بیمه باربری ضمانت حمل و نقل کالای شماست.

بیمه باربری

بیمه باربری ضمانت حمل و نقل کالای شماست.

بیمه باربری مسئول جبران خسارت‌های واردشده به کالاها در اثر وقوع خسارات مختلف می‌باشد، درواقع اگر در جریان حمل یک کالا بر اثر وقوع اتفاقاتی به کالاهای در حال حمل خسارتی وارد شود، این زیان وارد شده توسط شرکت بیمه جبران خواهد شد.
شواهد و تحقیقات نشان‌دهنده این هستند که بیمه باربری و حمل و نقل دریایی از قدیمی‌ترین انواع بیمه یوده و در اثر گذشت زمان سیر تکاملی خود را طی کرده و به‌گونه‌ای که اکنون هستند درآمده‌اند.

در این محتوا تلاش بر این است که بیمه باربری را به عنوان قدیمی‌ترین بیمه موجود بین افراد مورد بررسی قرار دهیم. بدین ترتیب در ابتدا به تعریف بیمه و بیمه باربری و همچنین اصطلاحات رایج در زمینه بیمه خواهیم پرداخت تا حتی اگر هیچ پیش‌زمینه‌ای در زمینه بیمه ندارید، درک مفاهیم مربوط به این مبحث برای شما آسان‌تر شود.

بیمه چیست؟

در ‌‌دنیای امروز بیمه جزء اولین و مهم‌ترین نیاز‌های تمامی افراد حقیقی و حقوقی است.
متأسفانه هنوز هم افرادی وجود دارند که آنطور که باید به اهمیت بیمه در زندگی توجه نمی‌کنند و خود و عزیزانشان را تحت پوشش بیمه قرار نمی‌دهند.
زندگی همه ما ممکن است به دلیل مشکلات پیش بینی نشده‌ای مثل زلزله، سیل، بیماری‌های سخت، تصادف و…کاملا تحت تأثیر قرار بگیرد و هزینه‌هایی را به وجود بیاورد که برای تأمین آن‌ها به کمک دیگران نیاز داشته باشیم. در چنین شرایطی داشتن بیمه کمک بسیار بزرگی به ما خواهد کرد و افراد بدون نیاز به کمک گرفتن از کسی و از بین رفتن عزت نفس خود، تا حدود زیادی قادر به حی مشکلات خود خواهند بود.

بیمه باربری و حمل و نقل کالا چیست؟

بیمه باربری و حمل و نقل بیمه‌ای است که به وسیله آن بیمه‌گر در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار متعهد می‌شود اگر در جریان حمل موضوع بیمه از محلی به محل دیگر، خطرهای ذکرشده در بیمه نامه برای کالا پیش بیاید، خسارت‌های وارده را جبران کند.

* البته قابل ذکر است که ممکن است در شرایطی علاوه بر خسارت وارد شده به کالای مورد بیمه، خسارات وارده به اشخاص ثالث را هم جبران نماید.

اصطلاحات عمومی رایج در بیمه

در ادامه اصطلاحات رایجی که در بیمه مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین معانی هر یک از آنان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیمه‌گر

شرکت بیمه‌ای که بیمه مورد نظر از آن تهیه می‌شود و مشخصات آن هم در بیمه نامه ذکر می‌شود.
بیمه‌گر در مقابل پرداخت حق بیمه متعهد می‌شود که خسارات احتمالی را برای فرد تهیه‌کننده بیمه جبران نماید.

بیمه‌گذار

اشخاص حقیقی یا حقوقی که اقدام به تهیه بیمه نامه کرده، آن را خریداری می‌کنند و همچنین متعهد به پرداخت حق بیمه به شرکت بیمه می‌شوند بیمه‌گذار نام دارند.

ذی‌نفع

طبق قانون شخصی که بنابه درخواست بیمه‌گذار نام او در بیمه نامه ذکر می‌شود و تمام یا بخشی از خسارت به او پرداخت می‌شود ذی‌نفع نام دارد.

حق بیمه

طبق ماده 6 قانون تامین اجتماعی، حق بیمه عبارت از وجوهی است که به حکم این قانون و برای استفاده از مزایای موضوع بیمه به سازمان مربوطه پرداخت می‌گردد. حق بیمه با توجه به دو عامل احتمال وقوع حادثه و وارد شدن خسارت در آینده و اینکه آیا احتمال وقوع حادثه برای فرد تحت پوشش بیمه بیشتر از میانگین است یا کم‌تر تعیین می‌شود.
هزینه‌ای که هنگام بروز خسارت توسط شرکت بیمه به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود از جمع‌شدن حق‌بیمه‌های پرداختی به شرکت بیمه مربوطه می‌باشد.

موضوع بیمه

موضوع بیمه اموال ذکر شده در بیمه نامه را شامل می‌شود.

فرانشیز

قسمتی از خسارت است که به عهده بیمه‌گذار بوده و میزان آن هم در بیمه نامه مشخص شده است.

شرایط و پوشش بیمه باربری شامل چیست؟

در بیمه باربری و حمل و نقل دو دسته از خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش قرار می‌گیرند. خطرات اصلی شامل آتش‌سوزی و حادثه وسیله نقلیه است مانند واژگونی، تصادف و همچنین سقوط وسایل نقلیه.

خطرات اضافی پوشش‌هایی هستند که به خواسته و انتخاب بیمه‌گذار در بیمه نامه اضافه می‌شود و از جمله آنان می‌توان به بارگیری و تخلیه، سرقت کل محموله و یا وسیله نقلیه، آب دیدگی و همچنین سقوط کالای مورد نظر از روی وسیله نقلیه اشاره کرد.

انواع بیمه با توجه به محدوده جغرافیایی

بیمه باربری و حمل و نقل وارداتی

این بیمه مخصوص کالاهایی است که به وسیله اشخاص حقیقی و حقوقی از کشورهای خارجی خریداری می‌شود و به صورت خریدهای براتی، بدون انتقال ارز یا از طریق اعتبارات استادی انجام می‌شود.
* باتوجه به قوانین موجود تهیه این بیمه برای واردکنندگان کالا اجباری است.

بیمه باربری و حمل و نقل صادراتی

این بیمه برای کالاهایی است که از کشور ایران به دیگر کشورهای خارجی ارسال می‌شوند و باتوجه به شرایط فروش خود نیازمند بیمه نامه صادراتی هستند. به وسیله این بیمه شرکت‌های بیمه کالاهایی که از ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شوند را تا کشور مقصد تحت پوشش قرار می‌دهند.

بیمه باربری و حمل و نقل ترانزیت

این بیمه نامه مربوط به کالاهایی است که مبدا و مقصد حمل و نقل آن ایران نیست اما ممکن است ایران در مسیر حمل و نقل آن قرار داشته باشد. به چنین بیمه‌ای بیمه نامه‌های ترانزیت هم گفته می‌شود و شرایط و نرخ بیمه صادراتی برای این بیمه نیز صدق می‌کند.

بیمه باربری و حمل و نقل داخلی

تمامی تولیدات و محموله‌هایی که به وسیله تولیدکنندگان و تجار در محدوده جغرافیایی کشور ایران مورد جابه‌جایی قرار می‌گیرند تحت پوشش این بیمه قرار دارند.

انواع بیمه باربری بر اساس نوع پوشش به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

بیمه نامه برای ازبین رفتن تمام کالا

این بیمه عملا منسوخ شده است و دارای کاربردی نیست و اکنون به بیمه تشریفاتی یا بیمه گمرکی معروف است.
طبق شرایط این بیمه بیمه‌گر وقتی اقدام به جبران خسارت‌های بیمه‌گذار می‌کند که تمامی کالای او در حمل و نقل به علت یکی از خطرات دریایی از بین رفته و اگر بخش عمده کالا از بین رفته باشد یا اندکی از آن باقی بماند، بیمه‌گر تعهدی در جبران خسارت کالا نخواهد داشت.

 • شرایط C
 1. آتش سوزی یا انفجار
 2. به گل نشستن، برخورد با کف دریا، غرق شدن یا واژگون شدن کشتی یا شناوری که کالا را حمل می‌کند.
 3. واژگون شدن یا خارج شدن وسیله حمل و نقل زمینی از راه
 4. تصادف یا برخورد کشتی یا هر وسیله حمل دیگر با هر جسم خارجی به غیر از آب
 5. تخلیه کالا در بندر اضطراری
 6. از دست دادن کالا در جریان زیان همگانی
 7. به دریا انداختن کالا برای سبک کردن بار
 8. خسارت همگانی
 9. مسئولیت مشترک در تصادفی که پیش می‌آید.
 • شرایط B

علاوه بر تمامی خطرات ذکر شده در شرایط C  مشمول جبران خسارات زیر نیز می‌شود.

 1. زلزله، آتشفشان، صاعقه
 2. به دریا افتادن کالا از عرشه کشتی
 3. ورود آب دریا، رودخانه یا…به کشتی و محفظه کالا، کانتینر یا محل انبار
 4. از بین رفتن تمام یک بسته درکشتی یا از بین رفتن تمام یک بسته به علت افتادن در هنگام بارگیری یا تخلیه کشتی

* طبق قوانین علاوه بر خطرات ذکر شده در شرایط B خسارات ناشی از عدم تحویل یک بسته کامل کالا، دزدی، قلاب زدگی، آبدیدگی، روغن زدگی، شکست، ریزش و خسارت ناشی از کالاهای دیگر هم تحت پوشش بیمه باربری می‌باشد.

نتیجه گیری

در این محتوا بیمه بیمه باربری را مورد بررسی قرار دادیم و علاوه بر آشنایی با مفهوم بیمه باربری با انوع اصطلاحات رایج در بیمه، شرایط و پوشش بیمه باربری، تقسیم بندی جغرافیایی بیمه باربری و همچنین پوشش هر کدام از بیمه‌های باربری نیز آشنا شدیم.
امیدواریم این مطالب برای شما کاربردی و مفید واقع شود، همچنین شما عزیزان می‌توانید هرگونه سوال، ابهام و نظرات خود را از طریق درج نظرات خود با ما در میان بگذارید.

به پایان مقاله بیمه باربری رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز بیمه و صنعت بیمه با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

One thought on “بیمه باربری ضمانت حمل و نقل کالای شماست.

عالی بود ممنون

بهمن 5, 1399 در 9:48 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.