آورد و درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات سایر حقوق خود و آموزش کمک‌های فنی یا حتی واگذاری فیلم‌های سینمایی از ایران به دست می‌آورد مشمول پرداخت مالیات می‌باشد.

به پایان مقاله حسابداری مالیاتی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابدار‌‌ی و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.