از اعتبار اسنادی چه می‌دانید؟ آیا انواع آن را می شناسید؟

اعتبار اسنادی

از اعتبار اسنادی چه می‌دانید؟ آیا انواع آن را می شناسید؟

اعتبار اسنادی یا ال‌سی تعهدی از بانک است که به فروشنده و خریدار داده می‌شود و به وسیله این اعتبارات اسنادی، تعهد می‌شود که میزان پرداختی خریدار به فروشنده، به موقع و با مبلغ صحیح به دست فروشنده برسد.

طبق مقررات اعتبارت اسنادی، هرگاه که خریدار قادر به پرداخت مبلغ خرید نباشد بانک موظف است باقی‌مانده یا تمام مبلغ خرید را بپردازد.

اعتبارات اسنادی اغلب در معاملات بین‌المللی به منظور اطمینان از مبالغ پرداختی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از اهداف اصلی بانک‌ها پس از برطرف کردن نیاز افراد و ارائه خدمات به آنان، کسب سود و منافع از منابع درآمدی می‌باشد.
یکی از منابع درآمد بانک‌ها درآمدهای مشاع و درآمدهای غیر مشاع هستند.

درآمدهای مشاع درآمدهایی هستند که بانک از محل سرمایه‌گذاری و مشارکت با افراد به آن‌ها دست پیدا می‌کند و درآمدهایی که بانک‌ها از طریق به کسب آن می‌پردازند درآمدهای قابل توجهی نیستند. درآمدهای غیر مشاع از دیگر منابع کسب درآمد بانک‌ها هستند که شامل دریافت کارمزد و ارائه خدمات می‌باشد، بیشتر بانک‌ها به این دلیل که این درآمدها باعث افزایش سهم بیشتری از سودآوری بانک‌ها می‌شوند به دنبال این نوع کسب سود و درآمد هستند و یکی از ابزارهایی که بانک‌ها به وسیله آن می‌توانند از طریق آن به درآمدهای غیر مشاع دست پیدا کنند، از محل تعهدات و صدور ضمانت نامه و اعتبارات اسنادی است.

در ادامه به بررسی اعتبارات اسنادی، انواع آن، مراحل گشایش و هرآنچه که لازم است درباره اعتباراسنادی بدانید خواهیم پرداخت.

اعتبار اسنادی یا ال سی چیست؟

با توجه به مواردی که پیش‌تر ذکر شد می‌توان گفت اعتبار اسنادی اعتباراتی هستند که به درآمدهای مشاع منجر می‌شوند.

درواقع، اعتبارات اسنادی یکی از عمده ترین و مهمترین روش‌های پرداخت در بین خریداران و فروشندگان می‌باشد، بانک به نیابت فروشنده یا خریدار وارد عمل می‌شود و ریسک فروشنده و خریدار را کاهش می‌دهد. اعتبارات اسنادی علاوه بر افزایش درآمدهای غیر مشاع از طریق وجوهی که از این اعتبارات حاصل می‌شود و وجوه و کارمزدهایی که از طریق آنان اخذ می‌شود، هم در زمینه تضمین تبادلات کالا و خدمات کمک می‌نماید و هم نسبت به جذب مشتریان بزرگی مثل تولیدکنندگان و پیمانکاران به شعب کمک می‌کند تا بتوانند از زنجیره ارزش استفاده کنند و سایر خدمات بانکی را نیز ارائه دهند.

روش تهیه اعتبارات اسنادی

اعتبارات اسنادی می‌توانند به دو روش دیداری و مدت‌دار انجام شود.

 • اعتبارات اسنادی به روش دیداری

در زمان گشایش، این نوع از اعتبارات بانک را ملزم می‌کند که ١٠% از مبلغ را به عنوان پیش دریافت، دریافت نماید.

 • اعتبارات اسنادی به روش مدت‌دار

در این نوع از اعتبارات، هنگام معامله استاد علاوه بر ١٠% مذکور در اعتبارات اسنادی دیداری ١٠% دیگر نیز دریافت می‌شود.

این مبالغ دریافتی با توجه به اینکه در دسته منابع بدون هزینه قرار می‌گیرد، برای کسب سود می‌تواند کمک شایانی به بانک نماید.

اعتباراسنادی بر پایه چه قوانینی است؟

اعتبار اسنادی یا ال‌ سی، در تمام دنیا تحت قوانین ucp600 قرار دارد. این قوانین، قوانین متحدالشکل اعتبار اسنادی است که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی یا ICC به وجود آمده است و برای یکپارچه سازی روند اعتبار اسنادی در تمام دنیا ابلاغ می‌شود.

انواع اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی دارای انواع مختلفی است و توسط بانک‌های مختلفی صادر می‌شود.

 1. اعتبار اسنادی دیداری
 2. اعتبار اسنادی نسیه
 3. اعتبار اسنادی صادراتی و وارداتی
 4. اعتبار اسنادی قابل برگشت
 5. اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت
 6. اعتبار اسنادی تأیید شده
 7. اعتبار اسنادی تأیید نشده
 8. اعتبار اسنادی قابل انتقال
 9. اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال
 10. اعتبار اسنادی پشت به پشت
 11. اعتبار اسنادی ماده قرمز
 12. اعتبار اسنادی گردان

در ادامه به بررسی هر یک از انواع اعتبار اسنادی خواهیم پرداخت.

اعتباراسنادی دیداری

در این نوع از اعتبارات، طبق قوانین مقرر، مبلغی از اعتبار تحت عنوان پیش پرداخت در نظر گرفته می‌شود و باقی‌مانده آن در زمانی که مدارک تحویل بانک داده می‌شود به حساب‌ها واریز می‌گردد و ممکن است که بخشی از این مبلغ به صورت تسهیلات بانکی نیز برای افراد واریز گردد.

اعتباراسنادی نسیه

این نوع اعتبار معمولا به صورت کوتاه مدت در بین بانک‌ها در جریان است.

واردکنندگان کالا می‌توانند از بانک در ایران، با استفاده از این نوع اعتبار اسنادی و همچنین برای منفعت مشتریان از این تسهیلات استفاده نماید.

طبق قوانین مقرر برای این اعتبار پس از تحویل مدارک به بانک و تایید آن، وجه نقد به فروشنده پرداخت می‌گردد. زمان برگرداندن پول به بانک ارائه دهنده تسهیلات، حداکثر تا شش ماه خواهد بود و خریدار ملزم به پرداخت اصل پول به همراه مازاد آن به بانک در این مدت می‌باشد.

اعتباراسنادی صادراتی و وارداتی

اعتباری که برای وارد کردن کالا و توسط خریدار افتتاح می‌شود، اعتبار وارداتی و فروشنده‌ای که این کالا را در اختیار واردکننده قرار می‌دهد دارای اعتبار صادراتی است.

اعتباراسنادی قابل برگشت

این نوع اعتبارات خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و قابل اعتماد نیستند، زیرا بانک یا افتتاح کننده این اعتبار می‌توانند به راحتی تغیراتی در آن ایجاد کنند و از طرفی هم فروشنده نمی‌تواند اطمینان داشته باشد که خریدار به تعهدات خود پایبند است.
یک استثنا در این مورد وجود دارد و آن این است که خریدار ایرانی برای خرید اعتبار اسنادی قابل برگشت، بر خلاف بقیه کشورها نیاز به مجوز دارد اما در مورد اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت نیازی به مجوز نخواهد داشت.

اعتباراسنادی غیر قابل برگشت

یکی از ویژگی‌های این نوع اسناد، موافق بودن فروشنده نسبت به هر تغییری است که در اعتبار ایجاد شود و این تغییر می‌تواند از سمت بانک یا خریدار اتفاق بیفتد که در هر صورت فروشنده باید از آن اطلاع داشته باشد و موافقت خود را اعلام نماید.
توجه داشته باشید که اگر در مکاتبات ذکر نشود که این اسناد قابل برگشت یا غیر قابل برگشت هستند، اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت خواهد بود.

اعتباراسنادی تأیید شده

در این نوع از اعتبارت، خریدار تعهد می‌کند که اعتبار مورد تأیید بانک را توسط هر بانکی که فروشنده در نظر داشته باشد برساند و چنین اعتباری زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فروشنده به بانک طرف مقابل اعتماد نداشته باشد یا اینکه وضعیت اقتصادی کشور شرایط مطلوبی نداشته باشد.
به علت بی‌ثباتی اقتصادی، فروشندگان خارجی برای واردات و صادرات کالا از این نوع اعتبار استفاده می‌کنند.

اعتباراسنادی تأیید نشده

زمانی از این اعتبار استفاده می‌شود که نیاز به تأیید بانک دیگری نباشد و اگر در اعتبار ذکر شده است که کلمه confirmed ذکر نشود، آن اعتبار به منزله اعتبار تأیید نشده می‌باشد.

اعتباراسنادی قابل انتقال

این نوع اعتبار اسنادی می‌تواند از طرف شخص ذینفع اصلی به شخص یا اشخاص دیگر واگذار شود که ویژگی مناسبی برای فروشنده می‌باشد.

اعتباراسنادی غیر قابل انتقال

این نوع اعتبار نمی‌تواند به شخص دیگری برسد و در قوانین بین‌الملل اعتبار اسنادی، غیرقابل انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرد. قوانین این نوع از اعتبارات در ایران این است که برای افتتاح حساب اعتبار، وجود مجوز بانک مرکزی الزامی است.

اعتباراسنادی پشت به پشت

اعتبار اسنادی پشت به پشت نوعی از اعتبارات است که از دو اعتبار تشکیل شده و با کمک اعتبار اول نمی‌توان یک کالا را ارسال نمود، اما با کمک اعتبار دوم که به نفع ذینفع دوم صادر می‌شود، می‌توان کالا را ارسال کرد.

اعتباراسنادی ماده قرمز

در این نوع اعتبارات، فروشنده باید قبل از ارسال کالا، مقداری از مبلغ را به عنوان پیش پرداخت از بانک تأیید کننده دریافت کند.
شاید علت نام گذاری این اعتبارات برایتان جالب باشد، اولین بانک بازکننده اعتبار، برای اینکه بانک ابلاغ کننده بیشتر به موضوع توجه نماید، آن را با خودکار قرمز نوشت.

اعتباراسنادی گردان

این نوع از اعتبارات، پس از مصرف، مجدد افزایش اعتبار خواهند یافت و نیازی به افتتاح حساب جدید نیست.

مزایای اعتبار اسنادی چیست؟

اعتبارات اسنادی یکی از روش های پر طرفدار و در کاربرد در بازرگانی خارجی و پرداخت‌های بین‌المللی محسوب می‌شوند، دلیل پر طرفدار بودن آن هم مشخص است.

زمانی که فروشنده کالایی را تولید کرد و بسته‌بندی صادراتی آن را انجام داد و آن را حمل کرد، با ارائه اسناد حمل به بانک کارگزار خود می‌تواند به وجه کالا دست پیدا کند.

همچنین می‌تواند از تسهیلات اعتباری نیز استفاده نماید، از طرف دیگر خریدار مطمئن است که فروشنده زمانی می‌تواند به وجه کالا دست پیدا کند که به تعهدات خود عمل کرده باشد و اسناد حمل را ارائه کرده باشد و یکی از این اسناد حمل بارنامه است.
*بارنامه سند مالکیت کالا می‌باشد.
بنابراین فروشنده و خریدار مطمئن هستند که هر دو بدون ضرر می‌توانند معاملات خود را انجام دهند و همانطور که گفته شد بانک‌ها بین طرفین ضامن هستند و پول و اسناد را رد و بدل می‌کنند.

مراحل ایجاد اعتبار اسنادی

 1. اخذ مجوزهای قانونی لازم از وزارتخانه‌ها و مراجع مربوطه با توجه به قانون مقررات صادرات و واردات
 2.  ثبت سفارش نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت
 3. نداشتن هرگونه بدهی معوق در سیستم بانکی کشور
 4. ارائه مدارک لازم شامل وثیقه‌ها و تضمینات
 5. پرداخت کارمزد خدمات بانکی و تبدیل مبلغ پیش‌‌دریافت به ارز یا ریال که توسط بانک تعیین می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای ایجاد اعتبار اسنادی

 1. کارت بازرگانی
 2. کد اقتصادی و کد ملی
 3. اصل و تصاویر اسناد، اوراق هویتی و مدارک تأسیس بنگاه تجاری
 4. شناسه ثبت سفارش کالا نزد وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رویت سفارش در پرتال ارزی توسط بانک
 5. بیمه‌نامه و پیش فاکتور
 6. تعهدنامه‌های لازم تکمیل شده

به پایان مقاله اعتبار اسنادی رسیدیم، امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه AccTrain  طی سالها تلاش  ارايه کننده انواع نرم افزارحسابداری موجود در بازار می باشد،.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

جهت کسب اطلاعات بیشتراز حسابداری و نرم افزارهای حسابداری با ما همراه شوید.

مباحث مرتبط :

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.