همه آن چیزی که باید در مورد حسابداری اموال بدانید

حسابداری اموال

همه آن چیزی که باید در مورد حسابداری اموال بدانید

یکی از مهم ترین شیوه های حسابداری که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد را می توان حسابداری اموال دانست. در واقع این شیوه حسابداری به خصوص برای شرکت هایی که تجهیزات و وسایل زیادی دارند و یا انبارها و انبارگردانی دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و یکی از مهم ترین زیرمجموعه های حسابداری به شمار می رود. اما حسابداری‌اموال چیست؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد و اطلاعات بیشتری را در این خصوص با شما در میان خواهیم گذاشت.

حسابداری اموال چیست؟

به شیوه حسابداری که برای اموال، تجهیزات، ماشین آلات و املاک مورد استفاده قرار می گیرند که در یک مجموعه به عنوان دارایی ثابت شناخته می شوند، حسابداری اموال می گویند. در واقع باید با استفاده از این شیوه حسابداری به میزان مخارج، هزینه های مربوط به نگهداری و خرید آن ها در کنار میزان هزینه ای که برای استفاده از این اموال پرداخت می شود گفته می شود. در واقع اگر یک کسب و کار یا شرکت، کارخانه و هر محل اموال خاصی داشته باشد که در کسب درآمد از آن ها استفاده می شود و یا برای محیط کسب و کار سودمند است، نیازمند به حسابداری‌اموال می باشد.

در واقع بسیاری از فروشگاه ها، کارخانه ها، کارگاه های صنعتی، کارگاه های تولیدی، مراکز فنی، مراکز آموزشی و همچنین آزمایشگاه ها نیاز به حسابداری‌اموال دقیق و کاربردی دارند تا در نهایت بتوانند عملکرد خود را در این زمینه بالاتر ببرند. پس در صورتی که شما هم یکی از این مراکز هستید و اموال و دارایی های ثابت شما از اهمیت خاصی برخوردار می باشد، در کنار سایر انواع حسابداری، باید حسابداری اموال را نیز انجام دهید. به طور کلی انجام این شیوه از حسابداری در شرح وظایف یک حسابدار کل تعریف می شود و نیازی به استخدام جدید ندارید ولی استفاده از نرم افزارهای تخصصی و پرداخت هزینه های بیشتر برای این روش از حسابداری احساس می شود و در کل می تواند در مدیریت بهتر شما تاثیرگذار باشد.

پس اگر به دنبال آن هستید که مدیریت مالی دقیق تری داشته باشید و اموال و تجهیزات مورد استفاده شما در کنار املاک مورد استفاده برای کسب و کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد، حسابداری‌اموال از نیازهای به روز شما به شمار می رود.

بخش های حسابداری اموال که یک حسابدار باید بداند

حسابداری اموال به عنوان زیر مجموعه حسابداری به شمار می رود و خود از چند بخش حسابداری اموال تملیکی، حسابداری اموال و دارایی، حسابداری امانی، حسابداری‌اموال اهدایی، حسابداری اموال ماشین آلات و تجهیزات و غیره تشکیل می شود. از این روی باید یک فرد حسابدار بتواند در تمامی این شیوه های حسابداری، به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام دهد و مشکلی از بابت انجام کار نداشته باشد. در نظر داشته باشید که حسابداری اموال در انواع مختلفی انجام می شود و یک حسابدار باید بر اساس اهداف و استراتژی حسابداری که از سوی شرکت ابلاغ می شود نسبت به انجام این شیوه حسابداری اقدام نماید.

در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید می توانید با کارشناسان فعال در این حوزه در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید. در صورتی که حسابداری‌اموال برای شما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، باید حتما با افرادی همکاری داشته باشید که در این حوزه تخصص کافی و لازم را داشته باشند. همچنین شرکت ها باید از نرم افزارهای حرفه ای در این بخش استفاده داشته باشند. در ادامه برخی از مهم ترین نرم افزار های حسابداری اموال را برای شما بیان خواهیم کرد و اطلاعاتی را در این خصوص با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

چطور می توانیم حسابداری اموال را بدون مشکل انجام دهیم؟

برای بسیاری از کسانی که می خواهند نسبت به حسابداری اموال اقدام کنند، دانش حسابداری دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. در واقع اگر نتوانیم این روش از حسابداری را به صورت اصولی انجام دهیم، در نهایت نمی توانیم انتظار مدیریت صحیح را داشته باشیم و از این لحاظ می توان گفت که حسابدار باید از ابزار لازم برای حسابداری اموال استفاده داشته باشد.

به این منظور نرم افزارهای حسابداری‌اموال نیز در دسترس شما می باشند. البته برخی از شرکت های طراحی نرم افزار که در زمینه تولید نرم افزارهای حرفه ای در حال فعالیت می باشند، در برخی از سری نرم افزارهای حسابداری کسب و کار، صنعتی و کارخانه ای خود بخش های مربوط به حسابداری اموال را نیز در دسترس کاربران خود قرار می دهند که استفاده از آن ها نیز می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد. البته شیوه های دیگر حسابداری اموال نیز با نرم افزارهای تخصصی که به این منظور توسعه پیدا کرده اند در دسترس شما می باشند تا بتوانید بدون مشکل از آن ها استفاده کنید.

در صورتی که برای انتخاب بهترین نرم افزار مربوط به حسابداری‌اموال به مشکل برخورد کرده اید، باید به موارد مختلفی همچون نوع کاربرد یک نرم افزار، ویژگی ها و کاربردهایی که دارد توجه داشته باشید و بر این اساس حسابداری خود را انجام دهید. همچنین باید مواردی مانند پشتیبانی و دسترسی به نرم افزار دارای اهمیت بوده و از فاکتورهای عمومی خرید یک نرم افزار حسابداری اموال به شمار می رود.

یک حسابدار اموال باید چه وظایفی را انجام دهد؟

به طور کلی می توان گفت که شرح وظایف مطرح شده برای حسابداری اموال شامل موارد زیر می شود :

 • حسابدار باید اسناد مربوط به خرید دارایی های ثابت را ثبت کند.
 • محاسبه استهلاک مربوط به دارایی های ثابت بر اساس استاندارد از وظایف حسابدار است.
 • ثبت هزینه های مربوط به استهلاک بر عهده حسابدار می باشد.
 • سند فروش تجهیزات و دارایی های ثابت باید ثبت شوند.
 • معاوضه دارایی های ثابت و تجهیزات باید ثبت شوند.

در کنار تمامی این موارد در حسابداری اموال باید اموال منقول و غیر منقول را مورد بررسی قرار دهد و نسبت به بررسی این اموال اقدام نماید. با توجه به این ویژگی ها می توانیم انتظار داشته باشیم که حسابدار باید حسابداری مربوط به اموال را با دقت بسیار زیادی انجام دهد. همچنین حسابدار اموال باید بتواند با نرم افزارهای حسابداری به خوبی کار کند و ثبت و نگهداری اطلاعات باید به روی سیستم های حسابداری با دقت بسیار بالایی انجام شود. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان متخصص در زمینه حسابداری اموال در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.
یادگیری درست حسابداری اموال دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.

حسابدار اموال باید با چه کسانی در ارتباط باشد؟

در مورد حسابداری اموال، حسابداری که این مسئولیت را می پذیرد باید به صورت مستقیم با رئیس حسابداری در ارتباط باشد. همچنین ارتباط و همکاری با حسابرس داخلی، حسابرس مستقل، حسابداری مالی و مسئول تدارکات از دیگر مواردی است که یک حسابدار اموال باید در ارتباط باشد.

در واقع دانستن این نکات و رعایت وظایف حرفه ای دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.
اما وظایف حرفه ای یک حسابدار اموال چیست؟
در جواب به این سوال باید گفت که حفظ دارایی ها و محافظت از اموال یکی از مهم ترین کارهایی است که در حسابداری مالی باید انجام شود. همچنین بازرسی های دوره ای برای اطمینان از وجود دارایی ها دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و شما باید با دقت بسیار زیادی این کار را انجام دهید. ارائه گزارشات مربوط به سوء استفاده و یا موارد مشکوک را می توان از دیگر وظایفی دانست که یک حسابدار اموال باید رعایت کند و در نهایت نیز باید گفت که حسابداری‌اموال به صورت حرفه ای و بدون مشکل از دیگر مواردی است که یک حسابدار اموال باید رعایت نماید.

در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با اساتید این حوزه در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

حسابداری اموال دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و باید با دقت بسیار زیادی انجام شود.
به طور کلی می توان گفت که این روش از حسابداری دارای کاربرد بسیار زیادی بوده و شما می توانید با دریافت اطلاعات لازم در این زمینه و به کار گیری صحیح حسابداری اموال، در کوتاه ترین زمان به بهترین نتایج دسترسی پیدا کنید.
در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

ما در این مقاله با شما در خصوص حسابداری اموال صحبت کردیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. حسابداری اموال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و افرادی که علاقمند به رشته حسابداری هستند حتما باید دوره های مربوطه را پشت سر بگذراند. همچنین برای این که حسابداری اموال با بهترین کیفیت انجام شود، شرکت ها و مراکزی که نیاز به این شیوه از حسابداری دارند، باید از افراد حرفه ای در این خصوص استفاده داشته باشند.
همچنین استفاده از نرم افزارها می تواند حسابداری اموال را بسیار ساده تر کند.

به پایان مقاله حسابداری اموال رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

2 دیدگاه برای “همه آن چیزی که باید در مورد حسابداری اموال بدانید

ممنون کامل بود توضیحات

آذر 19, 1399 در 9:49 ب.ظ

  مریم چوپانی

  ارسال پاسخ

  ممنون از توجهتون

  آذر 20, 1399 در 1:04 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.