١٠ پیامد نامطلوب بازنشستگی زودتر از موعد!

بازنشستگی

١٠ پیامد نامطلوب بازنشستگی زودتر از موعد!

طبق گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، روزبه کردونی اظهار داشت، طرح بازنشستگی پیش از موعد، در حالی مطرح شده که صندوق‌های بازنشستگی کشور به دلایل مختلفی با چالش‌های پایداری مالی مواجه هستند و این به این معنی است که نه ‌تنها درآمدها کفاف هزینه‌های جاری را نمی‌دهند، بلکه آینده تأمین مالی تعهدات بلندمدت آن‌ها نیز با تهدید مواجه است.

رئیس موسسه‌ی عالی پژوهش تامین اجتماعی ١٠ پیامد نامطلوب حرکت به سمت بازنشستگی پیش از موعد را اعلام کرد.

١٠ پیامد نامطلوب بازنشستگی زودتر از موعد:

  1.  بازنشستگی‌پیش از موعد علاوه بر کاهش درآمدهای صندوق‌های بیمه‌ای، هزینه‌های آن‌ها را افزایش داده و پایداری مالی صندوق‌ها را به خطر می‌اندازند.
  2.  بازنشستگی‌پیش از موعد با اصول بیمه‌ای و روند اصلاحات صندوق‌های بازنشستگی در جهان کاملاً مغایرت دارد، تجربه کشورهای مختلف نشان از اصلاح قوانین و مقررات بازنشستگی در راستای افزایش سن بازنشستگی دارد درحالیکه طرح بازنشستگی پیش از موعد به دنبال کاهش آن است.
  3. بازنشسته شدن پیش از موعد با توجیح افزایش اشتغال جوانان پشتوانه علمی معتبری ندارد و شواهد علمی هیچ ارتباط مثبت قطعی را بین کاهش سن بازنشستگی و افزایش اشتغال جوانان نشان نمی‌دهند، حتی طبق بسیاری از مطالعات کاهش سن بازنشستگی هیچ کمکی به اشتغال جوانان نخواهد کرد.
  4. اگر جمعیت سالمندان در کشور افزایش پیدا کند، با این حجم از مستمری‌بگیران و تداوم مشکلات اقتصادی تأمین مالی آنان قطعاً با مشکلات زیادی مواجه خواهد بود، بنابراین این طرح وضعیت کنونی جامعه را تشدید خواهد کرد.
  5. بازنشسته شدن زودهنگام و خارج‌کردن افراد غیر سالمند از بازار کار رسمی، به رشد اقتصادی در شرایطی که باید برای وقوع پدیده سالمندی در کشور آمادگی داشته باشیم ضربه خواهیم زد.
  6. از آنجایی که بازنشستگی پیش از موعد منجر به گسترش بخش‌های غیررسمی می‌شود ممکن است در نتیجه‌ی عدم تمکین به قانون، افزایش هزینه‌های اداری و بازرسی را به دنبال داشته باشد.
  7. با توجه به شرایط تورمی کشور و قوانین موجود در خصوص اشتغال بازنشستگان، از یک سو مستمری‌های پرداختی کفاف زندگی مستمری‌بگیران را نخواهد داد و همچنین کسانی که توانایی انجام کار را دارند با بازنشستگی‌های زودهنگام به گسترش بخش غیررسمی اقتصاد دامن خواهند زد.
  8. بازنشستگی‌ پیش از موعد با مفهوم بازنشستگی که به معنای سالمندی و عدم‌توانایی برای انجام فعالیت می‌باشد در تضاد است.
  9. این طرح پیشنهادی امکان آسیب به بهداشت روانی افراد، به‌خصوص مردان، که عموماً با کاهش فعالیت اجتماعی در دوران بازنشستگی رخ می‌دهد را افزایش خواهد داد.
  10. طرح بازنشستگی پیش از موعد با سیاست‌های ترویج فرهنگ کار در میان مردم در تناقض است.

برای اطلاع از به روزترین اخبار مالی و اقتصادی  با ما همراه شوید.

آخرین مطالب مرتبط :

One thought on “١٠ پیامد نامطلوب بازنشستگی زودتر از موعد!

ممنون از اطلاع رسانیتون

دی 20, 1399 در 8:04 ب.ظ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.