انواع بیمه عمر

انواع بیمه عمر

انواع بیمه عمر

اغلب ما از فکر کردن به مرگ و حتی شرایط دشواری که ممکن است پس از از کار‌ افتادگی یا بازنشستگی ممکن است با آن مواجه شویم ‌بیزار هستیم و حتی با وجود مشکلات و درگیری‌های فراوانی که داریم نمی‌توانیم به این فکر کنیم که پس از مرگ ما چه اتفاقی برای عزیزانمان بدون هیچ منبع درآمدی خواهد افتاد.
بیمه عمر می‌تواند به تمام درگیری‌ها و نگرانی‌های ما در مورد آینده‌ای که از آن بی‌خبر هستیم پایان دهد.
می‌توانید با بررسی انواع بیمه عمر و مزایای هرکدام با پرداخت مبلغی در معین شده آینده خود را بیمه کنید.

بیمه عمر را می‌توانیم به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیریم.
در بیمه عمر پس از عقد قرارداد با مؤسسه مربوطه باید به صورت ماهانه یا سالانه مبلغی را پرداخت نمایید.

در این مقاله در ابتدا تعریفی از بیمه عمر ارائه شده است :
این که بیمه عمر چیست؟
چه فایده‌ای دارد و پس از آن به بررسی انواع بیمه عمر  و پوشش‌های آن پرداخته‌ایم.

بیمه عمر

این مبلغ پرداختی را به صورت یک پس انداز یا یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید که علاوه بر این‌ها با توجه به نوع بیمه انتخابی شما داری مزایای متفاوتی است، مواردی مثل بیماری‌های خاص یا نقص عضو، بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت تحت پوشش بیمه عمر می‌باشند پس می‌توان نتیجه گرفت که هدف بیمه عمر در واقع اطمینان داشتن از شرایط مالی آینده از طریق پرداخت مستمری، تأمین سرمایه، ارائه خدمات درمانی و … می‌باشد.

بیمه عمر را می‌توانید به صورت ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یک ساله پرداخت کنید.

پرداخت بیمه به صورت چند ماه یک بار بهتر است و به آن سود تشویقی هم تعلق می‌گیرد، کسی که مبلغ بیمه چند ماه خود را به صورت یکجا پرداخت می‌کند شامل این سود می‌شود. برای پرداخت مبلغ بیمه حداقل ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود و شما با توجه به توان پرداختی و برنامه ریزی زندگی خود می‌توانید در مورد مبلغ آن تصمیم گیری کنید. هر چقدر که سن شما کم تر باشد سود دهی بیشتر است، بطور مثال سود دهی بیمه برای کودکان حدود ۳٪ و برای افراد با سن بالاتر حدود ۲/۵٪ می‌باشد.

انواع بیمه عمر

 • بیمه تمام عمر
 • بیمه عمر زمانی
 • بيمه عمر مانده بدهكار انفرادی
 • بیمه عمر و بازنشستگی
 • بیمه عمر و تأمین آتیه خانواده
 • بیمه تأمین آتیه زنان خانه‌ دار
 • بیمه عمر و تأمین آتیه فرزندان

بیمه تمام عمر

در این نوع بیمه فرد تنها دارای پوشش فوت می‌باشد.
یعنی در هر سن و سالی که فوت نماید شرکت بیمه سرمایه‌ای را به ذینفعان این بیمه پرداخت خواهد کرد، هم چنين اگر فرد در انتهای قرارداد هم زنده باشد مبلغی به او تعلق نمی‌گیرد.

بیمه عمر زمانی

اگر فرد در طول داشتن بیمه نامه فوت کند سرمایه بیمه نامه به ذینفعان این بیمه پرداخت می‌شود.
اما اگر دارنده بیمه تا پایان قرارداد بیمه زنده باشد مبلغی به او تعلق نمی‌گیرد.
علت داشتن این بیمه نامه پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی است که به عنوان حق بیمه پرداخت می‌شود و هم چنین خسارتی که به دینفعان بیمه پرداخت می‌شود.

بيمه عمر مانده بدهكار انفرادی

این بیمه نامه برای زمانی است که فردی هنگام باز پرداخت وام بانک‌ها و موسسات مالی فوت کند.
در صورت داشتن این بیمه نامه پس از فوت فرد، مؤسسه بیمه پرداخت اقساط باقی مانده را به عهده می‌گیرد.

بیمه عمر و بازنشستگی

این بیمه مناسب افرادی است که می‌خواهند یک مستمری در زمان بازنشستگی داشته باشند و با پرداخت بیمه اندوخته‌ای را برای خود فراهم کنند.
بهتر است، بیمه عمر و بازنشستگی را باهم داشته باشید تا بتوانید از پوشش‌های بیمه عمر و سرمایه‌گذاری آن استفاده‌کنید.

بیمه عمر و تأمین آتیه خانواده

این بیمه یکی از طرح‌هایی است که هر فردی می‌تواند این بیمه را بر اساس شرایط بیمه عمر داشته باشد، با داشتن این بیمه حتی اگر مدت بیمه‌ نامه به پایان برسد اندوخته نهایی بیمه در اختیار بیمه گذار قرار داده می‌شود.

بیمه تأمین آتیه زنان خانه‌ دار

مناسب بانوانی است که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و بدون هیچ نگرانی با داشتن این بیمه می‌توانند نگرانی آینده خود را از بین ببرند.
این بیمه دارای پوشش‌های بیمه‌ عمر و سرمایه گذاری می‌باشد.

بیمه عمر و تأمین آتیه فرزندان

این بیمه را به مدت ۳۰ سال می‌توان استفاده کرد، و بهترین کاری است که والدین می‌توانند برای فرزندان خود انجام دهند.
تا هنگامی که فرزندشان در سنی قرار گرفت که احتیاج به حمایت مالی داشت بتواند از آن استفاده کند.

پوشش های انواع بیمه عمر

 •  پوشش فوت که پوشش اصلی این بیمه نامه می‌باشد.
 • پوشش هزینه پزشکی
 •  پوشش امراض برای بیماری‌هایی مثل جراحی، پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان
 • همچنین امروزه ویروس کرونا نیز در دسته بندی پوشش امراض خاص قرار دارد.

برای بیمه عمر در ابتدا شما باید نوع بیمه مورد نظرتان را با توجه پوشش‌هایی که نیاز دارید انتخاب کنید.
و در گام دوم باید بدانید که کدام یک از مؤسسات و مراکز موجود را برای عقد قرارداد بیمه خود انتخاب ‌کنید، بهتر است که در هنگام انتخاب به موارد زیر توجه داشته باشید.

انواع بیمه عمر از منظر ارائه پوشش‌های بیمه‌ای

پوشش‌های بیمه عمر به دو دسته اصلی و اضافی قابل تقسیم هستند.
پوشش‌های اصلی امکاناتی است که تمامی شرکت‌های بیمه آن‌ها را ارائه می‌دهند که شامل پوشش فوت طبیعی و یا فوت بر اثر حادثه است.
در اثر فوت طبیعی یا فوت دراثر حادثه شرکت بیمه موظف است طبق قرار داد، ذینفعان را تحت پوشش قراردهد.
پوشش‌های اضافی مواردی هستند که در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت هستند، این پوشش‌ها می‌تواند شامل پوشش درمان تکمیلی، پوشش نقص عضو و از کار افتادگی و … باشد.
برای انتخاب بیمه عمر در نظر داشته باشید که شرکت مربوطه هر دو خدمات اصلی و اضافی را ارائه دهد.

بهترین بیمه از منظر سطح توانگری شرکت بیمه

یکی از مواردی که باید در انتخاب شرکت بیمه خود به آن توجه کنید و به گونه‌ای می‌توان گفت یکی از نقاط قوت برای انتخاب شرکت‌های بیمه محسوب می‌شود سطح توانگری مالی آن شرکت است.
سطح توانگری مالی دارای ۵ سطح می‌باشد که هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می شود.
بهتر است که در انتخاب شرکت بیمه شرکتی را انتخاب کنید که دارای سطح توانگری بالایی می باشد

در واقع سطح توانگری مالی نشان دهنده این است که شرکت برای جبران خسارات و انجام تعهدات خود در چه میزان توان مالی دارد و در واقع هر چقدر یک شرکت سطح توانگری مالی بالاتری داشته باشد قابل اعتمادتر است و در هنگام بروز خسارات و حوادث پیش بینی نشده بیشتر می توان به آن اعتماد کرد. امروزه شرکت‌های بیمه بسیاری در زمینه های مختلف ارائه خدمات می‌کنند و با تبلیغات بسیار زیادی که وجود دارد هر کدام به دنبال بیشتر کردن فروش خود هستند و قطعا انتخاب بهترین آنها کار دشواری است.

طول دوره زمانی مورد نیاز برای پوشش بیمه عمر

طول دوره زمانی مورد نیاز برای پوشش بیمه عمر با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود.
در ابتدا باید آنان بدهی‌ها و وام‌های دریافتی خود را در نظر بگیرد، این بدهی‌ها پس از فوت شما نیز باید پرداخت شوند بنابراین به شرایط فعلی پرداخت‌های خود نگاهی بیندازید. به طور مثال اگر وامی اخذ کرده‌اید که بازپرداخت آن برای مدت ١٠ سال می‌باشد، می‌توانید برای اطمینان از پرداخت آن طول دوره زمانی بیمه خود را ١٠ سال در نظر بگیرید اما اگر قصد دارید پس از فوت شما ملغی نیز به افراد تحت تکفل شما پرداخت شود می‌تواند مدت آن را بیشتر انتخاب کنید.

پوشش بیمه‌ای افراد تحت تکفل شما پس از فوت شما در درجه‌ی اهمیت بالایی قرار دارد و بهتر است که مدت زمان بیمه خود را باتوجه به شرایط خانواده خود طوری انتخاب کنید که این افراد پس از فوت شما از لحاظ مالی به مشکل برنخورند.

هزینه بیمه عمر چگونه است؟

در چند سال اخیر قیمت بیمه عمر نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است و اگر شما معامله بیمه عمر خود را در گذشته انجام داده‌اید امروزه می‌توانید قرارداد بیمه‌های عمر را با قیمت پایین‌تری انجام دهید، اما اگر قصد انجام اینکار را دارید توجه کنید که تا زمانی پوشش بیمه موردنظر خود را نیافته اید، بیمه کنونی را ابطال نکنید.

شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به عوامل مختلفی حق بیمه دریافتی خود را تعیین می‌کنند که از جمله این عوامل سن، وضعیت سلامتی و شغل شما می‌باشد، به این صورت که اگر شغل شما در شرایط فیزیکی خطرناک و پرریسک قرار دارد یا از لحاظ سلامت جسمی در دوران بیماری می‌باشد، برای تضمین سلامتی شما حق بیمه‌ای که از شما دریافت خواهد شد بالاتر خواهد بود و اگر شما کارمندی باشید که شغل شما پشت میز و در اداره می‌باشد یا اینکه از سلامت کامل جسمی برخوردار هستید حق بیمه کمتری پرداخت خواهید کرد.

همچنین توجه داشته باشید که اگر غیرسیگاری هستید حق بیمه پرداختی شما کمتر خواهد بود، اما این بدان معنا نیست که با ترک موقت سیگار می‌توانید شامل افراد غیرسیگاری باشید و حق بیمه کمتری پرداخت کنید بلکه شما باید مصرف محصولات نیکوتین دار را حداقل برای ١٢ ماه ترک کرده باشید و هیچگونه محصول نیکوتین داری را نیز مصرف نکنید. بدین صورت اگر شما در دسته افرادی هستید که قبلاً بیمه خود را تهیه کرده‌اید و در آن زمان سیگار مصرف می‌کردید، اکنون می‌توانید این مسئله را به شرکت بیمه مربوطه اطلاع دهید تا حق بیمه پرداختی شما کاهش پیدا کند.

به پایان مقاله انواع بیمه عمر رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه با ما همرا باشید.

مباحث مرتبط :ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.