انواع نرم افزار حسابداری موجود در ایران

انواع نرم افزار حسابداری

انواع نرم افزار حسابداری موجود در ایران

شمارانواع نرم افزار حسابداری موجود در بازار روزبه روز در حال افزایش است و انتخاب بهترین آنان امری دشوار است.
نرم افزار‌های حسابداری در انواع شرکتی و فروشگاهی موجود هستند.
سپردن امور مالی و حسابداری بنگاه تجاری به نرم افزار‌های حسابداری امر مهمی است که مدیران بنگاه‌ها باید در انتخاب آن نهایت حساسیت و دقت را به عمل آورند.
نرم افزار‌های حسابداری در واقع نرم‌افزار‌هایی هستند که به شما امکان ثبت و مدیریت اطلاعات مالی شرکت یا فروشگاه‌‌تان می‌دهد.

استفاده ازانواع نرم افزار حسابداری باعث افزایش دقت در انجام محاسبات وکاهش خطاهای انسانی، افزایش سرعت انجام محاسبات، کاهش هزینه‌ها در اثر کاهش نیروی انسانی، ارائه انواع گزارش‌های مالی و تسریع محاسبه سود و زیان در پرداخت مالیات  می‌شود. برای انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب باید سعی در انتخاب سیستمی داشته باشیم که اطلاعات را به طور کامل و جامع جمع آوری کند، نحوه کار با آن آسان باشد، قابل اطمنیان و اعتماد باشد،متناسب با نیاز‌‌های هر صنعت تعریف شده باشد و نسب به امکاناتش هزینه مناسب و معقولی داشته باشد.

در این مقاله سعی بر این است که پس از معرفی بهترین نرم افزار‌های حسابداری داخلی و جهانی در زمینه‌های مختلف، نحوه کار و موارد استفاده هر یک را مورد بررسی قرار داده و در آخر به اصول مشترک استفاده از نرم افزار‌های حسابداری نگاهی بیندازیم.

انواع نرم‌افزار‌های حسابداری به طور کلی:

امروز دیگر از ثبت اطلاعات فراوان بنگاه‌های تجاری به صورت دستی خبری نیست و تقریبا تمام کسب و کارهای کوچک و بزرگ از نرم‌افزارهای حسابداری متفاوت موجود در بازار با توجه به نیاز خود استفاده می‌کنند تا جمع‌آوری و ثبت اطلاعات مالی و همچنین تهیه گزارشات با سرعت و دقت بیشتر برای آن‌ها انجام دهد.
البته قبل از تهیه نرم‌افزار‌های حسابداری باید با انواع آن و کاربرد هریک به خوبی آشنا باشید تا بتوانید بهترین را برای کسب و کار خود انتخاب و خریداری کنید.
در ادامه دسته‌بندی کلی نرم‌افزار‌های حسابداری ذکر شده است.

در ادامه دسته‌بندی کلی نرم‌افزار‌های حسابداری ذکر شده است.
 • صفحه گسترده یا Spreadsheets
  یکی از انواع نرم افزارهای حسابداری نرم‌افزار‌های صفحه گسترده الکترونیکی می‌باشند که دارای محیط کاربری شبیه به نرم‌افزار اکسل هستند.
  نرم‌افزار حسابداری صفحه گسترده در دسته نرم‌افزار‌های ارزان قیمت قرار دارد و امکان تنظیم سیستم آنان وجود ندارد.
  در سیستم‌های صفحه گسترده احتمال خطا بسیار بالاست، ممکن است اطلاعات در آن نادرست یا در جای نادرست ثبت شوند، حتی امکان عدم ثبت آنان نیز وجود دارد.
  از این‌رو این سیستم‌ها تنها در سازمان‌هایی که دارای حجم معاملات کمی هستند کاربرد دارند.
 • نرم‌افزار تجاری یا Commercially
  نرم‌افزاری تجاری یا COTS از نرم‌افزارهایی هستند که در تمام جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای برآورده کردن نیاز کسب‌وکارها دارای چندین لایه تشخیص خطا می‌باشند، این دسته از نرم‌افزارها بر اساس نیاز هریک از کاربران قابل تنظیم هستند و گزارشات را باتوجه به نیاز آن‌ها تهیه می‌کنند. همچنین انواعی از بسته‌های نرم‌افزاری COTS وجود دارند که برای صنایع خاصی در نظر گرفته شده‌اند و دارای ویژگی‌های اضافی برای پاسخگویی به نیاز آنان می‌باشد.
 • نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمانی یا ERP
  نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمانی یا ERP دسته‌ای از نرم‌افزار‌های حسابداری هستند که اطلاعات مربوط به تمام قسمت‌های یک بنگاه تجاری را در یک پایگاه داده واحد ادغام می‌کنند.
  نرم‌افزار حسابداری ERP از نرم افزارهایی است که برای موسسات و شرکت‌های بزرگ و پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای پروسه نصب بسیار طولانی است.
 • نرم‌افزار حسابداری سفارشی یا Custom
  نرم‌افزارهای Custem برای موسسات و سازمان‌ها به صورت سفارشی طراحی می‌شوند، چنین نرم‌افزارهایی به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا نیاز به مراقبت‌های زیادی هستند.
  زمانی از چنین نرم‌افزارهایی استفاده می‌شود که نیازهای یک سازمان آنقدر خاص باشد که نتوان در قالب نرم‌افزار‌های COTS یا ERP به آنان پاسخ داد.
  انواع نرم‌افزار‌های حسابداری گفته شده تقسیم بندی آن‌ها را در مقیاس کلی معرفی می‌نماید و هرکدام از این بسته‌های نرم‌افزاری باتوجه به نوع کسب‌وکار و نیاز بنگاه‌های تجاری متفاوت هستند.

معرفی 10 نرم افزار حسابداری موجود در ایران

انواع نرم افزار حسابداری که در بازار موجود هستند و مورد تأیید و اعتماد بسیاری از افراد در کسب و کار‌های کوچک و بزرگ می‌باشد شامل موارد زیر است:

 1. نرم افزار حسابداری سپیدار
 2. نرم افزار حسابداری فرداد
 3. نرم افزار حسابداری هلو
 4. نرم افزار حسابداری محک
 5. نرم افزار حسابداری شایگان
 6. نرم افزار حسابداری قیاس
 7. نرم افزار حسابداری آرین سیستم
 8. نرم افزار حسابداری پارمیس
 9.  نرم افزار حسابداری FRESH BOOKS
 10. نرم افزار حسابداری SAGE 50 CLOUD

نرم افزار حسابداری سپیدار

نرم افزار حسابداری سپیدار یکی از بهترین قدیمی ترین و نرم افزار‌های موجود در بازار ایران است.
این نرم افزار محصول شرکت مطرح همکاران سیستم می‌باشد که برای استفاده شرکت‌های کوچک و متوسط طراحی شده است.
نرم افزار حسابداری سپیدار با توجه به نیاز شما در حوزه های بازرگانی، خدماتی، تولیدی و پيمانكاري توليد شده است.
نرم افزار حسابداری سپیدار با توجه به نوع کسب و کار شما کدینگ حسابداری مناسب را ارائه می‌کند که با انتخاب یکی از این کدینگ ها ارتباط سیستم حسابداری با سایر سیستم‌ها به راحتی به صورت خودکار برقرار می‌شود. در این سیستم امکان فعالیت در چند سال مالی بدون نیاز به بستن سال‌های مالی دیگر وجود دارد، هم چنین عملیات بستن سال مالی هم به صورت خودکار انجام می‌شود.
شما می‌توانید به راحتی و با اطمینان کامل این نرم افزار را از سایت آموزش مالی حسابداری تهیه نمایید.

شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار سپیدار مقاله زیر را مطالعه کنید:

نرم افزار حسابداری فرداد

نرم افزار حسابداري فرداد محصول شركت نرم افزاري فرداد است که این نرم افزار در کنار گروه داده پردازی آرین سیستم شکل گرفته ‌است.
این شرکت يكي ازبزرگ‌ ترین تولید کننده‌های نرم افزار‌های حسابداری برای کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌باشد.
این نرم افزار در زمینه‌های حسابداری بازرگانی، خدماتی، تولیدی و پیمانکاری به شما ارائه خدمات می‌دهد.

نرم افزار حسابداری هلو

نرم افزار حسابداری هلو نیز همچنان یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار‌های موجود برای استفاده فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و تولیدی ها می‌باشد. این نرم افزار امکاناتی شامل صدور انواع فاکتور، اعلام سررسید چک‌ها،امکان دریافت گزارش‌های متنوع و… را به استفاده کنندگان ارائه می‌دهد.
نرم افزار حسابداری هلو در نسخه‌های تک کاربرده و شبکه ارائه می‌شود.

شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار هلو مقاله های زیر را مطالعه کنید:

نرم افزار حسابداری محک

محصولات نرم افزاری محک به دو دسته عمومی و تجاری تقسیم می‌شود و مشتریان می‌توانند با توجه به زمینه کسب و کار و میزان بودجه خود برای انتخاب نرم افزار مناسب‌ اقدام کنند. دسته تجاری نرم افزار محک مناسب برای کسب و کار‌های متوسط به بالا و دسته عمومی آن برای کسب و کار‌های کوچک تر طراحی شده است.
نرم افزار حسابداری محک بیشتر در زمینه فعالیت‌های مربوط به تولید و پشتیبانی نرم افزار‌های مالی و مدیریتی فعالیت می‌کند.

شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با نرم افزار محک مقاله های زیر را مطالعه کنید:

نرم افزار حسابداری شایگان

نرم افزار حسابداری شایگان دارای نام تجاری حسابگر است، این نرم افزار در نسخه ها و امکانات متنوع، راه‌کار های متنوعی را شرکت های بازرگانی، خدماتی، تولیدی و پیمانکاری ارائه داده است و هم چنین سعی شده است در این نرم افزار آخرین استاندارد‌های دستور‌ العمل‌های مالیاتی و … لحاظ شود.
در این نرم‌افزار شما امکان پیوست فایل را دارید یعنی شما می‌توانید توضیحاتی درمورد کالاها، فاکتور‌ها و حساب‌ها داشته باشید.

نرم افزار حسابداری قیاس

نرم افزار حسابداری قیاس بیش از۲۰ سال است که مورد استفاده بنگاه‌ها در بخش صنعتی و مالی کشور قرار می‌گیرد.
این نرم افزار مانند نرم افزار‌های دیگر در بخش های بازرگانی، تولیدی، خدماتی‌ و پیمانکاری ارائه خدمات می‌کند.
هم چنین این نرم افزار در بخش حسابداری خدماتی و نرم افزار‌های مالی، خزانه داری، انبار داری و حقوق و دستمزد قادر به ارائه خدمات است. قابل توجه است نرم افزار قیاس را می‌توان به صورت شخصی و روزمره مورد استفاده قرار داد و افراد شاغل و غیر شاغل،دانشجویان، بانوان خانه‌ دار و … می‌توانند از آن استفاده کنند.

نرم افزار حسابداری آرین سیستم

نرم افزار حسابداری آرین سیستم را با توجه به نوع نیاز و کسب و کار خود می‌توانید انتخاب کنید.
اگر دارای کسب و کاری بزرگ با تعداد پرسنل بیشتر از ۱۰۰ نفر، اطلاعات و گردش مالی بسیار هستید تعداد می‌توانید از نسخه مناسب برای کسب و کار‌های متوسط وبزرگ یعنی ArianERP استفاده کنید. هم چنین اگر دارای کسب و کاری در مقیاس کوچک تر می‌باشید می‌توانید از نسخه مناسب این گونه کسب و کارها یعنی نرم افزار فردا استفاده نمایید.

نرم افزار حسابداری پارمیس

این نرم افزار را شرکت دانش بنیان فناوری اطلاعات پارمیس تولید کرده است، این شرکت حدود دو دهه است که در زمینه تولید انواع نرم افزار حسابداری افزار‌های مدیریتی، مالی فعالیت می‌کند.
شرکت پارمیس تا کنون نرم افزار‌های خود را پر چهار نسخه برای مصارف متفاوتی‌ منتشر کرده است.
پارمیس پرو برای کسب و کا‌ر‌های کوچک و متوسط، نرم افزار یکپارچه پارمیس برای کسب و کار‌های متوسط وبزرگ، ابری پارمیس ۳۶۰ برای کسب و کارها و خرده فروشی ها و هم چنین حسابداری شخصی پارمیس برای مدیرت مالی مصارف خانوادگی‌ و شخصی مناسب‌ هستند.

نرم افزار حسابداری FRESH BOOKS

این نرم افزار یکی ازانواع نرم افزار حسابداری در مقیاس جهانی می‌باشد، در سال ۲۰۱۷ اولین رتبه را در لیست بهترین نرم افزار‌های حسابداری برای کسب و کار‌های کوچک را  کسب کرد. هم چنین این نرم افزار به کاربران کمک می‌کند تا فاکتورهای تکراری و مشترک را بیابند و آن‌ها را در اختیار افراد مربوطه مثل مدیران قرار دهند.

نرم افزار حسابداری SAGE 50 CLOUD

این برنامه یک برنامه حسابداری آسان برای کسب و کار‌های کوچک و متوسط است و میزان رضایت قابل توجهی را در مصرف کنندگان آن به خود اختصاص داده است. خدماتی نظیر ردیابی هزینه‌ها، تولید گزارش‌های اساسی، صورت حساب مالیات‌ها و … را در اختیار استفاده کنندگان از این نرم افزار قرار می‌دهد.

اصول کار با انواع نرم افزار حسابداری

 • تنظیمات اولیه نرم افزار‌های حسابداری، اختصاصی کردن با درج نام شرکت وتنظیم سال مالی
 • تعریف (ایجاد) سر فصل های مالی
 • صدور اسناد حسابداری (رویداد‌های مالی)
 • تهیه گزارشات مالی مورد نیاز واحد حسابداری و مدیریت
 • تهیه پشتیبانی‌ از اطلاعات وارد شده
 • عملیات پایان دوره (صدور بهای تمام‌ شده، صدور سند سود و زیان و سند اختتامیه)

به پایان مقاله معرفی انواع نرم افزار حسابداری رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابدار‌‌ی و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.