حسابداری تعهدی چیست و چطور باید انجام شود؟

حسابداری تعهدی

حسابداری تعهدی چیست و چطور باید انجام شود؟

امروزه استفاده از روش‌های حسابداری متنوع موجب شده‌است تا شرکت ها و ادارات دولتی بیشتر به تفاهم برسند.
در این خصوص یکی از مهم ترین شیوه های حسابداری که بیشتر شرکت های خصوصی در طرف قرارداد با شرکت های دولتی و شهرداری ها از آن استفاده می کنند، حسابداری تعهدی می باشد.
اما حسابداری تعهدی چیست و اصولا چه معنایی دارد؟
این سوالی است که شاید برای شما هم پیش آمده‌باشد، دراین مقاله قصد داریم در این خصوص صحبت کنیم.

در روش حسابداری تعهدی، معاملات و رویدادها در زمانی که رخ می دهند، بدون در نظر گرفتن زمان پرداخت و دریافت وجه شناسایی شده و در اسناد حسابداری ثبت می شوند. در واقع تمامی درآمدها در زمان اجرای تعهدات ثبت می شوند و در نهایت در زمان مشخص پرداخت می شود. این روش حسابداری به طور کلی می تواند برای شفاف سازی حساب ها مورد استفاده قرار گیرد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردارمی باشد. همچنین برای محاسبه بهای تمام شده خدمات و محصولات مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم ترین اصول حسابداری در دنیای امروز به شمار می رود که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

حسابداری تعهدی چه مزایایی در پی خواهد داشت؟

همان طور که گفته شد، حسابداری تعهدی می تواند برای شرکت ها در دسترس به اطلاعات با سرعت بالا مورد استفاده قرار گیرد. و همچنین در تعیین درآمد و هزینه های واقعی برای یک دوره مالی در کنار گزارش گیری های صحیح انجام می شود تا در پایان سال بتوانیم با به کارگیری حسابداری تعهدی هزینه ها را شفاف سازی کنیم. همچنین در این روش از میزان دارایی های ثابت مانند اموال و ماشین آلات یا سیستم ها و تجهیزات در حسابداری تعهدی درج می شود تا هیچ یک از طرفین ضرر نداشته باشد.

استفاده از حسابداری تعهدی دولتی بسیار رایج است و باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.
باید برای پیاده سازی این شیوه از روش های صحیح استفاده داشت تا به مشکلی برخورد نکنیم.
همچنین باید در نظر داشته باشیم که با استفاده از روش حسابداری تعهدی، مسئولیت پذیری افراد می تواند در دریافت هزینه ها و خدمات تاثیر بسیار زیادی داشته باشد و با توجه به این مسئله می توانیم بهترین عملکرد را انتظار داشته باشیم.
اگر سوالی در این خصوص داشته باشید، می‌توانید با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

حسابداری تعهدی چطور پیاده سازی و اجرا می شود؟

برای پیاده سازی این روش از حسابداری نیاز به ایجاد یک دفتر برای حسابداری تعهدی داریم که در آن زیرفصل های جدید و فصول هزینه ای تعریف شده باشد. در مرحله بعدی در این دفتر باید عناوین حساب ها را معرفی کنیم و همچنین نسبت به تعریف سر فصل کل و سر فصل معین اقدام کنیم. در ادامه نیز باید در نظر داشته باشیم که اسناد حسابداری باید به صورت کاملا دقیق و برنامه ریزی شده طراحی شوند و ثبت شوند تا استفاده و دسترسی به آن ها ساده باشد. در کنار تمامی این موارد همچنین استخراج صورت وضعیت های مالی و صورت تغییرات در وضعیت مالی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و باید با دقت بسیار زیادی انجام داده شود تا در نهایت بتوانیم عملکرد خود را بهینه سازی کنیم.

چطور باید با شرکت های دولتی و شهرداری ها از حسابداری تعهدی استفاده کنیم؟

این شیوه از حسابداری دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و باید بدانید که شهرداری ها و ادارات دولتی نسبت به انجام این روش از حسابداری با دقت بسیار بالایی اقدام می کنند. پس در صورتی که قصد دارید حسابداری تعهدی انجام دهید، باید از نرم افزارها و ابزار دقیق استفاده کنید تا در نهایت بتوانید بهترین عملکرد درآمدی را داشته باشید. حسابداری تعهدی امروزه به یکی از مهم ترین شیوه های حسابداری در اداره ها و سازمان های دولتی تبدیل شده است و شما می توانید با انجام صحیح آن بهترین نتایج را داشته باشید.

حسابداری تعهدی در شهرداریها توسط امور مالی انجام می شود و حسابداری تعهدی در ادارات دولتی توسط بخش حسابداری صورت می پذیرد. پس باید در ابتدای شروع به همکاری با یک سازمان دولتی یا شهرداری، قوانین مورد نظر و مورد قبول را دریافت کنید تا در نهایت به مشکل برخورد نکنید. برای کسانی که در رشته حسابداری مشغول به تحصیل می باشند نیز درس اصول حسابداری تعهدی برگزار می شود که در نهایت به آن ها کمک می کند تا بهترین نتیجه را دریافت کرده و بتوانند عملکرد خود را در این زمینه بهبود بخشند. در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید و یا می خواهید در زمینه حسابداری تعهدی اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و سوالات خود را در این خصوص بپرسید.

حسابداری تعهدی در دنیای مدرن چطور انجام می شود؟

به طور کلی می توان گفت که حسابداری تعهدی در دنیای مدرن باید به صورت حرفه ای و با نرم افزارهای خاصی که می توانند خصوصیات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند انجام شود. در صورتی که سوالی در این خصوص دارید و یا می خواهید با اصول حسابداری تعهدی بیشتر آشنا شوید، باید کار با نرم افزارهای مربوطه را یاد بگیرید. همچنین باید در نظر داشته باشید که این شیوه حسابداری دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و در نهایت شما می توانید با بهترین کیفیت از این خدمات استفاده داشته باشید.

اصول مربوط به انجام حسابداری تعهدی در صورتی که به درستی انجام شود می تواند به شما کمک کند تا عملکرد خود را در این زمینه بهبود بخشید. یادگیری نرم افزارهای مربوط به حسابداری تعهدی کار سختی نیست ولی دوره های مربوط به خود را می خواهد. در انتخاب نرم افزار حسابداری تعهدی باید دقت عمل بسیار زیادی داشته باشید و تمامی اطلاعات و ویژگی های مربوط به این شیوه حسابداری را مورد بررسی قرار دهید.
این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید عملکرد بهتری را از هر لحاظ داشته باشید.

حسابدار باید به چه اصولی در حسابداری تعهدی آشنایی داشته باشد؟

به طور کلی ثبت وقایع به صورت دقیق و حرفه ای به عنوان مهم ترین اصل در حسابداری تعهدی به شمار می رود و شما می توانید بر این اساس نسبت به انجام حسابداری تعهدی اقدام کنید. این شیوه از حسابداری دارای عملکرد پیچیده ای است و دانستن قوانین اصلی و اصولی که در کلاس ها و یا به صورت شیوه نامه به شما ابلاغ می شود را باید در نظر بگیرید. توصیه می شود که حتما پیش از قبول حسابداری تعهدی برای یک مجموعه، اقدام به دریافت اطلاعات در این زمینه کنید تا در نهایت بتوانید عملکرد خود را در این خصوص بهبود بخشید. همچنین در کنار این مسائل باید تغییرات قوانین در بازه های زمانی مختلف را مد نظر داشته باشید تا بتوانید این شیوه را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

یک حسابدار باید به ثبت اسناد و همچنین بررسی هزینه ها، محاسبه سود و زیان در پروژه ها و همچنین بررسی روند انجام کار نظارت داشته باشد و همچنین بررسی سایر نکات مربوط به حسابداری و بررسی میزان سود و ضرر از دیگر وظایفی است که برای حسابداری تعهدی باید در نظر گرفت. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید و می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه دریافت کنید، می توانید با اساتید این حوزه در ارتباط باشید.

تفاوت های میان حسابداری تعهدی و حسابداری نقدی

حسابداری تعهدی را می توان به عنوان یکی از اصول حرفه ای حسابداری دانست که برای شرکت ها مورد استفاده است و به عنوان نقطه مقابل برای حسابداری نقدی شناخته می شود. در واقع زمانی ما یک صورت حساب را در حسابداری نقدی به رسمیت می شناسیم که مراوده مالی انجام شود و پیش از آن به رسمیت شناخته نمی شود. در کنار این مسئله باید در نظر داشته باشید که در حسابداری تعهدی این فرآیند پاسخگو نبوده و صرف انجام یک کار که در آینده می تواند آورده مالی داشته باشد برای شما به رسمیت شناخته خواهد شد.

باید در نظر داشته باشید که این شیوه از حسابداری شاید برای شرکت های دولتی بتواند عملکرد بسیار بهتری داشته باشد چرا که در حسابداری تعهدی، سود به عنوان یک شاخصه مهم در نظر گرفته نمی شود و شما به عنوان یک حسابدار تنها باید بر اساس صرف انجام یک کار اقدام به حسابداری کنید.
حسابداری تعهدی به عنوان یکی از شیوه های مهم حسابداری به شمار می رود که کمتر مورد استفاده است.

نتیجه گیری

در این مقاله شما را بیشتر با حسابداری تعهدی آشنا کردیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. در صورتی که قصد دارید نسبت به حسابداری تعهدی اقدام کنید یا این بخش از حسابداری برای شما به عنوان یک دانشجو اهمیت زیادی دارد، این مقاله می تواند برای شما مفید واقع شود و شما می توانید از این خدمات استفاده داشته باشید. حسابداری تعهدی بیشتر برای شرکت های پیمانکار با ادارات دولتی و شهرداری ها و همچنین سازمان ها و ارگان های دولتی مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

به پایان مقاله اندوخته قانونی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.