بیمه مسئولیت و هرآنچه که لازم است بدانید؟!

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت و هرآنچه که لازم است بدانید؟!

بیمه مسئولیت، مسئولیت فرد بیمه‌گزار در مقابل خسارات جانی و مالی وارده به اشخاص ثالث را تحت پوشش قرار می‌دهد.
بیمه مسئولیت در واقع بخشی از سیستم بیمه‌های عمومی است که در تنظیم روابط اجتماعی افراد جامعه، شناخت افراد از حقوق و مسئولیت‌های یکدیگر و تأمین امنیت حرفه‌ای مشاغل و فعالیت‌ها تاثیرگذار می‌باشد.
این بیمه برای دقیقا برای حالتی که میگوییم “حادثه خبر نمی‌کند” کاربرد دارد و مانند مسئولیت‌های بیشماری که ما در مقابل افراد جامعه داریم بسیار فراوان می‌باشد و شامل تمامی آن‎‌ها می‌شود اما شرکت‌های بیمه با توجه به استقبال افراد تعداد محدودی از این بیمه‌ها را در اختیار درخواست کنندگان آن قرار می‌دهد.

تاریخچه بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت نسبت به دیگر بیمه‌ای موجود در شرکت‌های بیمه جدیدتر می‌باشد اما اگر به مفهوم آن توجه کنیم متوجه خواهیم شد که از دوران قدیم بین افراد رایج بوده اما تحت عنوان بیمه‌مسئولیت کاربرد نداشته است. در گذشته‌های دور هم افراد نسبت به یکدیگر مسئول بوده، در قبال کارهایی که انجام میدادند مسئولیت داشتند و درصورت ایجاد هرگونه ضرر مالی یا جانی برای اشیا یا افراد باید پاسخگوی آن می‌بودند.

این بیمه به سه دسته کلی تقسیم شده است.

 • بیمه مسئولیت قراردادی
 • بیمه مسئولیت متقابل
 • بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت قراردادی

این بیمه مانند یک توافق قراردادی بین طرفین بیمه می‌باشد.
در واقع پوشش این بیمه تعهد اشخاص در مقابل قرارداد ضمنی و صریحی است که فرد به دلیل کم کاری و کوتاهی به عهده می‌گیرد.

بیمه مسئولیت متقابل

این بیمه تعهدی متقابل در مقابل دیگر افراد می‌باشد.
این بیمه دارای پوشش‌های بسیار زیادی می‌باشد و با توجه به شرایط بیمه گذار متفاوت می‌باشد، به همین دلیل شرکت‌های بیمه از ارائه این نوع بیمه خودداری می‌کنند.

بیمه مسئولیت مدنی

این بیمه شامل تعهداتی است که براساس قانون بیمه گذار بر عهده دارد و اگر حادثه یا اتفاقی رخ دهد بیمه گذار باید پاسخگو باشد. این بیمه به دلیل اختلاف بسیار در مقدار ریسک مسئولیت‌های مختلف در انواع مختلف وجود دارد که هر هرکدام با توجه به مسئولیت‌های افراد در شرایط گوناگون تعریف شده آمد.

بیمه مسئولیتمدنی عمومی

این بیمه در مواردی افراد را بیمه می‌کند که به طور غیر عمد در فعالیت‌های روزانه خود به اشخاص ثالث زیان و خسارت وارد می‌کنند.

بیمه مسئولیتمدنی حرفه‌ای

این بیمه هم مانند بیمه مسئولیت‌مدنی عمومی تعهد اشخاص در مقابل اشخاص ثالث را شامل می‌شود اما پوشش این بیمه در رابطه با مشاغل است. این بیمه دارای انواع گوناگونی مثل بیمه مسئولیت مهندسی، بیمه مسئولیت پزشکان، بیمه مسئولیت کارفرما در مقابل پرسنل و… می‌باشد.

بیمه مسئولیتمدنی تولیدکنندگان کالا

این بیمه در واقع تعهدات تولیدکننده در برابر مصرف کننده را نشان می‌دهد.
با داشتن این بیمه اگر برای مصرف محصول برای فرد خریدار یا مصرف‌کننده ضرر و زیانی ایجاد کند تولیدکننده ملزم به جبران خسارت‌های وارده به اشخاص می‌باشد.
این بیمه برای فروشندگان و توزیع کنندگان صادر می‌شود.

بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان

این بیمه پزشکان و پیراپزشکان را در مقابل بیماران بیمه می‌کند.
با داشتن این بیمه‌نامه اگر هرگونه خطا و اشتباهی توسط پزشکان در آزمایشات،عمل‌های جراحی و… صورت بگیرد بیمه مسئولیت پاسخگویی به عهده شرکت بیمه‌گر خواهد بود.
این پوشش حتی در حالتی است که درمان با رضایت کامل بیمار یا ولی قانونی او صورت بگیرد.

غرامت فوت در بیمه مسئولیت پزشکان

اگر فرد بیمار به علت خطای پزشکی فوت نماید، وراث قانونی او می‌توانند نسبت به پرداخت خسارت به آن‌ها اقدام کنند. مبلغ این خسارت برابر با دیه در ماه‌های عادی و حرام است.

غرامت نقص عضو در بیمه مسئولیت پزشکان

اگر به دلیل خطای پزشک بیمار دچار نقص عضو شود، بیمه ملزم به پرداخت خسارت وارده می‌باشد.‌
مبلغ این خسارت توسط فرد بیمه‌گذاران یعنی پزشک تعیین می‌شود و پس از مشخص شدن این مقدار بیمه ملزم به پرداخت هزینه تعیین شده می‌باشد.

مواردی که تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان نیستند.

 • انجام فعالیت‌های خارج از ضوابط پزشکی یا خلاف مقررات تعیین شده
 • انجام فعالیت‌های خارج از تعهد کاری و صنفی
 • استفاده از مواردی که موجب اختلال هنگام انجام وظیفه می‌شود.
 • استفاده از مشروبات الکلی،داروی خواب آور و ..
 • آسیب‌هایی که منشأ آن‌ها تشعشعات یونیزه کننده یا رادیو اکتیو و انرژی هسته‌ای باشد.
 • خسارت‌های ناشی از عدم النفع

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان

این بیمه مسئولیت‌های کارفرمایان را در مقابل پرسنل و کارمندان خود نشان می‌دهد، با داشتن این بیمه در صورت به وجود آمدن هرگونه آسیب مالی یا جانی به افراد بیمه مسئول خسارات وارد شده به افراد می‌باشد.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین در ساختمان‌ها

این بیمه می‌تواند با توجه به درخواست مهندس طراح ساختمان برای اموری مثل آسیب بدنی تا میزان دیه قانونی برای هر فرد مشخص شود. با داشتن این بیمه مسئولیت مهندس طراح نسبت به مالکین ساختمان‌ها، افراد ثالث که شامل همسایگان، عابرین و… تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت و درصورت بروز خسارت بیمه مسولیت پرداخت آن را خواهد داشت.

بیمه مسئولیت مجموعه‌های ورزشی

مجموعه‌های ورزشی برای پرداخت خسارت در مقابل حوادث پیش‌بینی نشده بیمه مسئولیت مجموعه‌های ورزشی را تهیه نمایند. ممکن است افراد هنگام استفاده از استخر، سالن‌های ورزشی، تمرینات و… دچار صدمات جسمانی، نقص عضو یا حتی فوت شوند، که در این حالت مجموعه مسئول جبران خسارت‌های وارده می‌باشد.

بیمه مسئولیت حیوانات خانگی

این ‌بیمه‌ هزینه‌ها و خسارت‌های ناشی از نگهداری حیوانات خانگی از جمله پرداخت هزینه‌های حوادث در اثر حمل و نقل، بیماری، سرقت، زایمان و سخت‌ زایی، هزینه‌های جراحی و بیمارستانی حیوانات خانگی را تحت پوشش قرار‌ می‌دهد. با داشتن شناسنامه و میکروچیپ می‌توانید برای حیوانات خانگی خود این بیمه نامه را خریداری نمایید.

بیمه مسئولیت حرفه‌ای پارکینگ

صاحبان پارکینگ‌های عمومی و خصوصی بهتر است که این بیمه نامه را برای پارکینگ خود تهیه کنند.
این بیمه نامه خسارت‌های وارده به خودروهای موجود در پارکینگ را در صورت بروز حوادث پوشش می‌دهد.

قیمت بیمه مسئولیت

در این نوع بیمه‌نامه‌ها تعداد دفعات زبان‌های اصلی ذکر شده و مبلغ حق بیمه طبق آن‌ها محاسبه می‌شود.
اما با توجه به پوشش‌های بیمه حق بیمه دریافتی متفاوت است و هرچقدر پوشش‌های بیمه بیشتر باشد مقدار حق بیمه دریافتی بیشتر خواهد بود.

انواع دیگر بیمه‌های مسئولیت کدام است؟

بجز مواردی که گفته شد انواع دیگر بیمه مسئولیت نیز وجود دارد که ممکن است کمتر به آنان اشاره شود اما پس از معرفی آن‌ها متوجه خواهید شد که بیمه‌های مهمی هستند.

 • بیمهمسئولیت تولیدکنندگان کالا
  این بیمه برای پوشش مسئولیت‌ تولیدکنندگان در قبال خسارت‌های جانی یا مالی وارد شده به مصرف‌کنندگان کالاهای تولیدی و همچنین اشخاص ثالث دخیل در روند تولید می‌باشد.
 • بیمه‌مسئولیت کارفرما در مقابل کارکنان
  این نوع از بیمه مسئولیت در واقع تضمین مسئولیت کارفرما در مقابل کارمندان و کارکنان و همچنین خسارت‌های جانی وارد شده به آنان هنگام انجام وظیفه در محل کار می‌باشد.
 • بیمهمسئولیت قراردادی
  این بیمه نامه مسئولیت با هدف جبران خسارت‌های مالی و جانی وارد شده به یک طرف قرارداد در نتیجه تخلفاتی که ممکن است طرف دیگر قرارداد انجام دهد تشکیل شده است و خسارت‌های ناشی از چنین فعالیت‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در مورد بیمه مسئولیت، به نکات زیر توجه داشته باشید!

 • اگر حادثه ای رخ دهد بیمه گذار وظیفه دارد تا حداکثر ۵ روز این موضوع را به بیمه‌گر اطلاع دهد.
 • اگر بیمه‌گذار محکوم به پرداخت دیه شود، بیشترین تعهد شرکت بیمه برابر با ارزان‌ترین دیه برای هر یک از آسیب‌دیدگان است.
 • اگر میزان ریسک در بیمه نامه‌ها تغییرکند، بیمه گذار باید به صورت کتبی تغییرات را به بیمه‌گر اعلام نماید.
 • اگر حادثه‌ای رخ دهد و میزان تعهد و مسئولیت بیمه‌گذار برای بیمه‌گر مشخص نباشد، بیمه‌گر می‌تواند پیش از صادر شدن رأی دادگاه خسارت وارده را پرداخت کند.
 • مانند تمام بیمه نامه‌ها تا زمانی که حق بیمه پرداخت شود فرد تحت پوشش بیمه قرار دارد، یعنی اگر فرد حق بیمه خود را پرداخت نکند بیمه‌گر می‌تواند قرارداد را فسخ کند یا به حالت تعلیق درآورد.

به پایان مقاله بیمهمسئولیت رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز بیمه و صنعت بیمه با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.