تفاوت دفترداری و حسابداری

تعریف دفترداری

تفاوت دفترداری و حسابداری

تفاوت دفترداری و حسابداری

بسیاری از اصطلاحات دفترداری و حسابداری را به صورت متقابل استفاده می کنند، اما واقعیت این است که اصطلاح اولی اولین قدم برای دومی است، یعنی دفترداری پله سنگی برای حسابداری است. تا آنجا که دامنه این دو فرایند مربوط است، حسابداری بسیار گسترده تر و تحلیلی تر از دفترداری است. دفترداری فقط بخشی از حسابداری است که پایه ای برای حسابداری ایجاد می کند. دفترداری به ضبط معاملات تأکید می کند بنابراین کار دفترداری ماهیت دفتری دارد. از طرف دیگر، همه حسابداری درمورد خلاصه کردن معاملات ثبت شده است، که نیاز به دانش بالایی از دانش موضوعی، تخصص، مهارت های تحلیلی، درک مفهومی و غیره دارد. به مقاله نگاهی بیندازید، که تفاوت دفترداری و حسابداری را به صورت جداول توضیح می دهد.

تفاوت دفترداری و حسابداری

چارت مقایسه

حسابداریدفتر داریمبانی مقایسه
حسابداری ثبت و گزارش منظم از امور مالی یک سازمان برای یک دوره خاص است.دفترداری فعالیتی برای ثبت معاملات مالی شرکت به شیوه ای منظم است.معنی
این زبان، زبان تجارت است.این زیر مجموعه حسابداری است.این چیست؟
تصمیمات را می توان براساس سوابق حسابداری اتخاذ کرد.بر اساس سوابق حسابداری، تصمیم گیری نمی شودتصمیم سازی
بخشی از فرآیند حسابداریدر فرآیند حسابداری انجام نمی شودتهیه صورت های مالی
ترازنامه، حساب سود و زیان و بیانیه جریان نقدیژورنال و لجرابزارها
حسابداری مالی، حسابداری هزینه، حسابداری مدیریت، حسابداری منابع انسانی، حسابداری با مسئولیت اجتماعی.تک سیستم ورود به حسابداری و سیستم ورودی مضاعف حسابداریروش ها / زیر زمینه ها
حسابداری وضعیت مالی واحد را به وضوح نشان می دهد.حسابداری نشان دهنده موقعیت مالی یک سازمان نیست.تعیین موقعیت مالی

تعریف دفترداری

روند ثبت کامل و منظم سوابق معاملات پولی یک سازمان توسط دفتردار به عنوان دفترداری شناخته می شود. این فعالیت نگه داشتن مستندات کامل برای هر معامله مالی در واحد تجاری است تا پایه ای برای فرآیند دفترداری باشد. هدف از تهیه دفترداری، افشای تصویر صحیح از درآمد و هزینه ها در پایان دوره حسابداری است. وظیفه دفترداری توسط دفتردار انجام می گیرد، که وظیفه ثبت معاملات روزانه تجارت مانند: ورود و خروج پول نقد، کالاهای فروخته شده یا خریداری شده با اعتبار، هزینه های تحمیل شده و غیره را به صورت منظم انجام می دهد. دفتردار این تراکنش ها را در کتاب های روز به شکل خرید ثبت می کند مانند خرید، فروش، بازده خرید، بازده فروش، کتاب نقدی، ژورنال و غیره را ضبط کرده و پس از آماده شدن ترازنامه، آنها را در دفترچه مربوطه قرار می دهد. دو روش دفترداری وجود دارد:

 • سیستم ورودی واحد دفترداری
 • سیستم ورود دوگانه دفترداری

بعضی از کارهایی که دفتردار ها انجام می دهند

اما دقیقاً بعضی از کارهایی که دفتردار ها انجام می دهند چیست؟ در اینجا شش کار مشترک دفترداری آورده شده است:

 1. ثبت درآمد از خدمات و همچنین هزینه هایی از قبیل اجاره، خدمات شهری و لوازم اداری
 2. مدیریت حقوق و دستمزد، اگرچه این یک عملکرد اصلی دفترداری نیست
 3. ایجاد فاکتور و پرداخت برای شما – این بستگی به ترتیب خاص شما با آنها دارد.
 4. مقایسه موازنه موجود در کتاب های خود در برابر معاملات بانکی برای دیدن اینکه آیا آنها مطابقت دارند. در غیر این صورت، آنها تنظیماتی را انجام می دهند و بیانیه های اصلاحات بانکی را برای ثبت این اختلافات ایجاد می کنند.
 5. پیگیری حساب های قابل پرداخت (پولی که شما مدیون هستید) و حساب های دریافتنی (پولی که به شما بدهکار است). صاحبان حساب کتابچه ها را در کلیه فاکتورها و موعد مقرر نگه می دارند و پیگیر پرداخت کنندگان دیرهنگام هستند. آنها همچنین اطمینان می دهند که حساب های خود را به موقع پرداخت می کنید و دو برابر نمی پردازید. به محض انجام پرداخت، آنها مبلغ را به عنوان هزینه تجارت در دفترخانه ثبت می كنند.
 6. حفظ دفترچه عمومی، که اصلی ترین سند حسابداری است که کلیه معاملات مالی شما را ذخیره می کند. دفترچه راهنما به طور معمول از روش حسابداری مضاعف استفاده می کند، به این معنی که برای هر بدهی در یک حساب، اعتبار دیگری مربوط به آن وجود دارد. دفتردار شما:
 • اعتبار و بدهی های مربوطه را قبل از انتقال آن به دفترچه عمومی به ژورنال خود ارسال می کند.
 • از این مانده بدهی ها و اعتبارات اطمینان حاصل می کند.
 • تمام درآمد و هزینه ها را از این طریق ثبت می کند.
تعریف دفترداری

تعریف حسابداری

حسابداری به سادگی یک زبان تجاری است که اطلاعاتی در مورد وضعیت مالی سازمان ارائه می دهد. این روال کاملی است که از ثبت معاملات آغاز می شود و به گزارش صورت های مالی در پایان سال مالی خاتمه می یابد.

در حسابداری معاملات پولی یک سازمان شناسایی و به صورت سیستماتیک ثبت می شود، سپس آنها گروه بندی می شوند، یعنی معاملات با ماهیت مشابه در یک گروه مشترک طبقه بندی می شوند و سپس به روشی خلاصه می شود که می تواند به صورت های مالی برای کاربران ارائه شود. پس از این تجزیه و تحلیل دقیق صورت های مالی انجام می شود که به تفسیر نتیجه گیری و در نهایت ارسال نتایج صورت های مالی به اشخاص ذینفع کمک می کند.

هدف از حسابداری ارائه دیدگاه واقعی و منصفانه در مورد صورت های مالی به کاربران خود یعنی سرمایه گذاران، کارمندان، طلبکاران، تأمین کنندگان، مدیران، دولت و عموم مردم به گونه ای است که یک سال مالی خاص برای آنها به راحتی قابل درک باشد. بیانیه مالی با کمک کشورهای حسابرسی در مورد ثروت، سود و موقعیت مالی این نهاد تهیه شده. شعب حسابداری عبارتند از:

 • حسابداری مالی
 • حسابداری هزینه
 • حسابداری مدیریت
 • حسابداری منابع انسانی
 • حسابداری مسئولیت اجتماعی
تفاوت دفترداری و حسابداری

چهار وظیفه حسابدار

در اینجا چهار وظیفه وجود دارد که یک حسابدار باید انجام بدهد:

 1. تهیه صورت های مالی برای کمک به شما در دیدن تصویر بزرگتر و ارزیابی سلامت مالی شغل خود، از جمله:
  ترازنامه: تصویری از وضعیت مالی شما در یک مقطع زمانی، که از طریق این فرمول محاسبه می شود: دارایی = حقوق صاحبان سهام – بدهی
  صورت های درآمدی: ضبط کلیه درآمد و هزینه های شما در طی یک دوره زمانی
  بیانیه جریان نقدی: سابقه ثبت پول در داخل و خارج از مشاغل شما برای مدت زمانی
 2. تجزیه و تحلیل ژورنال ها و مدخل دفترچه، و انجام تنظیمات، به عنوان مثال، حسابداران هزینه های تحمیل شده ای را که هنوز ثبت نشده اند، شناسایی می کنند.
 3. ارائه مشاوره مالیاتی و تکمیل و تشکیل اظهارنامه مالیاتی
  4- ارائه مشاوره مالی و کمک به درک عواقب تصمیمات مالی خود

تفاوت های کلیدی بین اساسی بین دفترداری و حسابداری
تا آنجا که به تفاوت بین دفترداری و حسابداری مربوط می شود نکات ذکر شده در زیر به آن ها توجه کرده است:

 1. دفترداری ثبت سوابق مناسب از معاملات مالی یک نهاد است. حسابداری ضبط، اندازه گیری، گروه بندی، جمع بندی، ارزیابی و گزارش معاملات از واحد تجاری است که از نظر پولی است.
 2. وظیفه دفترداری توسط یک دفتردار انجام می شود در حالی که حسابدار وظیفه حسابداری را انجام می دهد.
 3. صورت های مالی بخشی از فرآیند حسابداری را تشکیل می دهد اما نه فرایند دفترداری.
  4- سوابق حسابداری بعنوان مبنایی برای تصمیم گیری مدیریت بر خلاف سوابق دفترداری گرفته می شود که تصمیم گیری در آن دشوار است.
  5- دفترداری اولین قدم برای حسابداری است.
 4. دفترداری موقعیت مالی صحیح را برای حسابداری هدف فاش نمی کند و به کاربران در نشان دادن دیدگاه صحیح و منصفانه درباره وضعیت مالی و سودآوری یک سازمان کمک می کند.
  اعتبار(جدول)
  دفتر داری: به 2 تا 4 سال تجربه و مدرک کاردانی نیاز دارد. مجوز های اضافی را کسب نمی کنند
  حسابداری: نیاز به مدرک لیسانس (حسابداری یا مدرک مالی قابل استفاده) برای گواهینامه های اضافی دارد. به عنوان مثال، حسابداران می توانند با قبولی در آزمون حسابدار رسمی یکنواخت و با داشتن تجربه حرفه ای، حسابدار رسمی معتبر (cpa) شوند.
دفترداری و حسابداری

تغییر دیدگاه های دفترداری و حسابداری

دفترداری و حسابداری از مدت زمان بسیار طولانی وجود داشته و هر دو تغییرات چشمگیری در نحوه انجام عملیات ها مشاهده کرده اند. این روند در آینده نیز با روندی مشابه ادامه خواهد یافت. برخی از روندهای آینده در زمینه دفترداری و حسابداری شامل موارد زیر است :
• ادغام عملکردهای دفترداری و حسابداری
خط بین دفترداری و حسابداری کم کم کمرنگ تر می شود. جالب است بدانید که با ظهور نرم افزار حسابداری و دفترداری، برخی از قسمت های حسابداری به آرامی در فرآیند دفترداری جذب می شوند. در عین حال، نرم افزار دفترداری اکنون قادر به تولید صورت های مالی است که در گذشته بخشی از فرآیند حسابداری بود.
• دفترداری به آرامی منسوخ شود
در حالی که بیشتر مشاغل برای نگهداری دفترها هنوز به یک دفتردار احتیاج دارند، دفترداری خیلی بیشتر از ورود اطلاعات، متعادل کردن حساب های بانکی و اصلاحات صورت های بانکی بسیار بیشتر خواهد شد. این عملکردها در سال های آینده کم کم کاهش می یابد و حتی ممکن است منسوخ شود، زیرا بیشتر وظایف توسط نرم افزار حسابداری انجام می شود.
• گسترش خدمات
فن آوری های جدید، دفترداران و حسابداران را ترغیب کرده اند که زمینه پیشرفت های فناوری گشوده و گزینه های نرم افزاری نوظهور را کشف کنند. این فرصتی برای دفترداران است که از طریق این تغییر با پشتیبانی از مشتریان خود، خدمات ارائه شده با ارزش افزوده مانند پردازش حقوق و دستمزد، اصلاح کارت اعتباری و غیره را با کمک جدیدترین نرم افزار ارائه دهند.
• ظهور تلفن های هوشمند
بیشتر و بیشتر مشاغل در حال تغییر عملکرد خود به صورت آنلاین هستند، به خصوص که تلفن های هوشمند و موبایل به طور فزاینده ای بصری و به راحتی در دسترس هستند. صاحبان مشاغل می خواهند از دستگاه های مختلف به داده های مختلف از هر نقطه دنیا دسترسی داشته باشند، و متخصصان دفترداری و حسابداری اطمینان می دهند که گزارش های درست تولید شده برای دسترسی موقت مشتریان به طور آنلاین در دسترس است.
• خدمات کارآمد تر
مشاوره و نظرخواهی شرکت ها با توجه به پیشرفت ابزارهای تحلیلی، انجام خدمات حسابداری و تهیه مالیات، کارایی و به مراتب ارزان تر از این فناوری ها و خدمات جدید بهره مند می شوند.

تغییر دیدگاههای دفترداری و حسابداری

نتیجه

دفترداری به عنوان یک سکو برای روش حسابداری کار می کند، زیرا دفترداری مرحله ابتدایی یا شروع حسابداری است.از این رو، دفترداری بخشی جدا نشدنی از حسابداری است. دفترداری به عنوان پایه ای برای حسابداری عمل می کند و بنابراین اگر سوابق دفترداری به درستی انجام شود، فرض بر این است که حسابداری نیز کامل و برعکس خواهد بود. وظیفه دفترداری یک امر دفتری است. بنابراین، دانش کمی در مورد تجارت کافی است در حالی که وظیفه حسابداری تحلیلی است، بنابراین دانش کاملی در این زمینه لازم است.

نتیجه تفاوت حسابداری و دفترداری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.